Kuşum 5 Yıldır Bizde. Nasıl Güvenini Kazanabilirim.

Napim

Bir kuşum var(sultan papağanı) 5 sene oldu ama halen benden korkup kaçıyor ve elimi ısırıyor. Nasıl güvenini kazanabilirim?

12 CEVAP

whistle

İlk kez böyle birşey görüyorum.5 yıldır hiç etkileşiminiz olmadı mı kuşla? ele alma.öpme.konuşma,ilgilenme gibi şeyler yapmadınız mı?Bu yaştan sonra kuşları evcilleştirmek çok ama çok zor ancak imkansız değil

whistle

Kafes içerisindeyken elinize yem alın ve yem yedirmeyi deneyin.Daha sonra gövdesini,kafasını çok narin bir şekilde sevmeye başlayın.Ona sultan papağanı sesleri dinletin.Elinizin ve kolunuzun güvenilir olduğunu bilmesi çok önemli.Kuşların kalbi yiyecekten geçer.Kafasını sevdirir,elinizden yem yerse onu ödüllendirin.5 yaşında olduğu için çok zor görünüyor.Bence kesinlikle kuşunuza bir arkadaş almalısınız.5 yıldır böyleyse depresyona girmemesi mucize.Kıyamam canım benim yaa.Onun yanında ani haraketler yapmaktan kaçının.Kuşunuza çok yavaş yaklaşın.Kuşunuzu ev halkının olduğu bir odaya koyun ama sadece gündüzleri.Geceleri ise yatak odasına alın ve üzerini yarım bir şekilde muhakkak kapatın.

Napim

Annem ve babamı bir kedi almaya ikna ettim. Bir ay içerisinde kedimiz gelebilir. Ayrıca sitede oturuyoruz. Rahatsız olabilirler ama denerim. :)))

Napim

Kedimiz kız olacak. Daha cinsiyetleri belli değil. Eğer kız çıkarsa birisi alıcaz. Kız çıkmaz ise başka yerden bakacağız. Ama sorarım yinede.

Cook

Bi önerisi olan varsa beni de bilgilendirsin :( muhabbet kuşumuz var 3 yaşında,annesi dövüp kafesten atmıştı küçükken,gözünün altı hala delik.Küçükken çok ilgilendik,her gün pansuman yapıp kucağımda uyutuyordum.Biraz kendini toparladıktan sonra kafesinden hiç çıkmamaya başladı.Kafesi hemen hemen 2 yıl devamlı açık durdu sadece arada bir kafesinin üstüne çıkıyor bizi görünce direkt içeri kaçıyordu.Uçmayı da bilmiyor gibi devamlı duvarlara çarpıyor :/Kedi geldiğinden beri baya açıldı konuşmaya çalışıyor gibi ama sadece kediyle muhattap oluyor,bizden korkuyor kediden korkmuyor anlayamadık gitti

whistle

Biz insanlar kuşların gözünde kocaman yaratıklarız.Bizden korkup kediden korkmamasına hiç şaşırmamalı aslında.Kuşunuzu elinize alın ve onu yavaşça sevin elinizden yem yedirin konuşun uyutun çok sık ilgilenirseniz kısa zamanda size alışmaya başlayacaktır.

Napim

Her gün konuşuyorum. Elimle salatalık çekirdek vs. Veriyorum. Ama kafes içinde. Kafesten çıkardığında o kadar çok panikliyor ki her tarafa çarpıyor ve darbe alıyor. Benim ona zarar vereceğimi düşünüyor. napAbiliriz. Onu söyleyin napAbiliriz lütfen. Çözümü varmı

Napim

Arada kafesten çıkarıyorum. Koluma alırken kaçıyor ama zorla da olsa alabiliyorsun. Asla ama asla omzuna vs . Çıkmıyor. Nadiren elime koluma geliyor. Koluma gelmesi için de benim onu kıstırmam gerekiyor bir köşeye

Napim

Teşekkürler. Üzülmeyin diye söylüyorum. Biz 10. Katta oturuyoruz. Kargalarla konuşuyor. Biz konuşuyoruz. Eskiden yanında birde arkadaşı vardı. Ama o gitti. Sahibi geri aldı 5-6 ay sonra. Kuşumuzu hafta sonları çıkarmaya çalışıyorum. Akşamları da banyoya koyuyorum kafesinin üstüne de havlu örtüyorum ki üşümesin. Ben onu çok seviyorum. Bir kere rüyamda onu kaybetmiştim. O kadar ağlamıştım ki. Bilginiz olsun. Ve çok tatlı bir kuş. İsterseniz fotoğrafını da atabilirim 😁

whistle

Tekrar bir arkadaş alma imkanınız yok mudur?Bu onun için çok iyi olur.Sevginizden de şüphe duymadım üstelik;)

Napim

Maalesef :((

velicankaya

Kuşunuzu kafes içinde alıştırmaya çalışmayalım lütfen bu kuşunuzu sizden daha çok uzaklaştırabilir çünkü onun yaşam alanını işgal ediyorsunuz ben kuş eğitmeniyim benim 3 kullandığım 3 adım var.
1.adım kuşunuzun kafes dışında en çok zaman geçirdiği yerden kuşunuzun en sevdiği yiyeceği (dal darı, çekirdek, kuruyemiş vs.) yavaşça uzatın eğerki kabul ederse bu şekilde 3 gün onu besleyin bu sırada asla aç bırakmayın çünkü bazı insanlar öyle yapıyor 3. günden sonra avcunuzun içinde vermeye başlayın zamanla sizden zarar gelmiyeceğini anlayıp size güvenecektir eğerki korkup kaçarsa boşa bu yöntemle uğraşmayın
2.adım
Kuşunuzu akşam kucağınıza alın ve onu sevin nazikce kaçarsa biryere konuğunda onu ışığı kapatıp tutun ve kucağınıza koyun ışığı açın kaçtıkça tutup kucağınıza koyun ve onu sevin günde 15 dakika yeterli fazlası kuşu strese sokabilir
3.adım
En verimli yöntem bu bunu her kuşta kullana bilirsiniz kuşunuzu alın ve onla beraber 2 perdenin arasına girin yani güneşliğin ve tülün arasına girin kuş oradan kaçamıyacağı için mecbur sizin üstünüze konacaktır bu yöntemin detaylı anlatımı
https://youtu.be/gfFv_r7bjaQ
Bu videoda bulabilirsiniz
Unutmayın ki kuşların da bir canı vardır ve onlardan birini evinize getirdiyseniz bunun sorumluluğunu almalısınız
Ben İstanbul çekmeköy de oturuyorum ele alıştıra aldığınız kuşunuz varsa ben de alıştıra bilirim
[email protected]
Bana bu mailden ulaşabilirsiniz herkeze sağlıklı günler dilerim