Kedi Kisirlastimadan Baska Yontem Varmi?

Nrgl

Arkadaslar ben kedimi sokakta buldum bir kac ay oluyor ilk defa bir kediye bakiyorum ve ciftlestirme zamani gelince napicam bilmiyorum ailem kisirlastirmak istemiyor kisirlastirmadan baska bir yontemi varmi lutfen yardimci olun acil bi durum... Simdiden tesekkurler

31 CEVAP

tika_waylan

Veterinere ailenle git veteriner hekim size kısırlastırmanın ne kadar saglıklı ve elzem oldugunu anlatsın. Eminşm ailenin fikri degişecektir.
Kedin kac aylık ve cinsiyeti ne acaba

Nrgl

Cinsiyeti dişi ailem zararli oldugundan degil islama uygun olmadigi icin anne olmak istiyorsa neden engel olalim diyorlar haklilarda bende korkuyorum hem ama bunun baska yontemi olmali

hazalsenol

Bir hafta dikişli kalıyor dişi kedi ancak kafasına bir yakalık takılıyor ve o bölgeye zarar vermesini engelliyor. Sadece yakalığı çıkarmak istiyor onun dışında ayağa kalkmama gibi bir durum söz konusu değil

Nrgl

Tesekkur ederim bilgilendirdiginiz icin:) bide ucreti ogrensem

dollfacepersian

Kısırlaştırma ameliyatı kedinize zarar vermez. Ameliyat sonrası çok fazla acı duymuyorlar. Ağrı kesiciler yapılıyor çünkü. Sadece psikolojik olarak etkileniyorlar. Bunu da sizin bol ilgi ve sevginizle rahatça atlatır.
Veteriner iyiyse iyileşme süreci minimuma iner. 1 hafta ayağa kalmaması gibi bir şey yok. Sadece iyileşme yani normal hayatına dönme süresi uzun olabiliyor. Bu da iyi veteriner ve sevginiz,ilginizle minimuma iner.

Tika_Waylan geri kalan sorularınızı açıklamış zaten. Ben şunu söylemek istiyorum. "Kedim anne olmak istiyor" diye bir şey demek bence doğru değil ve biraz saçma.
Kedi kızgınlık geçirdiğinde anne olmak değil sadece çiftleşmek ister. Birde bana her yer sahipsiz,acı çeken,açlıktan ölen kedilerle dolu iken evdeki kediyi çiftleştirmek doğru gelmiyor . Sizin kedinizin yavrularının da bunlara katılmayacağını bilemezsiniz maalesef

dollfacepersian

Nrgl
Akrabanızın bahçesine çiftleşsin diye bırakıp geri mi alacaksınız?!
Kediler sürü halinde yaşamak isteyen hayvanlar değildir. Birçok kedi başka Bi kediden hoşlanmaz ve yanında istemez. Ayrıca arkadaşı olacaksa bu sokakta zor durumda yaşayan kedilerden biri olmalı.
Birde yani her şeye bu kadar dini karıştırmayı doğru bulmuyorum. Kedinin yararına yapılan bir şey bu. Sürekli kızgınlığa girip acı çekmesi,doğurup strese girmesi,bünyesi düşmesi daha kötü bir şey bence. Ayrıca o yavruların hepsinin en mükemmel şekilde bakılmasını sağlamak sizin sorumluluğunuz. Tüm yavrulara bakabileceğinizi sanmıyorum. Sahiplendirme yaptığınızda bir gün sokağa gidip gitmeyeceklerinden emin olamazsınız. Kedisine 7-8 yaşına kadar bakıp sonra yaşlandı diye sokağa atan insanlar var. İnsanlar cins kedisini bile sokağa atıyor.
Lütfen onun iyiliği için kısırlaştırın..

tika_waylan

Akrabanizin bahcesine biraktiginizda ya diger kedielrle kavga ederse cizebilirler de. Diger kedilerde kedi gribi, kedi aidsi genclik hastaligi varsa ve sizin kedinize bulasirsa korkup kacarsa bir sekilde Allah korusub yola falan cikarsa kactiginda bulamazsaniz basiba bir sey gelirse bunun da vebali olur.
Daha genis dusunub.
Sizin kediniz sizin karariniz Nrgl ve Duman14 kediniz icin en iyisini isteyeceginizden suphem yok. İnsan tabi ki endise edebilir. Bircok konuda arastirarak sorarak danisarak yeni yeni seyler o gr neiyoruz. Bundan 7 sene once kisirlastirmanin gerekli ve onemli vir sey oldugunu ben de bilmiyordum ve ogrendim arkadasim kedisini kisirlastirmisti.

Nrgl

Arkadaslar hepinize tesekkur ederim konusmayi denicem duzgun bir sekilde

tika_waylan

http://www.hayvanhemsiresi.org/#!Hayvanlarını-Kısırlaştırmak-İstemeyenlerin-8-Uyduruk-Bahanesi/ktv9m/585bddc46980696502086b45

http://kemalbesgul.blogcu.com/kedi-ve-kopeklerde-kisirlastirmanin-faydalari/9546633

Kediniz erkekse kızgınlık döneminde her yere koku bırakır yani çiş püskürtür. Sokaga kacarsa hastalanabilir hasta bir kediyle ciftleşirse. Yavrulara tuva bulmak zaten ayrı bir dert. Dişi kedilerde kısırlastırma kanser riskini engeller.
Bunları ailene anlat onun saglıgı için gerekli oldugunu belirt. İnternetten oku ailene veteriner de anlatınca ikna olurlar.

Nrgl

Kisirlastima nasil oluyor peki hani ölme riski yada ne biliyim kedime zarar verecek bisi 1 hafta mi ne ayaga kalkmamasi gerekiyormus oyle duydum

tika_waylan

İslama uygun olmadıgımı ailen nereden biliyor? Yok öyle bir şey buyrun;
ısırlaştırma gibi çözümler, bu tür hayvanlar için zarardan çok fayda sağlamakta, hatta ömürlerini uzattığı söylenmektedir. Dolayısıyla bu tür hayvanları "kendilerine gelebilecek zararları onlardan gidermek ve onlara fayda sağlamak" kuralına göre, kısırlaştırma caiz olmalıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
Kaynak : https://sorularlaislamiyet.com/evimizde-kedi-besliyoruz-apartmanda-yasiyoruz-evcil-kedileri-kisirlastirmak-caiz-mi
https://youtu.be/AhuAuCLKkA0
Buradan da dinleyebilirsin Nihat Hatipoglu da caiz diyor.
Onun menfaati ve sagligi icin oldugu icin caiz.
Ailene bu konuda dogruyu anlatirsan istersen hocalarin videolarini izletebilirseb onlar da dogruyu ogrenecektir.

tika_waylan

İyi bir veterinerde kisirlastirirsan sikinti olmaz disi kedinin kisirlastirmasi evet erkege gore biraz daha zormus 1 hafta surebilirmis iyilesmesi ama kimininki 2 gunde ayaga kalkiyor. Sonucta onun icin daha iyi olucak

Nrgl

Onlara baktik biliyorum sadece anne olmak isterse neden engel olalim diyorlar ama az once bi yazi okudum onlarada gostericem ikna edebilirsek tabi. Ben seyi merak ediyorum kisirlastirma nasil oluyor zarar verirmi ona

Nrgl

Iyide onu nasil engel olucaz ayaga kalkmamisi icin

tika_waylan

Anne olmak ic gudusu ama maksimum 2 ay sonra geciyor biz insanlar gibi dgeiller zaten Nihat Hatipoglu da bunu soyluyor 2 aydan sonra birakiyor