Pet Hayvanlarında Kulak Uyuzu

vethekmehmetkoc

Vet. Hekim

Otodektik Uyuz(Kulak uyuzu)
Otodectes cynotis'in neden olduğu dış kulak yolunun enfeksiyonu ve yangısıyla seyreden paraziter bir hastalıktır.Bu paraziter hastalık aynı zamanda dış kulak yolunun yaygın ve irinli enfeksiyonuna da sebep olmaktadır.Kediler %50-60 oranında görülür. Köpeklerde ise %10luk bir dilimde kalır. Oldukça bulaşıcıdır.Bulaşma anneden yavruya veya yavrudan yavruya şeklinde olur. Genellikle bağışıklık sistemi tam oturmamış veya bağışıklık sistemi oturmuş erişkin hayvanlarda klinik semptom göstermeden taşıyıcılık yaparlar.Yeteri kadar anne sütü alamamış , sağlıklı beslenme ve bakım şartlarında olmayan yavrular da görülmektedir.
Klinik Bulgular:Kaşıntı ile birlikte kulak kanalı içinde koyu kahverengi-siyah renkte , kahve telvesi görünümün de kulak kirine neden olur. Ayrıca etken tedavi edilmez ve geç fark edilirse kedilerde baş ,boyun ve vücut da şiddetli deri lezyonlarına neden olmaktadır.Tedavi: Enfekte ve hasta hayvanlar ile temas eden bütün hayvanlar tedavi edilmelidir.Tedavi de genel uyuz tedavisi ,dış parazit etkili pire kene damlaları .Kulak kanalında biriken akıntının Veteriner hekim tarafından günlük ve ya iki günde bir uzaklaştırılıp . Oridermyl kulak jelinden bir miktar sürülerek masaj yapılması sağlanmalı.Ayrıca bağışıklık güçlendirici şuruplar kullanılması tedaviye cevabı hızlandırmaktadır.Şiddetli kaşıntı olgularında kaşıntı giderici ve yangı azaltıcı olarak kortizon uygulanması tavsiye edilir. Unutulmamalıdır ki uyuz tedavisi uzun süren ve tekrarlayabilen olgulardır sabırlı ve kararlı olunması esastır. #petveterinerim

1 CEVAP

hazalsenol

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler