Ameliyatin Hangi Amacla Yapildigi

gunesaltann

Kedimi köpek isirmisti ve en yakin veterinere asilarini da yaptirdigim ve donanimli oldugunu dusundugum bir veterinerdi- goturdum.iki tane film cekildi ve hekim bize iki tane kiriginin oldugunu;bunlardan birinin caput femur oldugunu caput femur reseksiyonu denilen islemle duzelecegini,ustteki diger kirigin da 21 gun istirahat ile duzelecegini soylemisti.Kedimi ustune diski bulasmis halde bulmuslar veteriner bunun ‘ecel boku’ olarak adlandirildigini soyledi.Direkt olarak caput femur reseksiyonu denilen ameliyatin yapilmasiyla kedinin sagligina kavusacagini,%96 oraninda basarili bir ameliyat gecirecegini soylemisti.Ameliyattan hemen once kuyrugunun kesilmesi gerekebilecegini bana acikladi basta kesin degil dedi daha sonra kesmemiz gerekiyor dedi.Ameliyat ne kadar surdu net olarak hatirlamiyorum bir sure sonra yanima gelip ilk once caput femuru kestigini,ama kuyrugun olmus oldugunu ve kuyrugu kestikce sinirlere kadar geldigini kedimin omurgasinin kirilmis oldugunu ve uyutulmamasi(otenazi uygulanmamasi) halinde yasaminin izdirap dolu gececegini soyledi.Hayatinin devaminda kakasini ve cisini tutamayacagini,uyutmamanin eziyet olacagini soyledi.Ayni zamanda keske caput femuru kesmek yerine ilk once omurgaya baksaydim ama caput femur isleminin basarili bir sekilde tamamlandigini,yine de kedimin uyutulmasi gerektigini soyledi.Ben uzun bi sure karar veremedim ve anestezi yapilirken daha fazla oyalanmamam gerektigi soylendi dolayisiyla kedimi uyutmak zorunda kaldik.Kedimin ustu basi kaka bulasmis halde ve travma gecirmis halde veterinere getirilmesinden,popo kismindaki acik yarayi bize gostermesinden o kisimda bir terslik (mikrobik bir durum,omurga kirigi vs) olacagini dusunmeden ameliyatta direkt olarak caput femuru kesmesinin iyiniyetli olup olmadigi konusunda ciddi suphelerim var.Maddi kazanc icin kedimin bosu bosuna omurga kiriginin soylenmeden ameliyata alindigini dusunuyorum.Film goruntuleri elimde mevcut anlayan,fikir belirtmek isteyen birilerinden fikir bekliyorum.Lutf

2 CEVAP

Zeynepulku

Nu işlerden anlayan kişiler çok yoktur burada başka bir vet hekime gösterin eğer yanlış bir şey yapıldığını söylerse dava açin. Bir avukata danışın ve dava acin. Belki hic bir şey çıkmaz ama en azından vet hekim bir dahakine daha dikkatli olurm başınız sağ olsun. :(

gunesaltann

Cok fazla veterinere sordum,kedimi ameliyata girmese de kurtaramayacaktik sanirim ama bosu bosuna operasyon gecirdi.Eksikligini cok hissediyorum tesekkur ederim