Kediye Domuz Eti Vermekk

DuyguBkr

Merhaba :) kedi mamalarının bazılarında domuz eti oluyor. Mesela animonda kedi mamasında da domuz eti var sanırım. Dini olarak bir sıkıntı görmüyorum kedi sonuçta ancak kedide zararlı mıdır domuz eti(parazit vs açısından) bildiğiniz, içinde domuz eti olan mamalar var mı? Mama seçiminde içindekilere dikkat edilmeli mi? Kısacası kediye domuz eti vermenin zararları nelerdir, nelere dikkat edilmeli

47 CEVAP

ferhat05

Dini açıdan ben de araştırdım. Soruyu soran kişi bunu özellikle sormamış ki saygı duymak lazım. @sforselin'in dediği doğru. Ama domuz etiyle alakalı şöyle bir şey var (araştırdığıma göre) kediye, köpeğe domuz eti veyahut başka bir leş vermek caizmiş. Ama bu domuz eti içeren mamaları ve konserveleri almak caiz değilmiş. Çünkü domuz eti veya içeriğinde domuz eti olan bir şeyi satmak caiz olmadığı gibi bu ticarete destek verip domuz eti içeren gıdayı satın almak da caiz değil. Dediğim gibi sadece konusu açıldı diye söylüyorum. Ben araştırdım ve böyle cevaplar gördüm. Doğruluğu tartışılır mı ondan bile emin değilim.

yokistead

Allah akıl vermiş bazı şeyleri aklımızla idrak edebiliriz diye düşünüyorum. Sonuçta domuz bize haramsa evimizde öpüp kokladığımız hayvana da sanki savaşta kıtlıkta yoklukta kalmışız gibi domuz eti içerikli bir besini vermek istemeyebilir insanlar. O zaman gidip avlanalım ve onları yiyelim bizde caiz mi avcılık bu kadar nimet varken? Ha yokluktasındır karnını doyurmak için tavşan da yersin kuş da domuz da artık ne bulursan.

DuyguBkr

Cevaplarınız için teşekkür ederim🤗🙏🏻 dini olarak bir şey demem doğru olmaz çünkü herkesin düşüncesi farklıdır, saygım sonsuzz bu konuda. Ancak en çok merak ettiğim konu(parazit vs.) açısından sıkıntı olur mu? Sağlıklı bir durum mu bunu merak ediyordum. Anladım, hepinize düşünceleri için çok teşekkürler merakımı giderdiniz.

Milovat

Parazit bütün etlerde bulunma ihtimali olan bir şey :') yani domuza özgü ya da domuzdan daha çok geçer gibi bir durum söz konusu değil. Arkadaşlar kuru mama ve işlemlerden ötürü parazit durumu olmayacağını söylemiş zaten gönül rahatlığı ile mamanizi yedirebilirsiniz

DuyguBkr

Çok güzel açıklamışsınız, çok teşekkür ederim kesinlikle katılıyorumm @Zeynepulku❤️

xxzdfgqw

ben de herkesin düşüncesine saygılıyım ama hala bu konuda haklı olduğumu düşünüyorum ve asla, hiçkimse bana dinini bilmiyorsun diyemez. Zeynepulku ben dinimi zaten gayet iyi biliyorum, ortaokulu imam hatipte okudum. gelip 13 14 yaşındaki çocukların da dini açıdan yorum yapması hiç doğru değil bence.

xxzdfgqw

kesim şartlarını bilmiyoruz sonuçta, ama içinde domuz eti olduğunu bildiğimiz bir mamayı niye verelim?

