Kedim Su İçmiyor Ne Yapabilirim?

Delaluna

Suyunu ve mama kabını her sabah güzelce temizleyip koyuyorum buna rağmen günlük içmesi gereken su miktarından çok daha azını tüketiyor ve bazen hiç içmiyor düzenli su içmesi ne yapabilirim öleceğinden korkuyorum ????

22 CEVAP

zibityus

neden su içmez bir kedi onu düşünmek lazım, suda bir sorun olabilir, su kabında olabilir bunları değiştirip denemek lazım. yeteri kadar susamıyor olabilir oyun oynatarak susamasını sağlayabilirsiniz. haraketsiz kaldıkça susamaz. suyun yerini değiştirebilirsiniz. sağlık sorunu olabilir veteriner kontrolünden bi geçirirseniz iyi olurr. bunlar da sonuç vermezse su şelalesi alın dicem ama o da pazarlama taktiği gibi geldi bana daha çok içeceğini zannetmem.

MerveTurhaann

Sürekli suyunu değiştir. Bende günde 3 kez değiştiriyorum suyunu böylelikle daha çok su içiyor

baranertaga

Kedinizin kuduz aşısı var mı? Kuduz kuduz olan başja bir kedi ya da köpek onu tırmalayınca ya da ısırınca bulaşır

mathildas

Su kabını mama kabının çok yakınına koymayın. Ayrıca evin farklı köşelerinde de fazladan su kabı olsun. (cam veya porselen kase içerisinde verebilirsiniz). Özellikle kedinizin kolay bulabileceği köşelere veya günlük olarak çıktığı masa üzeri vb. yüksek alanlara da su koymanız tavsiye ederim.

Elliiiis

Ne kadar doğru olabilir bilmiyorum ama ben yavru kedimin mamasını suyla ıslatıp içinde biraz su bırakıyorum ve mamayı yerken su içmiş oluyor ayrıca zaten su da bol bol içiyor benim kedim. Bir de şey deneyebilirsiniz suyuna aroma vermek için doğal Hindistan cevizi yağını çay kaşığının ucuyla karıştırabilirsiniz.

Delaluna

Onu bebekken uyguluyordum şimdi öyle birşey yapmaya kalkınca mamayıda yemeyi bırakıyor açıkçası üzülüyorum hiç su içmemeye başladı su tasını uzatınca kaçıyor

Elliiiis

Bir de temiz su vermeyi deneyin yani çeşme suyu olmasın hazır sulardan olsun. Nasıl verdiğinizi bilmiyorum ama aklımada başka bir şey gelmiyor...

Irms

kedi su şelalesi kedilerin su içimini arttırıyormuş paranız varsa deneyebilirsiniz

Eğer plastik kap kullanıyorsanız cam/porselen kapta vermeyi deneyebilirsiniz.

Ozge00

Mamayı ıslatarak veriyorsaniz dikkat etmeniz lazim, mama islak kalinca bakteriler ürüyor. Yani mamayı ıslandıgı an tuketmesi lazım. Cok sağlıklı bulmuyorum ben bu yöntemi. Mamaya ilk geçişte olabilir ama uzun süre ıslak şekilde durmasin kabinda.
Evin birkaç yerine su kabı koyun, su şelalesi alabilirsiniz, su tüketimine yardim icin sivi mama, yoğurt, kefir vs verebilirsiniz.
Su icmemesi ileride ciddi sorunlara yol açabilir o yüzden buna dikkat edin lütfen.

MerveTurhaann

Sürekli suyunu değiştir. Bende günde 3 kez değiştiriyorum suyunu böylelikle daha çok su içiyor

baranertaga

Yine de kuduz aşısını es geçmeyin. Bende 5.5-6 aylık olunca yaptıracağım.

Kerevit

Kediniz ciğer tavuk artık ne seviyorsa haşlayıp buz kalıplarına koyup her gün suyuna o buzdan atabilirsiniz. Kokusuna gelip içebilir. Ama ilk önce mama kabını gözden geçiril plastikse cama geçin

zibityus

hergün yıkıyorsanız deterjan sabunla onun kokusu belki rahatsız ediyor olabilir bize güzel geliyor da hayvanlar için o kokular kötü kokular

sforselin

Suyu günde birkaç kez değiştirmek gerekiyor. 24 saat beklemiş bir suyu kap temiz de olsa içmek istemem mesela ben.
Sevdiği kabı bulmak da önemli olabiliyor bazen. Cam, porselen, çelik, belki mika hangisini seviyorsa işte.
Birkaç yere koymak da işe yarayabilir. Mesela bizimki koşuştururken denk geldiğinde iki yudum da olsa içiyor evinin altındaki kaptan.
İçine buz kalıbı atmak da dikkatlerini çekiyor aslında ama kışın ne kadar sağlıklı olur bilemedim.
Su pınarları da bence güzel seçenekler. Ben su içmesinde kesinlikle etkili olduğunu düşünüyorum. Akan sudan içmeyi seviyorlar çünkü doğada durgun sudan hastalık kapma ihtimalleri çok yüksek.
Su ve mama kaplarını ayırabilirsiniz. İç güdüsel olarak mama kabının yanındaki sudan da içmek istemiyorlar.
Yaş mama sıklığını attırabilir, arada tavuk suyu gibi ekstra bir şeyler verebilirsiniz.
Tüm bunların sonunda yine içmiyorsa yeterli su şırıngayla falan vermek gerekebilir-ki bunu yaparken çok dikkatli olmalısınız. Ciğerlerine su kaçırma ihtimaliniz var doğru şekilde yapmazsanız.
Umarım başarılı olursunuz. Böbrek hastalıklarıyla uğraşmak bunlarla uğraşmaktan çok daha zor çünkü