Kediye Domuz Eti Vermekk

DuyguBkr

Merhaba :) kedi mamalarının bazılarında domuz eti oluyor. Mesela animonda kedi mamasında da domuz eti var sanırım. Dini olarak bir sıkıntı görmüyorum kedi sonuçta ancak kedide zararlı mıdır domuz eti(parazit vs açısından) bildiğiniz, içinde domuz eti olan mamalar var mı? Mama seçiminde içindekilere dikkat edilmeli mi? Kısacası kediye domuz eti vermenin zararları nelerdir, nelere dikkat edilmeli

47 CEVAP

xxzdfgqw

Ben de onu anlatmaya çalışıyorum evet :/ domuz eti vermek haram mı bilmiyorum ama almak kesinlikle haram

xxzdfgqw

ha ben yine de kedime vermem domuzlu ağzıyla beni yaladığını düşünmek bile iğrenç : ;

Mehmetkr

Zaten kimse birbirini kirmiyor tartışıyoruz sadece sonra da ortak bir fikre ulaşıyoruz ki zaten en sonda herkes anladı birbirini. Sizin sorunuza da cevap verdim zararlı değildir aksine yararlıdır diye sonra başka bir arkadaş haram olduğunu söyleyince haram olduğunu tartışmaya başladık yoksa sizin onu sormadığınızı biz de anladık yani.

DuyguBkr

Tamam, ortak bir fikre ulaşmışsanız sorun yok o zaman :) evet arkadaşlar zararlı mıdır soruma da cevap verdiler ama çoğunlukla dini açıdan tartışılınca böyle bir açıklama yapmak istedimm. Tekrardan hepinize cevapları için çok teşekkür ederim

cemberke

Size zararı olup olmadığını sormuş, kedisine ne verip vermeyeceği sizi ilgilendirmez. İsterse kendisi yer. Hem dini açıdan bir problem olacağını sanmıyorum.

SetenayG

@zin bu konuda da bir soru başlığı açarsın sen şimdi :)))

DuyguBkr

Hahahaa yok ben sadece merak ettiğim için sormuştum, yedirmem hayvanıma. Çünkü düşününce bile kötü geliyor insana :) ama yediren kişilere de gusül almalarını ve tövbe etmelerini söylerim muhakkak dxcvggsdxhgk @zin

Kediye domuz eti vermek uygun değil. Toksoplazma bulaşma riski var. Verecekseniz iyice pişirip verin. Az pişmiş domuz etleri kedilerde toksoplazmaya yol açıyor. Bildiğiniz gibi toksoplazma parazitinin son konakçıları kedilerdir ve arakonakçıları özellikle domuzlardır.

duman_cat_world

Yaş mamada pek tercih etmiyorum. Kuru mamada "hayvansal yağlar" başlığı altında domuz yağı oluyor genelde. Kuru mamalarda o etleri öyle yüksek ısıl işlemden geçiriyorlar ki virüs canlı çıkmıyor, haberiniz olsun.

Lokumcukk

Amanın sanki biz her dini vazifeyi yere getirdik de evcil hayvanımız mı kaldı birtek Nd’nin domuzlu kuru maması var ben almayı düşünüyordum kedim balık bağlımlısı olduğu için cesaret edemedim Maması azalınca alır dener yazarım inşallah unutmazsam hdj

Renklipati

Eski soru eski soru Eski soru tarihe bakın lütfen yeni üye yazmış hemen ardından eski üyeler devam etmiş tarihe bakın arkadaşlar

Warriorsans

Tamamen kendi görüşümü belirteyim. Dini açıdan baktığımızda kedinin domuz yemesinde hiçbir sakınca yok ama evde domuz mamülü bulunması, ellenmesi pek iyi değil. Onun dışında zaten domuz etinin pişirildiği için parazit yapmayacağı vs söyleniyor ama domuz en faydasız hatta zararlı etken kediye hiçbir faydası olmayacak hatta zararı olacak bir eti neden kedime vereyim ki? Şahsen ben domuz içeren mamayı almamaya çalışırım ama aldığım mamada varsa yada hediye geldiyse çok da takılmam.

Palyaco

Tüm ithal mamalarda domuz ürünü var yağı var

duman_cat_world

Domuz eti kediye günah değil, bunda hepimiz hemfikiriz. Ancak domuzlu ağzıyla bizi yalamış oluyor o zaman :/ TÜM hazır mamalarda var mı gerçekten. Acana’da "hayvansal yağlar" başlığını göremedim de. Acana’da var mı? Veya Brit Care’de

Lils

Royal ve hills olduğunu söyledi bana. Sanabelle ve proplan şüpheli. Nd, acana, britcare, matisse, mystic açık açık ne yağı olduğunu söylemiş ve domuz değil baktıklarımda. Exclusion ise ne olduğunu kendi açık açık söylüyor.