Kedim Çişini Çok Geç Yaptı

rknshnn

Merhaba arkadaşlar kedim idrar sıkıntısı yaşadı. Yaklaşık 30 saat yapamadı ve çok huzursuz oldu. Kimseyi yanına yaklastirmadı. Ellemeye kalkistigimizda bağırıp tıslıyordu. Yaklaşık 30 saatin sonunda annemin kucağında sarılarak yaklaşık bir dakika boyunca çişini yaptı. Yapana kadar sıkıntının ne olduğunu anlayamadık. Şuanda iyi eski haline döndü. Oyun oynuyor yaklaşıyor. Sorum şu bu durum tekrarlar mı ve bana tavsiyeleriniz neler olur? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

18 CEVAP

milodelisi

Bizdede N&D mamaya geçince aynısı oldu. Ve böbrek taşı+sistis olduğu ortaya çıktı. Dokununca inliyor, yerinen kıpırdayamıyordu. 10 gün antibiyotik kullandık. Onun yanında Hills c/d urinary stess kullanıyoruz. Sadece veterinerlerde olan ilaçlı bir mama. Birde sistiti için(çişi asitli, ve yaparken canını yaktığı için) onun asit düzenleyici yaş mamasını kullandık. Siz yinede veterinerinize danışın. Birde bu rahat yapma konusunda bir ampul verdiler, adı tam aklımda değil, dilerseniz bakıp yazabilirim.

Kesin net tavsiyem veterinerinizi arayın. Bizimki bunların üstüne 15 gün boyunca safra kustu. Her türlü testi yaptırdık ve mamadan olduğu ortaya çıktı. Çişinide tuvaleti dışında her yere yapıyordu:( Geçmiş olsun şimdiden.

Badems

İdrar yapamama, yapmaya calisirken bagirma ve pozisyonunun normale gore degisik olmasi, tuvaletinden baska yere yapmasi ve huzursuz olmasi bobrek tasi, sistit veya kristallesme olarak yorumlaniyor. Acil olarak veterinere goturun lutfen bazi durumlarda hayati onem tasiyor. Gecmis olsun

polo

benim oglum birden bire idrar yapamamaya başladı birgün az az yapmaya çalıştıkça acı çekti bütün gece o durumda çok üzüldüm ama uyuya kalmışım sonra sabah bir kalktım gördügüm manzara dehşetti anusunden bagırsagı dışarı çıkmıştı ıkınmaktan çiş yapıcam diye idrar yolları tıkanmış ve bu sure uzasaydı zehirlenip ani bir ölüm olabilirmiş üç gün kaldı hastanede şükür şimdi iyi ama gözüm üstünde bir saat geç kalsa ben götürüyorum kumuna götürün vete baksın ihmale gelmez...

milodelisi

Böbrek taşııda rontgenden öğrendik, ama başlıca hayvanı stresse sokmadan vet e danışarak antibiyotiği deneyin bir. O mamayıda kesinlike verin. Baazı kediler sevmiyor. Sizinki çok seçiciyse royal canin in urinary stressini kullanabilirsiniz. Bizimki hills i peh meh yiyor. Sizinkide öyle olursa bir kaç damla balık yağı ideal.

milodelisi

Masrafları antibiyotik çok fazla değil diye hatırlıyorum. Maması 1,5 kg si 70 tl, nedei veteriner sertifikalı mama olması. Onun yanına o ampulde biraz fazlaydı. Mamasıda şusuydu dahil (rontgen kan testi dışında) 150 tl tutar gibi. Rontgen fiyatlarını tam bilmiyorum. Şu an kaç aylık? Hangi mamayı kullanıyorsunuz?

