Hangisi Doğru

nejadekoldas

Kimileri köpeklere tavuk kırıntısı, tavuk-et kemiklerinin verilmemesi gerektiğini çünkü zamanla midelerinin yıetılabileceğini söylüyor. Ama bazı veteriner hekimleri de ve yıllarca hayvan besleyenler de kemik yemeklerinin zarardan aksine köpeğin kemiklerine iyi geleceğini güçlendireceğini söylüyor. Hangisi doğru

22 CEVAP

Zeynepulku

Bu hayvanlar doğada katır kütür kemik yiyor önemli olan ona uygun kemiği bulmak kediye kuzu kaburga veremezsin tabii veya tavuk but yiyemez ama kanat göğüs kafesi verilebilir. Büyük irk köpeklere kuzu kaburga verilebilir. Kuru mamadan kemik yemesine gerek yok kalsiyum ihtiyacını gideriyor, dişlerinin de bir kemik kadar olmasada temizliğini sağlıyor. Çiğ beslenme olmazsa olmazlardan biri kemik kas etinden sonra geliyor.

Ozge00

Bıktım artik cidden bu fikir ayrılıklarindan. Adam akkili oturup karar versinler aralarında cildirtmasinlar beni ne vereyim ben bu hayvanlara o zararlı bu zararlı

Zeynepulku

Pişmiş kemik asla verilmemeli daha cabuk parçalaniyor ve batma olayları daha çok yasanabiliyor. Çiğ kemik verilebilir - eğer çiğ beslenme yapılıyorsa kuru mama ile besleniyorsa mide phsi yuksek değildir kemiği sindiremez-

Littlecats

Kemik verin sapasağlam olmazsa bu yorumu şikayet edersiniz

BurcuAlexx

@Ozge00 bende şaşırıyorum artık ne diyeceğimi. Birgün yararlı diye düşündüğümüz yarın zararlı çıkıyor çünkü :) ahhhah kafam karıştı cidden jhfvgjcvkhgh

Ozge00

Merhaba, kedilerde kuru mama ve çiğ besleme ayni anda yapilmaz. Köpeklerde durum aynı midir bilmiyorum ama onu bir sormak lazim.
Umarım yanlış anlamamışimdir, kuru mama da kullandığınızi düşündüm

nejadekoldas

@zibityus gerçekten artık sizin yorumunuzu sorularımın altında görmek istemiyorum. Sürekli felaket tellalı gibi davranıp, bir de bilgilerimizi kınayıp insanlara ahkam kesiyorsunuz. Sürekli Bi kınama halindesiniz. Lütfen beni görmeyin sorularımı görmeyin lütfen yalvarıyorum.

Zeynepulku

Köpeklerde de ayni şekilde. Ama @nejadekollas mama değil haşlanmış gıda tukettiriyor. Dediğim gibi haşlanmış kemik zararlı erli çiğ kemik tükettirmeniz saha doğru olur. Başladığımız için bir çok besin degrrni kaybediyor o yüzden takviye kullanmanız da yarar var.

Zeynepulku

Ya ben sadece haşlanmış varıyorsunuz sandım. Mama yerken çiğ beslenme uygun değil arada vermek olabilir ama kesinlikle kemik vermeyin. Bende arada çiğ yürek ve et veriyorum -en az 1 hafta buzlukta kalmis- bunun sebebi kedimin çiğ besine olan tutumunu ölçmek hangisini daha seviyor görmek. Bir kus basi et anca veriyorumdur. Mide phlari kuru mama yerken düşük çünkü buna ihtiyaç yok özellikle kemik yerken phsın yuksek olması gerekki sindirebilsin.

nejadekoldas

Tamam Zeynep hanım çok teşekkür ederim🙏

Ozge00

Zeynep hanim niye yanlış anladınız!! Bakın linç geliyor he!!

Kedilerde ayni anda kullanılmadığını biliyordum ama köpeklerden emin değildim. Teşekkürler. Mama kullanacaksınız yaninda en iyisi pişmiş et vermek. Buharlama yöntemini deneyebilirsiniz, en az deger kaybettiren yöntem bu gibi.

Zeynepulku

Ocoskcisicymcu

Zeynepulku

Vkskckdkkckd ozgeee

aylinceyda

Köpeklere kemik verilmemelidir. Sindirim organlarına zarar verip,parçalıyor. Bağırsak delinmeleri, mide kanamaları, sindirim sisteminde tıkanmalar gibi. Soluk borularına takılıyor, ağız içi yaraları yapıyor. Özellikle de kemikleri çiğnerken kırdıkları için keskin parçalara ayrılıp daha tehlikeli bir hale geliyor. Aynı zamanda kemiğin doyurucu, besleyici hiçbir yanı yok. Sadece dişlerini kaşımak ve diş taşına engel olmak gibi yararları var. Köpek vücuduna zarar veren kemiklerin operasyonları çok zordur ve her zaman da sonuçlar istenilen gibi olmaz. İnsanların çöp diye görüp hayvanlara bilinçsizce verdiği kemikler yüzünden bir çok köpek zarar görüyor.

Mehmetkr

@aylinceyda teoride senin dediğin gibi olsada bu çok küçük bir risk. Ve bu olay çiğ kemikde yaşanmıyor.