Yaş Mama Aslında Kötü Mü

ben kedimi ilk sahiplendiğim zaman veteriner kuru mamasıyla birlikte yaş mama vermişti, o verdiği yaş mamalar bitince bir daha yaş mama almadım, çünkü yaş mamanın içeriğinin zararlı olduğunu öğrendim. tavuğun gagası, tırnağı vs oluyormuş içinde. o zamandan beri yaş mama niyetine kendim tavuk vs yapıp veriyorum, haşlanmış yumurta veriyorum ya da evde balık veriyorum vs. ve yaş mamayı yediği gibi bayılarak yiyor özellikle balığı. sizce doğru mu yapıyorum? çünkü mesela bir yerde de haşlanmış yumurtanın beyazının iyi gelmediğini kedilere falan okumuştum, halbuki tüyleri için haşlanmış yumurtanın çok faydalı olduğunu sanıyordum, o yüzden neredeyse her gün veriyordum, şimdi o kadar sıklıkla vermiyorum

41 CEVAP

berkeozdede

Olmaz kuru mama yemeli. Yoksa diş rahatsızlığı çeker. Vitaminleri alamaz kuru mamadan. Hergun ev yemeyi veremezsiniz kabız olur. Ve olumsuz sağlık olur

Mehmetkr

Kuru mama yemeli değil bence eğer barf beslenmeye imkanı yetiyorsa barfa gecmesi çok daha iyi. Kuru mamalar bildiğin zehir ama eğer imkanınız yoksa mecburen kullanıyorsunuz bende dahil. Bu arada evde tavuk haşlayıp verin demiyorum düzenli bir şekilde iyice araştırarak barfa geçin veya internette satan yerlerden alır.

aslında düşününce iyi bir kuru mama çok daha pahalıya geliyor ama tavuk falan çok daha ucuz

kuru mama unique almıştım, proplan'a geçeyim o zaman diyorum. sizce yaş mamayı da proplan mı almalıyım o zaman? çünkü proplan iyi diye biliyorum kuru mama olarak. o zaman yaş maması da kötü değildir. ve yumurtayı da haftada bir olmak üzere sadece sarısını mı vereyim?

kendisine güvendiğim biri kedilerine her gün 1 çay kaşığı yaş mama veriyor, belki öyle yaparım, hem 1 çay kaşığı çok az zaten

teşekkür ederimm

Mehmetkr

Farklı bir başlıkta da demiştim Royal canin proplan bu mamalar keçi ve koyun sahipleri için süper mamalar. İçeriğinde her türlü tahıli bulabilirsiniz. Özellikle kedilerin hiç ihtiyacı olmayan ve onlara zarar veren mısır gibi yiyecekleri de bol bol barındırıyor kediniz için değil de keciniz varsa onun için kullanın proplani

Mehmetkr

Bu arada @balim19 pet fooled adlı belgesel kuru mama sektörünün nasıl dolandırıcılıktan ibaret olduğunu kuru mamaların içinde yararlı maddelerden daha çok zararlıların olduğunu çok güzel bir şekilde açıklıyor. İzlemenizi tavsiye ederim biraz da araştırdıktan sonra zaten kuru mamanin çiğ beslenmeden daha iyi olmadığını kuru mamanın resmen hayvanların iç organlarını zehirlediğini anlarsınız

balim16

kuru mama da iyi içerikli olanlarda var her gün bir hayvanı ev yemekleriyle beslemek ne kadar mantıklı hadi diyelim protein ihtiyacını karşıladınız geri kalan vitamin, mineral, ham kül vb ihtiyaçlarını nasıl karşılamayı düşünüyorsunuz ayrıca kuru mamanın yanında yaş mama, malt, vitamin, ödül mamaları, ayrıyeten yumurta, balık vb yiyecekler verilmesini zaten öneriyorum ama bir kediyi devamlı evde yemekle besleyemezsiniz bu hem kediye hem size eziyettir

Zeynepulku

Ortalama bir boyutta bir kedi için çiğ beslenme fiyatı 70-100 TL arasında oluyor. Daha aşağısı kedinin karni doysun diye ciğerle beslemek aman ne olacak diye tavuk çorbalık vermek. Çiğ beslenme iyi ve dengeli yapılmak zorunda.

balim16

PETLOVE3549 a katılıyorum yaş mama devamlı verilmesi asıl böbrekler için zararlıdır

Mehmetkr

Ev yemeğinden bahseden kim?
Çiğ beslenme ev yemeği değildir. Her şey orantılı ve düzgün yapılır her türlü ihtiyacın giderildiğinden emin olunur. Zaten ev yemeği verin demiyorum barfa geçin diyorum araştırirsaniz barfin orantılı bir biçimde yapıldığını kesinlikle ev yemeği gibi bir şey olmadığını ve hayvanlar için çok daha sağlıklı olduğunu görürsünüz. Doğada 1 kg et yiyince vücuduna 700 gram civarında su giren kediyi kuru mama ile beslemek böbreklere çok zarar verir. Yapılan araştırmalarda kuru mama kullanılmaya başlandıktan sonra hayvanlarda böbrek rahatsızlığı oranınin ciddi oranda arttığı gözlenmiş. Burda kuru mama ile besleyenlere bişey diyemiyorum çünkü çiğ beslenme kolay birşey değil ve maliyetli bende çiğ besleme yapamıyorum ama doğrusu kesinlikle bu

balim16

tamam çiğ besleme ve barf konusunda haklı olabilirsiniz ancak sizin de yazdığınız gibi bu yol pahalı ve daha zahmetli bizim kedilerimiz doğada değil evde yaşayan canlılar bu yüzden en uygun yöntemle beslenmelerini sağlamalıyız. kuru mamayı körü körüne desteklediğim için değil daha uygun ve mantıklı artı takviyelerle beslenmeyi kolaylaştırdığı ve uyguna geldiği için öneriyorum ev yemeği de üstte devamlı tavuk yumurta falan verilmesinden bahsedilmiş bu yoldansa tabiki uygun mamaları kullanmak mantıklı olacaktır

Mehmetkr

Evet haklısınız kuru mama uygun bir yıl ancak imkanı olanlar kesinlikle barf tercih etmeli

Mehmetkr

Kuru mamalarin içeriğinde olması gerekenlere değil kuru mamaların içeriğindekilere odaklanırsaniz kuru mamalarda hayvanların sağlığı için zararlı olan besin değeri bile taşımayan birsüru şeyin olduğunu görebilirsiniz. Böbrekleri ne hale getirdiğini ne de tartışmaya gerek yok heralde. Kuru mamalar zehir değildir ancak hayvanınızın böbreklerini resmen zehirler