Laftan Anlamaz Sözümü Dinlemez

husom97

Benim dostum pek başına buyruk, 2 yaş jack russell melezi zannediyorum ırk olarak. Yavruluğundan beri bahçede bakılıyor ama bir türlü söz dinletemiyorum. Tasmasız gezdirmeye çıktığımda genelde başına buyruk benden baya ileride gidiyor. Gel dediğimde daha bir heyecanla kaçıyor :) Nedir buna laf dinletme yolu? Gel dediğimde gelse bana yeterli :)

20 CEVAP

Masalkusu

Dışarıda gezerken ürkek bir hayvan değilse genelde laf dinlemiyorlar zaten heyecanlanıp her yere bakmak istiyorlar. Etraftaki insan ya da boş yerlerde gezinen sokak köpeklerine karşı tasmayla gezdirilmesinden yanayım. Tasmayla daha itaatkar oluyorlar.

Whitedog

merhaba, "eğitim" gibi şeylerden önce en temelde köpek arkadaşı sevk kayışsız gezdirmemek önemli. kayış köpek arkadaşın özgürlüğünü elinden almayacak, koklama miktarı azalmayacak çünkü sizin kolboyu sınırlarınız içerisindeyken de gayet rahat koklama yapabilir. sizin üç kol boyu dışınızda kendi kendine hareket başlatmamasının da aranızdaki iletişim için önemi ayrı. kayışsız gezdirmenin sağlık açısından da riskleri var, "eğitimli" olsa ve komutları "biliyor" olsa bile anında müdahale etmeniz gereken durumlarda geç kalabilirsiniz. "köpek bu, her şeyi yapar" demek insanların gözünü korkutmak için, hayvan sevgisini azaltmak için mi söylendi bilmiyorum ama durum gerçekten öyle. en "eğitimli, akıllı, söz dinleyen" köpeğe bile her durumda güvenemezsiniz, en uysal köpeğe bile ısırmaz diyemezsiniz. (her köpek herkese saldırır gibi bir şey anlatmaya çalışmıyorum yanlış anlaşılmasın.) aynı dili bilip iletişim kurabilirseniz önceden görebilirsiniz neler olacağını ama benim köpeğim yapmaz düşüncesi herkesi bir tehlikeye sokar. aklınız dalgındır, dengesizsinizdir, köpek normalde tepki vermeyeceği bir şeye müdahale etme gereği duyar, burada siz hatalı olursunuz. olayları olmadan önce engellemek ve risk seviyesini minimuma indirmek adına kayışsız çıkmayın dışarı :)

Masalkusu

Bir de ne hakla insan olsa da farketmez diyebiliyorsunuz? İnsanlar korkabilir hayvanın napacağı belli olmaz. Birşey olmayacağının garantisini kim verebilir.

zibityus

köpek arkadaş kendine görev ediniyor sorumluluk alıyor ( almaması gereken) bir de senin sorumluluğunu almamak için senden uzaklaşıyor. bu da köpeğin rütbesinin senden yüksek olduğunu seni yönetmek zorunda hissettiğini gösteriyor. köpek gezerken sana ne kadar yakınsa o kadar huzursuz ve mutsuz oluyor ve köpeğin bunu her gün beslemesine destek olmuş oluyorsun. iyi niyetle köpeği kendinden uzaklaştırıyorsun.kayışla gezmenin aradaki güven bağının oluşmasınıda büyük bir önemi var. kayış açıkken bazı köpekler rütbesi bizden yüksek olsa da yanımızdan ayrılmayabilir bu da başka bir iç güdüsünün yüksek olduğu anlamına gelir yani bu şekildeyken de köpek yine yönetici sorumluluğu alıyor olabilir, yanımızdan ayrılmadığında bizi dengede tutabildiğini keşfetmiş olabilir.

