Yaş Mama Aslında Kötü Mü

ben kedimi ilk sahiplendiğim zaman veteriner kuru mamasıyla birlikte yaş mama vermişti, o verdiği yaş mamalar bitince bir daha yaş mama almadım, çünkü yaş mamanın içeriğinin zararlı olduğunu öğrendim. tavuğun gagası, tırnağı vs oluyormuş içinde. o zamandan beri yaş mama niyetine kendim tavuk vs yapıp veriyorum, haşlanmış yumurta veriyorum ya da evde balık veriyorum vs. ve yaş mamayı yediği gibi bayılarak yiyor özellikle balığı. sizce doğru mu yapıyorum? çünkü mesela bir yerde de haşlanmış yumurtanın beyazının iyi gelmediğini kedilere falan okumuştum, halbuki tüyleri için haşlanmış yumurtanın çok faydalı olduğunu sanıyordum, o yüzden neredeyse her gün veriyordum, şimdi o kadar sıklıkla vermiyorum

41 CEVAP

Zeynepulku

Parazit sadece çiğ etten olmaz. Kuru mamadan bile parazit kapabilir. Senden kapabilir sinekten kapabilir. Kedim çiğ beslenmeye geçireceğim için tadimlik çig eT veriyorum. Yaklaşık 5 aydır parazit yaptırmiyorum kedime diski testi yaptırdım gecen hafta parazit çıkmadı.
Parazit yok sayılacak bir şey değil tehlikeli olabilir ama sanki kuru mama yiyen kediler hic parazit olmuyormus gibi parazitin bütün suçunu çiğ ete atmak saçmalık.

Zeynepulku

Kedilerin ve köpeklerin çevresel olarak doğaları bozuldu ama onlar hala bir cornivor yani etçil. Sindirim sistemleri ağız yapılari 7-10 bin yıl önceki ataları ile ayni.

Zeynepulku

Yaş mama kotu değildir içinde seker tuz ve daha fazla koruyucu bulundurduğu için çok verilmesi önerilmez
Evde yapacağınız yaş mamayi her gün verebilirsiniz. Daha sağlıklı olur içinde tahıl katmayin. Et ve sebze olsa yeterli. Kedinizin sıvı alımına yardim etmis olursunuz

balim16

parazit tabiki de çeşitli kaynaklardan olabilir ancak siz çiğ beslemeyle bu ihtimali arttırmış oluyorsunuz ayrıca zaten nasıl beslerseniz besleyin iç dış parazitleri üç ayda bir yapıldığı için gerekli korumayı sağlayacaktır, eğer hayvanınızın beslenmesini ayarlayamazsanız ki hayat boyu zorlanacaksınızdır, parazit harici başka bakteriyel, viral problemlerde görülecektir.

Bir veterinerin yaş mama tarifi vardı, evde yaş mama yapımı diye aratıp bulabilirsiniz. Hazır yaş mamalar kadar iştahlı yiyor mu hayır ama en azından sağlıklı olduğu için içim rahat ediyor.

elifozzdemiir

petfooled adli belgeselde sorunuzun cevabi var. bu belgeseli izledikten sonra bana da kuru mama mantikli gelmedi fakat pismis etten ölen insanlar varken ben kedime cig beslenme yapmam sahsen

Superisi814

Merhaba
Kuru mama yaş mama barf beslenmesi cok uzun tartisilan konulardir.Ben hiç çiğ besleme yapmadim kendim et tavuk herneyse pisirmeden vermedim.Kuduz ve parazit ihtimalini güçlendiriyor diye.Kilcik ve kemik boğaza takilabiliyor tecbüyle sabittir bu nedenle yillardir vermem.Süt kedilere iyi gelmez ama yogurt ve kefir cok faydalidir.Yumurtanin sarisini yogurt icinde verirdim, cesit çesit peynir verirdim.Taki böbrek yetnezliginden kedimi kaybedene dek.Yumurta vermiyorum artik, peynir de vermiyorum.Yaş mama yerine kendim cigerli, taslikli filan makarna pisirip veriyorum.Zeytinyagi ve tuz ekliyorum cunki ihtiyaclari var.Havuc ve kabak rendeleyebilirsiniz icine.Herkes kendi secimiyle besler ama ben hic tek tarafli beslemedim.Ne sadece kuru ne sadece yaş mama.
Suyu yeterince alip almadiklarini takip etnelisiniz.
Yogurt ve kefir burada devreye gidiyor su ihtiyaclarina da iyi geliyor.
Ben cok daha kucukken sadece pismis etle hayvan besledim ve cok saglikli uzun yillar yasadilar .Tek tip beslenmede illa kuru mama illa su bu diye kimse dayatmamali.Barf ise hayvanlarin oz dogasina saygidan kaynakli.Fakst cig et yiyen hayvan bahcede yasiyorsa komsularin tavuklarini yemeye meyl eder .Bilin.

Mehmetkr

Böbrek yetmezliğinin verdiğiniz şeylerden dolayı olduğunu nerden biliyorsunuz ki?
Belki de kuru mamadandir. Ki bence öyledir sonuç olarak içinde hiç su yok.

Mehmetkr

Kuru mamanın yararlari var tabi ama içinde çokça zararlı madde de var.
Diş sağlığı için başka alternatiflerde bulunabilir.
Çiğ beslenmenin çok daha sağlıklı olduğu ortada ama sizin de dediğiniz gibi çok ugrasli ve masraflı. Eğer imkan varsa kesinlikle çiğ beslenme yapılmalı ama eğer imkanınız yoksa kuru mama en iyi alternatif oluyor. Yinede kuru mama kullanıyorsanız sıvı alimina çok özen gösterilmeli

İçinde eser miktara da olsa kimyasal bulundurduğu için yaş mamalar haftada en fazla 1 kere olarak verilmelidir. Bunun dışında yaş mama onlar için bir tür ödül anlamı taşır. Bir kedi belirli bir ayın üzerine çıktıysa kuru mamalardan gerekli ve yeterli beslenmeyi sağlar. Ev yemekleri için de çok sık olmadığı sürece tüketebileceğini düşünüyorum. benim kedim ev yoğurdu seviyor ve probiyotik kaynağı olduğu için ben veriyorum. Ayrıca kedinizin uzun süre yaş mamalarla beslenmesi yani başka bir deyişler bir şeyleri ısırarak yememesi ağız diş sağlığı açısından zararlıdır. Bu sebeple kuru mama ya da çiğnenmesi gereken besinler verilmelidir.

Mehmetkr

Eser miktarda kimyasal olduğu için yaş mama vermeyip içinde birçok kimyasal bulunan kuru mamalarla beslemek biraz mantıksız geldi bana.