DuyguBkr

Eyvahhh, ortalık karışmış dvcfjchgvhkhg Vallaha her yorumdan sonra bana bildirim geliyor ama tartışmalardan zevk almıyorum tabi ki djbhcfckl @Milovat. Domuz etinin ben de haram olduğunu düşünüyorum, zaten ben bu soruda dini olarak haram mıdır demedim. Herkesin düşüncesi farklıdır bilemem. Ki bu bir kavga konusu da olmamalı bence. Benim düşüncem haram olduğundan yana kime ne demi? Sizde ne güzel düşüncelerinizi sunmuşsunuz, millete karışmaya gerek yok bence. Benim düşüncem böyle, sizinki farklı olabilir saygım sonsuz. Ama ben dini açıdan haram mıdır onu sormadım zaten. Sadece kasıtlı olarak içine domuz eti olan mamaları almak değil benim bahsettiğim. Mesela bir mama aldın kedine veya köpeğine vermiştin ama sonra içinde domuz eti olduğunu öğrendin veya ne bileyim kullandığın mamadan domuz eti vardır belki ama memnunsundur. Yani soruyorum ki zararlı mı, değil mi? Ben kedime domuz eti aldım haram mı sizce diye sormadım ki zaten. Dini konulara girip de birbirimizi kırmak hoş olmaz bence. Ama benim açtığım ki sadece merak ettiğim için açtığım bir soru için birbirimizle tartışmak bize yakışmaz :) zaten sorduğum soru, dediğim gibi hayvana domuz eti vermek haram mıdır değil, bazı mamaların içinde domuz eti olabiliyor, sakıncalı mı sizce diye sormuştum ben ama neyse dgcbvxjgfjchg

DuyguBkr

Evet, insana sanki domuz daha pis bir hayvan diye daha çok sağlık sorunu olacakmış gibi bir his uyandırıyor mnjkbnjhklm bende merak etmiştim, çok teşekkür ederimm hepinize. Gece gece rahatsız etmişim sizi :)

Zeynepulku

Domuz eti yemek sana haram kedine değil. Keşke dininizi okuyup ögrenseniz.
Müslüman olmayan bir çok ülke domuz eti yiyor. Her hangi bir sağlık sorunu yaratacak olsa veya yaratmış olsa yemezler. bir çoğu da kedi köpeklerini domuz eti ile besliyor. Çiğ bile veriyorlar. Tabii onların domuz eti bizdeki tavuk gibi denetleniyor. Bizdeki domuz eti denetleniyor mu bilmiyorum, yabani domuzlar denetlenmiyordur.
Kuru mamalar o kadar yuksek sicaklikta yapiliyorki içinde canlı bir hücre kalması imkânsız direk domuz etinden dolayı parazit olmaz içinde.

BurcuAlexx

Zararlı değildir, aksine içinde protein fazla olan bir ettir. Zaten çoğu iyi markadan var sanırım

Mehmetkr

@ismi,random,olan,ve,din,ile,ilgili,konusan,kisi
Arkadaşım köpeğini domuz eti ile besliyor buna başlamadan önce birçok bilgili kişiye sordu araştırdı ve bunun dinen hiçbir sakıncası olmadığını öğrendi.
Neden içinde domuz eti olan mamayı verelim demişsiniz çünkü vermemeniz için bir sebep yok ama vermeniz için hem daha ucuz olması hem de protein oraninin yüksek olması ve yararlari olması gibi sebepler var.
Dinen yasak demişsiniz bunu nerden öğrendiniz Çok merak ettim. Cübbeli Ahmet Hoca gibilere inanmamak lazım ona göre dondurma
, hıyar yemek de yasam

xxzdfgqw

ferhat05 Allah razı olsun beni büyük bir dertten kurtardınız benim demek istediğim de o zaten cümleyi aynen alıyorum:
Ama bu domuz eti içeren mamaları ve konserveleri almak caiz değilmiş. Çünkü domuz eti veya içeriğinde domuz eti olan bir şeyi satmak caiz olmadığı gibi bu ticarete destek verip domuz eti içeren gıdayı satın almak da caiz değil. anladınız mı? anlamadıysanız zaten daha uğraşmıycam

Cansumuezza

Bizim kedimize alerji yapmıştı domuz etli kuru mama inuny dışında başka bir sorun olamaz zaten

Mehmetkr

Satın alarak domuz eti satımını desteklememek için almıyorsaniz tamam mantıklı ama siz domuz eti vermek haram diyorsunuz ve biz de buna karşı çıkıyoruz. Ticaretini desteklemek haran olabilir o kadar bilmiyorum.