milodelisi

Kesinlikle sokakta ölüme bırakılmasından daha iyi bir şey yapıp eve alıp mamasını karşılamışsınız o bile bir şey:) Ama emin olun, aynı fiyata onun için daha iyi mamalar var. Pro plan gibi mamalardan bahsetmiyorum. Her bütçeye uygun mama var. Siz fiyat aralığını söylerseniz önereceğim hemen

rknshnn

Çok teşekkür ederim p.tesi götüreceğim veterinere şuan iyi gözüküyor ama ihmale gelmez işimden dolayı bugün götüremedim o halde görünce çok üzüldüm. Henuz yeni dogmustu annesine terk edince soğukta kalmasına içim el vermedi. Fabrikadan getirdim. Açıkçası durumum çok iyi değil masrafları ne kadar çıkar tahmini ?

rknshnn

Ekim 2016 doğumlu Goody kullanıyorum şuan

rknshnn

Galiba sorun tekrarladı kedim durgun şuanda karnında bir şişlik var yemesi içmesi iyi ama diskilayamiyor. Pazar günleri veteriner açık olur mu? Bi bilginiz var mı? Yoksa yerine göre değişir mi?

milodelisi

Goody berbat bir mama. Asla ve asla vermeyin,özellikle market maması hiç. Pazarları açık olanda var kapalıda. Ama sorunun mamadan kaynaklandığına eminim. Hem yavruysa,goodyle fena olmustur:( İçeriği fen bir mama. Aylık mamaya ne kadar verebilirsiniz? Çünkü cidden goody çok kötü, gelecekte açacağı sorunların masrafları yerine 1-2 tık daha iyi bir mama kullanın. Aylık mamaya verebileceğiniz para nedir? Önerebilirim

milodelisi

Goody nin ortaya çıkartığı sorunları özetlemişsiniz:(

milodelisi

Benim önerim uzun zamandır kullandığım hills veya proplan tabikii. Herkes kötü der, veterinerlerin tavsiye ettiği mamadır ama. Daha az olsun derseniz, golosi veya lavital iyidir. Besin bakımından iyidir hepsi. Bana bu sorunu açan mama N&D idi. Bu mamada herkesin önerdiği, ama şansa bakın veterinerlerde bile olmayan bir mama. Şimdi linklerini atıyorum mamaların

Duman14

Festi mama kullanıyoruz kaliteliymiş annem ilgilenio genellikle kum ve mamasıyla yaklaşık 2 aydır o mamayla besliyoruz veteriner her gidişimizde çok sağlıklı buldu bir sorun yapmadı yani her kedi için aynımıdır bilmiorum ama kaliteli bir mama yanlış yönlendirmek istemem sizi o yüzden biraz tereddütlü yazdım

milodelisi

Şimdi aklıma geldi, sadece veterinerlerde olan hills c/D urinary stress alın. u dönemdeyken sistit-böbrek taşı gibi olaylarda veriyorlar, 1-2 ay onu kullanın. Sonrasında önerdiklerim: http://www.*******.com.tr/la-vital-cat-kitten-salmon-9745
http://www.*******.com.tr/golosi-cat-kitten-chicken-and-rice-400-gr-mama-ve-2-konserve-hediyeli
https://www.petlebi.com/kedi-urunleri/pro-plan-tavuklu-ve-pirincli-yavru-kedi-mamasi-15kg.html
Hillsin bu mamasını kullanmadım ama güzele benziyor => https://www.petlebi.com/kedi-urunleri/hills-kitten-healty-develoment-ton-balikli-yavru-kedi-mamasi-2-kg.html
Dediğim urinary stress veterinerlerde var sadece.

Badems

Veterinere goturdugunuzde veterinerin tavsiye edecegi mamayi alin, burada tavsiye edilen mamalari almayin. Zaten bahsettigim sorunlardan biri varsa receteli mama kullanacaksiniz. Her kedinin yedigi mamalari kullanamazsiniz. Bunun icin de muhtemelen N&D ya da Hills'in bobrek tasi eriten ya da kristallenmeyi gideren mamalarini onericekler size. Yaklasik 1.5 kilosu 80 lira civari mamalar bunlar. Ayni sekilde yas mama seciminiz de bunlar gibi ozel mamalar olucak.