Kedım Süreklı Hapşırıyor...

Oqrenerde06

Arkadaşlar 2 haftadır kedim süreklı hapşırıyor 1 hafta önce gittik veterıner tonsillit demişti sesi de gitmişti şimdi sesi düzeldi ama özellikle geceleri süreklı hapşırıyor gözlerinden yaşlar geliyor nedeni sizce nedir. VİTAMİN DE KULLANIYORUM VETERINERE SORUYORUM SİZ ABARTIYORSUNUZ DIYOR SIZCE FARKLI VETERINERE MI GOTURSEM CİDDİ BİR DURUM VARMIDIR

17 CEVAP

mihriii

bence sürekli hapşuruyorsa bi problem olabilir siz abartıyosunuz ne demek başka bi veterinere gitmelisiniz

Salihaylmz

Başka veterinere danışmakta fayda var. Bir de geceleri evde koltuklari altı yatakların altına giriyorsa tozdan hapşırıyor da olabilir bilemedim

Oqrenerde06

gizem hanım haklısınız sankı nd felıcıa ıkısını verırken çok iyiydi komple nd e geçıncı allerjımız çogaldı ya da ona mı denk geldı anlamadım ama şuan allerjımız var gıbı çoğu şeyi kokladıgında hapşırmaya başlıyor. @salihaylmz gerçekten öyle biz de temızlık malzemelerıne bır göz atmak gerek

emreovec

Tonsillit yani bademcik iltihabı. Bademcik iltihabında hapşırma olmaz ki ? Nezle ya da grip olabilir mi acaba ?

Oqrenerde06

@mihriii Gerçekten öyle bana dıyor siz çok takıntı yapıyorsunuz yani ihmal yüzünden bu bebekler bu şekilde hayatını kaybedıyor ve gerçekten benım yavrum gıbı siz de bilirsiniz@emreovec insan çok endişe ediyor götürüyorum dinliyor sırtını göğsünü ağzına bakıyor ateşine bakıyor tonsillit dedi en sonunda tidilsyn diye bir sıkmalı macun verdı lisin ve betaglukan var ıcınde onu kullandık 5 gun zorla yedı asla sevmedı ben de çöpe attım şuan amınosol gimcat multıvıtamın nd mama kullanıyoruz gerçekten iyi bakılıyor ama evımız de soguk değil anlamadım neden hapşırdıgını ınsanda allerjı olur ya onun gıbı hapsırıyor 2 gun zaten sureklı uyudu çok endişe ettim. Şuan hareketı ıyı ama arada hapşırıkları devam edıyor kedi nezlesi gibi ama 1.5 haftadır surermı bır nezle olmadı başka veterınere goturecegım.

Oqrenerde06

@salihaylmz başka vet e danışmakta fayda var bulundugum bölgedede 3 veterıner var 2 sını ıyı duymadım 1 ine goturuyordum bebeklıgınden bu yana işte hasta olunca bir çaresini bulamadı veterıner napcamı şaşırdım bebegım için çok endişe duyuyorum.

mihriii

evet çok haklısınız ihmal edilmemeli umarım bi şeyi yoktur miniğin

Oqrenerde06

İnşallah gerçekten her veteriner keşke içten samimi kendi yavrusu gibi baksa yavrumuza bakanlar var fakat rast gelmek çok mumkun değil... Bügün farklı veteriner e gideceğiz. İşim yoğun bir yan da kuzumun derdine düştüm umarım sağ salim geçer büyük ihtimalle soğuk yerlere yatıp üşütüyor da nasıl çare buluruz bilmiyorum doğalgazımız açık evde biz üşümüyoruz ama onlar demek ki daha hassas //

Salihaylmz

Endişe duymanızı anlayabiliyorum ben de hep baska ilceye götürmek zorunda kalıyorum minibusle :/
Evi yerleri toz var mi diye kontrol edin sirkeli suyla siliyorum ben kuruduktan sonra yavrumu salıyorum eve :)

Gizemmii

Benim kedimin doğduğundan beri çok sorunu oldu en kaliteli mamaları kullandım kabul etmedi tavuğa alerjisi var hapşırıyor mesela gözyaşı çoğalıyor balıklı sindirimini mahvetti. Bu aralar hava değişken bir yaşından küçükse çabuk etkilenebilir bir de alerjen bir sebep olabilir yanlış anlamayın ben de aynı sorundan muzdaribim diye söylüyorum bazen en kaliteli mama da versen en alt segment mama iyi geliyor bakıyorsun. Alerji yapabilecek şeyleri elemeye çalışın ateşine bakın kulaklarıma falan bence bir de

Amacım korkutmak değil. Bir kedi cok fazla hapşırıyorsa enfeksiyon olma ihtimali çok yüksek. Ust solunum enfeksiyonu da genç ve yavru kedilerde çok yaygın oluyor. Bu bizim soguk algınlığı gibi bir şeye benziyor diyebilirim. Hapsirma virus, bakteri veya mantar enfeksiyonlarına yorumlanabilir.

Benim de buna biraz benzer bir yaşadığım olay var. Karma aşıdan sonra kedim uykuya daldı. Ayrıca kusma filan derken kedim 2 gun uyanmamıştı. Tabi 2 gun evde kalmadı. Uyuduktan 3 4 saat içinde koştuk veterinere, serum filan takıldı ama kedim serumdan once yapilan iğnelere bile tepki vermiyordu. Şuan ise tek sorunu mama seçiyor. Onun dışında turp gibi:)

Bence gec olmadan farkli bir veterinere danisabilirsiniz. Umarim geç olmadan iyileşir.

Pashaoglum

Üşütme grip gibi durumlarda hiçbir şey yemiyorlar, bazen kusmada oluyor kusmada köpük oluyor ama hekimi değiştirmede fayda var. Benim kedimde akşam sık hapşırıyor, hiç bir sıkıntısı yok hekimimiz mevsimsel dedi ama şimdi sanki n&d başladığımızdan beri var gibi geldi, çok seçici olduğu için şu an royal canin, hills, n&d ve acana kullanıyoruz :) aklıma düştü n&d yi bir kesip bakacağım duruma.

Gizemindostu

Kedinizin hapşırma sebebi alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar olabilir. Kedilerde hapşırmaya eşlik edebilecek diğer semptomlar, çok çeşitli enfeksiyonların ve başka sorunların bir sonucu olabilir. Bu belirtiler:

Göz akıntısı, şişkinlik veya yaralar,
Aşırı burun akıntısı, (bazen sarı veya yeşil renkte)
Yorgunluk ve depresyon,
Yüksek ateş,
Salya akıtma,
İştah azalması ve kilo kaybı,
Büyümüş lenf bezleri,
Hırıltı veya öksürük,
Sağlıksız tüyler,
Nefes darlığı,
İshal

Kedinizi sürekli kontrol edin, bu belirtileri gösterip göstermediğine dikkat edin. Kesinlikle sürekli hapşırma kedilerde normal değildir. Başka bir veterinere gitmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

Oqrenerde06

Gizemindostu pati dostluğu için çok teşekkur ederim gerekli bilgileri aldım bügün iyi bir veteriner kliniğine gidip iyice baktırcam 😊 çok sağ olun

Oqrenerde06

Emreyavuz açıklamalar için çok teşekkur ederim şuanlık durumu iyi bizede üst solunum yolu enfeksiyonu var denildi ilkin boğazları da şişmiş 3 gün antibiyotik yapıldı şimdi ara ara hapşırık şikayetlerimiz var bir veteriner buldum geç olmadan oraya götüreceğim... Gerçekten insan endişe duyuyor