Masalkusu

Çok pardon sokak köpekleri gelse hayvan korkup kaçarsa napcaksınız. Ya da saldırsalar. Ben 1 kere yaşadım asla tavsiye etmem.

miyathecatt

Ödül maması kullanıyor musunuz?

cakilgunes5

Bence ödül mamasi veya tavuk et Vs. Kullanin çağırın elinize alın ve koklatin her çağırınişta bunu yapın zamanla alisacaktir benim kızlarınm da bana annesi olmuşken 3 günlük geldi ve bende böyle alıştırdim şükür her dediğimi yaparlar

Mehmetkr

Ödül maması yetmez öncelikle köpeğe lider olduğunuzu kanıtlamaniz gerek. Gel komutunu öğretmek de en basit şeylerden biri zaten geldikçe seveceksin ödül vereceksin o kadar

Mehmetkr

Köpek gittikçe siz peşinden kosarsaniz veya önceden böyle yapiyorsaniz kaçar. Çıkarın boş bir arsaya salın o bir tarafa gittikçe siz diğer tarafa gidin zaten takip edecektir sizi peşinden koşmayın

Salihaylmz

Eğitim verilmesi lazım söz dinlemeyi bilmediği için sizi anlamaz

Mehmetkr

Düzgün bir eğitim verirseniz pişman olmazsınız çok işinize yarar ben şuan köpeğimi tasmasiz bir şekilde rahatca gezdirebiliyorum etrafta insan yada sokak köpeği olması fark etmez. Salınık bir şekilde benden en fazla 2 3 metre uzaklaşarak serbest gezebiliyor. Tasma hem köpeğin etrafı rahatça koklamasina engel hemde sizi daha çok yorar en iyisi gel komutunu ve yanında yürümeyi öğretip serbest dolaştirmak.

Mehmetkr

Ben garantisini verebilirim zaten gidip çarşının ortasında tasmasiz gezdir demiyorum ama ben ara sokaklarda veya çok kalabalık olmayan yerlerde tasmasiz gezdiriyorum. Sokak köpeklerini nasıl karşılayacağınızi bilirseniz çoğu zaman zararsızdırlar. Niye sinirlendiniz anlamadim siz basaramamissiniz diye diğer insanlar da uğraşmasin mi?
Sokak köpekleri gelirse yanıma çağırırım oturturum o da bekler sokak köpekleri 1 2 metre yakinımıza gelip havlarlar. Kaçmaz veya ters bir hareket yapmazsak da bir müddet sonra giderler. Zaten sokak köpeklerinin kendi alanlarına girmemeye de özen gösteriyorum insanlar korkabilirse napayım ben zaten köpeğim gidip insanlara atlamıyor ki korkarsa geçip gider veya az uzaktan yürür bu kadar basit. Baktım küçük çocuk var çağırırım köpeğimi yanımdan yürür. Sanki köpek değil bomba gezdiriyoruz

Mehmetkr

Sokakta birinin sizi bıçaklamayacaginin garantisini de kimse veremez. İnsanlar korkabilir korkarsa gelip köpeğin dibine girmes zaten 2 metreden daha uzağına gitmez. Kayış alsam bu mesafe 1 bucuk metreye düşecek aradaki yarım metrelik mesafe o kadar mi değerli.
Hayvan bu napacagi belli olmaz kafasından çıkın bir zaten az çok köpeklerle ilgilendiyseniz köpeğinizin vücut hareketlerinden ne yapacağını kestirebilirsiniz çok zor değil. İnsan bu napacagi belli olmaz ben çocuklardan çok korkuyorum ne yapacakları hiç belli olmuyor lütfen anne babalar çocuklarını tasma ile gezdirsin ne yapacakları belli olmuyor.

Masalkusu

Sizin sorunlarınız var bence her soruda tuhaf tuhaf cevaplarınız var. Ben köpeğimi gezdirirken zincirini kırıp kaçmış koca bir kangal saldırdı zor ayırdık insanlarla. Kimse köpeğe birşey yapmadı etmedi köpeğim zaten sakin bir köpek niye gelsin atlasın hayvan. Olabilir böyle şeyler... bir daha sizinle muhattap olmak istemiyorum mümkün mertebe sizin olduğunuz sorulara da bakmayacağım.

Mehmetkr

Zincirinden kaçmış bir kangal varsa zaten köpeğinizin kayışı olup olmadığının bir önemi yok.
Dediğim nereyi yanlış bulduğunuzu söyleyin o zaman madem saçmalıyorum.