Köpek Isırması

senaau

Mahallede baktığım kedilerden birinin boynunda açık yara var sanırım köpek ısırdı. Yarın 5. Gün olacak ben ilgilenmeye çalışıyorum elimden geldiğince. Merak ettiğim kuduz olma ihtimali var mıdır? Yemek falan yiyor kendini de temizliyor yemekten sonra. Davranislarinda bı değişiklik varmı bilmiyorum. Ama yine de gun içinde besleyip ilgilendiğim için aklıma takıldı.

20 CEVAP

Ozge00

Kuduz max 10 gun içinde öldürür. Ona göre hesaplayın.
Ama yarası baya kötüymüş veterinere danisma imkanınız yok mu? Umarım iyilesir :(

Ozge00

Yok, çok düşük olasılık. Zaten kendine dokundurmayan bir kedi anladığım kadarıyla. Bulasmaz o şekilde.
Kuduz araştırdığıma göre tükürük yolu ile bulaşıyormus. Sizi ısırması falan lazim. Tırnaklarında da olabileceği icim tükürüğü tirmalanmamaya da dikkat edin. Sıkıntı olacağını sanmam.

Ozge00

Ulkemizde son zamanlarda hic kuduz vakasi görülmediğini söylemişti veterinerimiz.

Zeynepulku

Isırma gibi değil sanki :/

Mehmetkr

Isırık olsaydı büyük ihtimalle yara cift taraflı olurdu. Bence bir yere taktırmış olabilir

Mehmetkr

Yaş mama konserveleri gibi demir konservelere kafasını soktuysa orayı kesmiş olabilir ancak o kadar büyümesi için iltihap kapması ve birkaç gün geçmesi lazım bence

Mehmetkr

Başka bir kedi yapmış olamaz mı

Mehmetkr

Kedi köpekten daha olası gibi geldi bana sonuç olarak kediler kavga ederken birbirlerine en çok vurdukları yerler kafaları ama bir köpek kediyi genellikle sırtından veya karnından yaralar bu şekil bir yaralanma için köpeğin ya kedinin üstünde yada altında olması gerekiyor ki bu pek mümkün değil

apsea_ym

Erkek kediler kavga ettiyse yara açabilir.Birbilerme yapışıp çok şiddetli kavgalar ediyorlar

senaau

Daha önce de bu kedinin başına aynı olay geldi aynı yanağı aynı sekilde. Mahalledeki o kadar kediyi besliyorum iki defa aynı hayvanın başına aynı olay gelmesi çok ilginç. Peki öyle bı durum varsa ısırma tirmalama olmadan temas yoluyla bulaşır mi? Şuan çalışmıyorum özel kliniğe götüremem maalesef belediyeye de güvenmiyorum. Birde 1 yıla yakın zamandır beslememe rağmen çok yanaşmıyor biraz dokunsam kaçıyor hemen elimde merhemler felan var başka kediye kullandigim onları bile surmeme fırsat vermiyor peşinde koşuyorum bütün gün

senaau

Yani bende öyle tahmin ettim ama insan tedirgin oluyor yine de. Beslenmesine falan dikkat ediyorum umarım iyilesir en kısa sürede.

senaau

Ya zaten bu civardaki köpekleri de biliyorum çoğu küpeli ve hiç öyle bı vakayla karşılaşmadik aslında ama hayvanlar konusunda tek korktuğum şey bu çok içli dişli olduğum için. O yüzden biraz tedirgin oldum birde bugün sabahtan sonra görmemiştim hiç akşam geldi ama

senaau

Ben ısırma olduğunu düşündüm dediğim gibi dha once de aynı kedinin başına böyle bı olay geldi. Sizce ne peki

senaau

Yarın 5. Gün bide şuan yara kapanmaya başladı bide o yüzden çok ısırık gibi durmuyor olabilir bilemedim ki

senaau

Ya aslında bende onu düşündüm çalışırken iş yerimin orda çok sokak köpeği vardı ve kedilere saldırma vakası çok oluyodu maalesef hiç böyle tek bı taraftan yara almış kedi görmedim sırtında bacaklarında hiç bı yerinde birşey yok sadece boynu bende anlam veremiyorum. Ama nasıl o hale gelebilir ki boynu