Pelet Kum Kullanan Var Mııı?

psabrk

Öncelikle herkese Merhaba arkadaşlar nasılsınız ? umarım iyisinizdir :)
Sorum başlıkta'da belirttiğim gibi Pelet kum.Cidden bentonit kumdan bıktım,usandım,yıldım.Hem evin her yerine dağılması hemde tozutması ....
Aranızda Pelet kum kullanan var mı? varsa hangi markayı kullanıyorsunuz ?
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum, sağlıklı günler dilerim :).

16 CEVAP

psabrk

Cevabınız için çok teşekkür ediyorum aynen benimde ilk pelet denemem olacağından yüksek fiyatlı almak istemiyorum.
Peki o dibe inen tozları nasıl temizliyorsunuz ?
Kullandığınız kumu deneyeyim bi bakalım belki beğeniriz :)

Anonymus179224

Ben de pelet kullanıyorum. Şu anda topaklaşan pelete geçiş yaptım ama öncesinde dağılan pelet kullandım. Tüylü patilere dahi yapışmıyor :) Kediniz tuvaletinde parti vermediği, peletleriyle oynamadığı sürece de etrafa dağılmıyor. Tozutma ikisinde de yok. Makarna süzgeci kullananlar +1 😹

psabrk

@golsahyildirim Cevabınız için teşekkür ediyorum.Evet çok haklısınız hem kendi sağlığımız için hemde minik tüylü çocuklarımızın sağlığı için.
Sorularıma geçiyorumm :)

  • Nasıl geçiş yaptınız ?

  • Tozutma oluyor mu ? Tıpkı bentonit kumdaki gibi ?

  • Aldığınız pelet kum idrar yapıldıktan sonra topaklaşıyor mu? yoksa dağılıyormu ? benim en çok merak ettiğim bu topaklaşması.

golsahyildirim

  1. Ben direkt eski kumunu boşaltıp peletle doldurdum. Biraz mızmızlansa da çişini yaptı. Ancak kakayı yapmadı inadından :D ben de eski kumundan bir bardak kum döktüm peletin üstüne döktüm, kumu kokladığı an iki gün boyunca tuttuğu kakasını da yaptı :D Bu kum dökme işlemini iki gün boyunca yaptım, bugün dökmedim ve kakasını da yapmış.✨✨ Kediniz daha inatçıysa peleti doldurup yüzeyi bentonit kumuyla kaplayın, peletin ne olduğunu anladıkça eşelemeye de alışacaktır💛

  2. Enn güzeli de bu. Tozutma yok, ne kediniz kum yutuyor ne de etraf toz oluyor. Peletin dağılması, kediciğe yapışması gibi sıkıntılar da ortadan kalkıyor.👌🏻

3)Benim aldığım pelet idrardan sonra tozlaşıyor, koku yapmıyor güzel bir çam kokusu oluyor. Hafifçe eşeleyerek tozları dibe ittiriyorum, kakasını da klozete atıyorum, floş~ Topaklanan peletler fiyat olarak daha yüksek, benim ilk pelet denemem olacağı için o kadar para vermek istememiştim. Ama tozlaşması da kötü değilmiş.

golsahyildirim

4-5 günde bir peletleri ayırıp tozu tuvalete dökeceğim, ya da elekli tuvalet alabilirim. Büyük un eleği kullanarak ayıranlar da varmış, bu daha mantıklı geldi😹

psabrk

Aynen okumuştum bir yorumda makarna süzgeci kullanıyorum yazmıştı birisi :D
Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, deneyeceğim.

golsahyildirim

Rica ederimm ne demek 💛💛

Anonymus179224

Direk geçiş yaptım, topaklaşan pelete geçice ilk gün yarısı dışarıdaydı 😹 çünkü dağılan pelet baya ağır ona göre :)

Verdatrtp

BigCat topaklanan çam peletini denedim. Maalesef hiç memnun kalmadım, tek iyi bir yanı var o da gerçekten tozutma yapmaması. Toz sıfır yani. Benim bentonit kuma alerjim var bu yüzden pelete geçmiştim ama şu an bentonit kuma geri döndüm. Ever Clean deneyeceğim o alerji yapmıyormuş ve tozutması çok azmış. Eğer memnun kalmazsam ever clean markasından, mecbur bigcat'e geri döneceğim. BigCat çamur gibi topaklaşıyor ve küreğe yapışıp kalıyor, çam kokusu yok aksine bildiğiniz talaş o da kumu döktükten 2 gün sonra gidiyor kokusuz kalıyor ve dışkı kokusunu hapsetmiyor.

suledoruk

8 aydır natural bastet kullanıyorum inanılmaz uzun ömürlü ve zaten üzerine ekleme yapılarak kullanıldığından bir paketi aylarca kullanabiliyorsunuz. Onun dışında 0 tozutma oluyor uzun süre kullanmaya rağmen çam kokusu da yok olmuyor koku sorunu da yaşamıyorsunuz bu yüzden. Ben başta kullanılmış bentonit kumuyla karıştırarak alıştırdım sonra yavaş yavaş pelet miktarını arttırdım inat etseler de illa ki pes edip yapıyorlar bi zaman sonra :D topaklanma konusunda da bir sorun yok kesinlikle tavsiye ederim fiyatları maalesef biraz arttı ama uzun süre kullanıldığını düşününce ve hem sağlık hem de rahatlık açısından daha mantıklı geliyor bana.

golsahyildirim

Ben kullanıyorum, birkaç gün önce geçiş yaptık, kesinlikle tavsiye ederim hem kedi için hem de bizim için çok sağlıklı 👍🏻 Bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz💛 Kullandığım pelet Oskaryum.

Anonymus179224

Ben Argobit denedim, çok iyiydi diyemem. Orgakitty deneyebilirsiniz :)

psabrk

Peki haribooo şuan hangi marka topaklaşan pelete geçiyorsunuz ? :)
Ve sizede sorayım pelet de tıpkı bentonit kum gibi tozutuyormu ?
Bu arada verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim ☺️☺️

Anonymus179224

Bigcat kullanıyorum şu anda, kesinlikle tozutmuyor :)

ferhat05

Natural bastet cidden iyi. Ama biraz fazla dağılıyor ve fiyatlar uçtu. Bigcat topaklaşma sorunu var. Belirli bi süre bekledikten sonra topaklaşıuor düzgün bir şekilde. Natural bastet ile bigcati karıştırarak koymayı düşündüm. Bakıcam artık. Cats lucky de merak ediyorum. Tozlaşan çam pelet kullanmadım. Hep topaklaşanları tercih ettim. Tozlaşanlar nasıl temizleniyor hiçbir bilgim yok.