Kedimin Huyu Tamamen Değişti... Sanki Bizimle Yaşamak İstemiyor Artık :(

uzayisil

Her gün sabah dışarı çıkıp en geç 2 saat içinde eve dönen kedimiz artık saatlerce eve gelmiyor :( komşuların bahçesinde kuş kovalayıp , biraz gezip kısa süre sonra dönüyordu şimdi akşam hava çok soğuyunca zorla yakalayıp içeri alıyoruz. Seslendiğimizde dönüp bakmıyor bile. Bugün karşı komşumuzun balkonundaki sandalyede yatıyordu buz gibi havada yinede eve gelmedi :( zaten mama dışında bir şey yemeyen kedi nasıl o kadar saat dışarıda aç kalabiliyor anlamıyorum. ne olmuş olabilir ?

26 CEVAP

dollfacepersian

Çok doğal bir şey olmuş.
Onu sokağa eve göre özgür olduğu sıkılmadığı keşfedecek çok fazla şeyin olduğu ve onun bilmediği korkunç tehlikelerin olduğu bir yere alıştırmışsınız. Artık ev yerine sokağı tercih etmesi çok normal ve sürecin son noktası.
Neden dışarı çıkmasına izin verme gereği duydunuz? Dışarısı sizce yeterince güvenli mi?

yanik_kedi

Neden dışarı bırakıyordunuz keşke en baştan yalnızca evde baksaydınız...

dollfacepersian

Bu bunun bahanesi olamaz. Göğüs tasması alıp birlikte güzelce gezebilirdiniz. Sokakta kaza geçirip yaralanırsa hatta ölürse bu sizin yüzünüzden olacak. Bu tur durumları o kadar çok gördüm ki "hep dışarıda gezip geri geliyordu,nasıl arabanın altında kaldı bilmiyorum,kedimi kaybettim"
Gibi cümleleri okuyup üzülmekten yoruldum.
Şuan sizden,evinden uzaklaşmış durumda. Bunu nasıl eski haline döndürebilirsiniz bilemiyorum.
Evde günlük oyun saatiniz var mı?
Kaç saat ilgileniyorsunuz?
Belki evde oyun saatlerini ilgiyi en üst seviye çıkarırsanız sadece sizin kontrolünüzde göğüs tasması ile dışarı çıkarmanıza izin verebilir

Mamyhilal

Kısırlastirmadiysaniz onun içinde gidiyor olabilir kısmen (bizimkilerde öyle..)

Mamyhilal

Ama yavru sanırım daha o zaman arkadaşların dediği gibi ^^

uzayisil

Dışarının güvenli olmadığının farkındayım ama onu sokaktan aldığımda zaten alışmıştı, dışarı bırakmadığımız da saatlerce kapının önünde yatıp miyavlıyordu. Ben okula gittiğim zaman annemde dışarı bırakmaya başlamış, üzülüyormuş miyavlamasına dayanamıyormuş. İlk geldiğim zamanlarda ben bırakmamaya başladım oda mama yemeyi bıraktı hiç yemiyordu şırınga ile besledik günlerce veteriner strese girmiş evde sıkılıyordur dedi mecburen günde 1 defa bırakmaya başladım. Şimdi bu dışarı çıkmaları fırsat bilip saatlerce gelmemeye başladı.

Mamyhilal

Keşke gözetim altında tutarak cikarsaydiniz belirli sattler taşımayla falan öyle daha iyi olurdu bu arada zaten alismisti demiştiniz de yavru zaten daha büyük bir kedi değil ki bence sizin hataniz birazda

Mamyhilal

Tasmayla ^^

uzayisil

Hayır kısır değil 1 yaşından önce operasyon yapılınca kanser riski yükseliyormuş şubat sonunda olacak.

uzayisil

Hatamı kabul ediyorum zaten ben farkındayım ama hayatımda ilk defa kedi besliyorum ve tek başıma değilim babam,annem ve kardeşimde var herkes söz sahibi ben ne kadar çabalasam da benim iradem dışında bir şeyler oluyor mutlaka. Ama şuan asıl yardım istediğim konu neden bize uzak davrandığı

Mamyhilal

Onu biliyorum ama kedinizi eve çalıştırmanız gerek bakmak istiyorsanız dışarıya da bir taşma ile çıkartıp sonra dışarı çıkmasını azaltabilirsiniz

uzayisil

Daha öncesinde enerjisini evde harcasın dışarı çıkmasın diye top almıştım,annem fare almıştı.Onlarla evin içinde oyalayıp dışarı çıkarmıcam ama ya stres yapıp hasta olursa daha kötü olursa :( Her şeyin bir çözümü var mama,aşı vs ama stres zor :(

Mamyhilal

Hiç çıkartmazsaniz birden tabiki de kotu olur bos zamanlarını da tasma ile çıkartabilirsiniz ve bir denge bozulmaz ve çalışacaktır zaten yavru çünkü daha aslında bu bir çözüm yani değerlendirebilirseniz tabii

dollfacepersian

Fare ve topun yanında kedi oltası da almanızı tavsiye ederim. Enerji harcatma konusunda çok iyi oluyor.
Bence direk bırakırsanız strese girecektir dediğiniz gibi. Evde bolca oyun,bolca sevgi ve beraber dışarıya çıkma saatleri ile aynı evde yaşayan köpekler gibi olabilir belki de

Birlikte her gün dışarı çıkamaz mısınız?

uzayisil

Yardım etmek için mi cevap veriyorsunuz yoksa eleştirip içinizi soğutmak için mi tam olarak kavrayamadım dollfacepersian , Size herhangi bir bahane üretme amacım yok kendi yarattığım problemi çözmeye tek başıma yetemediğim için yardım istedim. Arabanın altında kalma,tekme yeme , diğer kedilerle tartışma,köpek ısırması gibi olayları benim düşünmediğimi korkmadığımı mı zannediyorsunuz. Bahçede beslenen bir kediyi sahiplendik ve zoraki bir şekilde dışarı çıkmasını bire düşürdük. Son birkaç gündür ani bir şekilde eve çok gelmemeye başladı panik yaptım ve sordum. Çözüm odaklı değilsiniz ve benim şuan daha yararlı yorumlara ihtiyacım var.