Haftada Bir Çiğ Et Versem ?

Herkese merhaba. Kedilerime haftada bir iki çiğ et versem zararı olur mu acaba? Fikir verir misiniz? Haşlıyorum tavuk ciğer bıktılar yemiyolar. Hepsini çöpe atıyorum. Biri veteriner obezite kedi maması kullanıyor. İçeriği o kadar kötü ki yavrum tavuk olup gıdaklıcak yakında. Beslenmeleriyle ilgili çok endişe duyuyorum hep kuru mama da yazık hayvancıklara. 3 gün dondurucuda bekletip veriyim diyorum ne dersiniz

16 CEVAP

Zeynepulku

Kedi kedidir. Sokak kedisi ile ev kedisinin sindirim sistemin nasıl bir değişiklik olabilir? Ayni mide, ayni bağırsak.
Afrikada ki adamla Norveçteki adamın sindirim sistemi farklı mı?

Zeynepulku

Kedinizin mide phşı eti sindirmeye yetmez.
Ya direk çiğ beslenme yapmalısınız ya da kuru mama ve yas mama vermelisiniz. K

emreovec

Çiğ et tam bir bakteri yuvasıdır. Durdukça içerisinde bakteri üretir.

Evet kedigiller çiğ et yer ama avladıkları hayvanları hemen yiyorlar. Yani taptaze durumdayken. Zehirler.

Uzmo

Cig beslenme ve cig etteki bakterilerle ilgili boyle bi yazi okumustum hatta ayni blogda cig beslenme sekmesi ve konuyla ilgili bikac farkli yazi var. fikir vermesi acisindan okuyabilirsiniz isterseniz :)
https://www.suzionline.com/cig-beslenme/kedilerde-cig-beslenmede-zararli-bakteriler/

Anonymus179224

Vermemelisiniz. Birincisi etin patojenlerden yeterince arınabilmesi için etlerin dondurucuda 3 hafta bekletilmesi öneriliyor. İkinci ve en büyük neden kedilerinizi çiğ/normal karışık beslemeniz sindirim problemlerine yol açar.

Anonymus179224

İsterseniz direkt çiğ beslenmeye geçiş yapın :)

Anonymus179224

Hangi marka mama kullandığınızı bilmiyorum ama çiğ beslenme premium mama markalarından çok daha ucuz. Mesela 4.5 kg yetişkin bir kedi ayda 3400 gram et, 420 gram da sakatat tüketiyor. Sadece tek türev et önerilmese de sadece tavuk kullanırsanız bile kedinize bir zararı olmayacaktır. 😌

Anonymus179224

Kemik eklemesini unutmuşum ama zaten eğer kemik kullanma imkanınız yoksa yumurta kabuğu tozu kullanabiliyorsunuz. Zamanla supplementleri de edinirsiniz.

Anonymus179224

Güvenilir bir yerden alınan etler nasıl parazit yuvası olabilir? Etlerin fabrika çıkışları zaten testler sonucunda gerçekleşiyor ve siz eti alır almaz dondurduğunuzda da enzimler soğukta çalışamadığından organizmaların üremesi gibi bir şey gerçekleşmiyor. Ve hatta kötü organizmaların sayısı bu dondurma sürecinde çok büyük bir oranda bir azalıyor.

Cimbom111

Vermeyin çiğ yedikleri zaman iç parazitleri artiş gösteriyor hayvan ve sizin için de sıkıntılı bir durum parazitler

Geçemem maalesef çok masraflı şuan için bana çok isterdim ama altından kalkamam

Betullsusam

Evde büyüyen, gelişen kediyle sokak kedisinin her yönden farklılıkları olduğu gibi bu konuda da farklılıkları vardır. Sindirim sistemleri, mideleri bir değil. Sakın çiğ et vermeyin. İçinde bakteriden tutun her şeyi barındırıyor. Sindirim sistemini bozarsınız.

Betullsusam

Sokakta ki hayvanlara da vermenizi önermiyorum bırakın onlar kendileri avlansın (:

Şuan yavru için ND ama değiştiricem bütün fiyatlar inanılmaz arttı. Büyük kedim için de bu obezite maması bitince advance alıcam sanırım. İçinde tamamen et olmadığı için en azından haftada bir besliyim demiştim suzionline çok açıklayıcı olmuş teşekkür ederim link için

Oqrenerde06

ben haşlayıp verıyorum çiğ et verilmemesi taraftarıyım.