Köpeğim Kuş Yiyor

Mehmetkr

Köpeğimi sahipleneli 1 ay oldu eskiden arka bahçeye kuşlar yesin diye yem bulgur ve benzeri şeyler atardım ve onlar da sürekli gelir yerdi. Baya alıştılar buraya o yüzden her gün geliyorlar. Köpeğimi aldıktan sonra oraya yem dökmemeyr başladım gelmesinler diye ama alışkanlık olmuş onlarda sürekli oraya geliyorlar artık balkona hem koyuyorum ama gelmiyorlar arka bahçeye alıştıkları için ordalar sürekli.
Köpeğim normalde saldırgan değildir her köpekle anlaşır hatta şuan ondan kaçmayan bir kedi var onunla birlikte yemek yiyorlar hiç de hırçınlık yapmıyor. Ama kuşları yakalamaya çalışıyor ve yakalıyor da oturuyor bekliyor kuşlar ona birkaç metre yaklaşınca da ok gibi fırlayıp yakaliyor. Yaptığı tek şey avlanmak yemiyor bile zaten günde 1 kgya yakın mama yiyor aç falanda değil ama sürekli kuş avlamaya çalışıyor. Şimdiye kadar 2 kez olmuştu bu sabah bir indim bir tane daha yakalamış. Ben nasıl engelleyebiliriz bu durumu bilen veya bir fikri olan var mı?

36 CEVAP

Mehmetkr

Köpeğimi barınaktan aldım hikayesi de çok değişik mis tamamen rastlantı sonucu öğrendim size de özetliyim. Bizim üst mahallede ava giden birisinin köpekleri var birisi presa canario cinsi diğeri de cane corso ile pitbull kırması. Bunlar yavru almak isteyip ciftlestiriyor ve yavrular da 5 6 aylık olunca annelerinin yanında ava götürüyorlar bunu da. Ava gittiklerini yerde bu köpek kayboluyor ve bunlar da arıyor ama bulamıyor. 1 aya yakın bir süre köyde kalıyor sonra yavru ve cins diye koyluler barınağı arıyor yavru bu diye. köyden gelen ihbarla barınak alıyor ve barınağa geliyor barınağa geldikten 1 2 hafta sonra da ben sahipleniyorum. Yani bizimki hem uzun süre sokakta kalmış hemde birkaç defa ava gitmiş ama bu kuş avlamayı nerde öğrendi hiç bilmiyorum

Whitedog

merhaba, kafes demek hapsetmek, özgürlüğünü elinden almak değildir. günlük yeteri kadar egzersizi sağlandığında inanılmaz mutlu olur köpekler sınırlandırılmış alanda. güzelce yorulmuş köpek zaten kuşun peşine düşmez bence. o gün yoğun gününüzdür, sizden başka egzersizini yaptıracak insan da yoktur, o zaman beraber bahçede vakit geçirebilirsiniz, kovalamaca oynayabilirsiniz. yani dışarı çıkaramadığınızda bahçede de enerjisini atabilirsiniz ve beraber bahçede kaliteli vakit geçirmeniz, kendi başına takılmasından kat kat daha sağlıklı olacaktır. köpek arkadaş ava götürülmüş, diğer köpeklerin kuşlara tepkilerini gözlemlemiştir ve küçük olduğu için kısa bağlantı kurması daha kolay olmuş olabilir. yani kuşlara vereceği tepkinin bağlantısını ava götürüldüğünde kurmuş olabilir diye düşünüyorum.

Mehmetkr

Zaten o gün yoğun günüm olsa bile bahçede birlikte geçirebileceğim zamanı dışarıda koşturarak da geçirebilirim benim bahsettiğim şey bazen çok az vaktim oluyor ve kendi başına bahçede koşmasi enerjisini atmasını sağlıyor bir de kedi var burada o da köpeğime alıştı onla oynuyorlar arada. Zaten bahçe açık değil etrafı kapalı ve çok büyük de bir alan değil yani kocaman tarlada salmiyorum. Arka bahçede salıyorum köpek bahçe ile kafes arasındaki farkı anlayıp ben kafeste değilim güvende değilim diye hissetmeyecektir. Sonuç olarak yine bir alan kısıtlaması var.

Mehmetkr

Dedikleriniz mantıklı geldi teşekkürler.

O zaman aslında ev ile bahçe arasındaki tek fark değişkenlerin daha fazla olması. Peki mesela tanıdığı bir kediyi de bu köpek değişken olarak görüp o da stresi etkiler mi yoksa tanıdığı için öyle bir etkisi olmaz mı?

Mehmetkr

Anladım teşekkürler.
Öncekiler de sizin bakış açınıza göre kesin bilgiler, köpek psikolojisine herkes aynı yönde bakmıyor. Ve ortada somut bir kanıt veya kesin doğru diyebileceğimiz bir kanıt yok.

Whitedog

doğru, köpek psikolojisine herkes aynı yönde bakmıyor. ama köpekler anlaşılması mümkün olmayan hayvanlar değiller. belki bu sitede belki de başka bir yerde denk gelmişsinizdir Kral Köpek Ailesi'ne. benim anlattığım şeyler oradan aldığım bilgiler ve onların aktardığı bilgilerin doğruluğunu da kendimiz gözlemleyebiliyoruz. bir şey önerdiklerinde doğru olup olmadığını deneyerek öğrenebiliyoruz, yöntemler de köpekten köpeğe değişmiyor, evrensel bilgiler. onlar da bizzat köpekleri gözlemleyerek edinmişler bu bilgileri. köpekçe konuşuyorlar yani, iki köpek arasındaki iletişimi kullanarak onlarla rahatça ve doğalarına uygun şekilde iletişime geçebileceğimizi anlatıyorlar. dediklerine, tavsiyelerine önyargılarımızı kenara bırakıp kulak verdiğimizde hiçbir şey kaybetmeyiz. kral ailesi internet sitesindeki arşive GK yazarsanız genel kurallar videosu çıkıyor, o videodan da çok şey katabilirsiniz kendinize, göz atmanızı tavsiye ediyorum :)