Kuşlarda Antibiyotik Kullanımı

petloverr

merhaba. muhabbet kuşumun yaklaşık 3 ay önce ayağı incinmişti ve veteriner 1 hafta antibiyotik kullanın demişti. bugünlerde de kanadını incitmiş sanırım. kanadını tam kapatamıyor ve kanadı titriyor. antibiyotik kullanmak gerekir mi yoksa kendi haline mi bırakmalıyım? suyuna vitamin damlatıyorum ama başka ne yapabilirim. çok üzülüyorum onu o halde görünce :( teşekkürler şimdiden.

1 CEVAP

Muhabbet kuşunuz yavruysa henüz dengesini tam kazanamamış olabilir. Kazanana kadar çok fazla uçmasına izin vermeyin böylece çarpmaları engellemiş olursunuz. İyi bir veterinere gidin ve durumu anlatın veteriner olmayan birinin tavsiyesi üzerine kuşunuza antibiyotik vermeyin. A vitamini açısından zengin olan meyveler verin. Muhabbet kuşlarının beslenmesinin %30 u meyvelerden %70 i çekirdeklerden oluşur. Muhabbet kuşlarının yiyebileceği besinlerden birkaçı:

Havuç (Sıkça tüketilebilir, dilimleyerek ya da rendelenmiş olarak verilebilir)
Marul (Fazlası ishale neden olur)
Brokoli (Sıkça tüketebilirler)
Karnabahar yaprağı (Sıkça tüketebilirler)
Lahana ve Kara Lahana (Fazlası ishale neden olur)
Ispanak (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir)
Pancar yaprağı (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir)
Şalgam yaprağı (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir)
Elma, Erik, Şeftali, Kayısı ve Kiraz yiyebilirler ancak bunların çekirdekleri zehirli olabilir. Kuşlarımıza bu meyveleri verecekseniz dilimleyip çekirdek kısımlarını çıkararak vermenizi tavsiye ederiz.
Domates'in kendisi kuşlar için yararlıdır ancak sap ve yaprağı kuşlara toksiktir, kuşlarımıza verirken bunları ayıklamayı unutmayın.
Patates'in haşlanmış olarak verilmesi faydalıdır ancak çiğ olarak verilmemelidir.
Umarım kuşunuz en kısa zamanda iyileşir.