4.5-5 Aylık Kızgınlık

batsy

Merhaba kedim yaklaşık 4.5-5 aylık kızgınlığa girdi. Ben 6-7 aylık olunca daha kızgınlığa girmeden kısırlaştırmayı düşünüyodum artık böyle bir şansım yok :( Veterinerimize danıştım kızgınlığı bittikten sonra kısırlaştırabileceğimizi söyledi. Ama küçük olmasından ötürü endişeleniyorum sizce 6-7 aylık olmasını beklemeli miyim ya tekrar kızgınlığa girerse o zamana kadar? 5 aylıkken kısırlaştırmak gelişimini olumsuz etkiler mi? Ayın 27sinde kuduz aşısı için veterinere gideceğiz zaten ama size de sormak istedim 5 aylıkken falan kısırlaştıran arkadaşlar varsa deneyimlerini yazabilirse çok mutlu olurum.

17 CEVAP

mihriii

bizimki de erken girdi veterinerimiz 6 aylıkken kısırlaştıralım dedi.5,5-6 aylık dişi kediler için uygunmuş en azından o kadar beklemenizi tavsiye ederim.

mihriii

kilosu da en az 2,5 olmalıymış

syrbeyza

Kuzenimin kedisi de erken kızgınlığa girdi 7 aylık ya var ya yok benim kedim 1.5 yaşında daha kızgınlığa girmedi ikisini de birlikte kısırlaştırdık. Hatta bizimki hasta oldu üzüldü kısırlaşınca kuzeniminkinin maşallahı var

batsy

@mihriii en son 6 ocakta tartıldı 2.5 du kilosu şimdi biraz daha almış olabilir belki.
@syrbeyza teşekkür ederim size de
Beklersem 1 ay daha 6 aylık olması için 1 ay içinde tekrar kızgınlığa girer mi acaba çünkü tekrar girmeden kısırlaştırmak istiyorum sağlığı için

mihriii

bizimki ilk gireli 1 ay falan oldu 3 kere oldu bi daha girebilir yani

mihriii

3 kere kızgınlığa girdi yani

batsy

Tekrar girme riskini almak istemiyorum ya muhtemelen kilosu 2.5 üzerinde ve veterinerimiz de muayene ettikten sonra onay verirse kısırlaştırırım gibi. İsterdim ki 6-7 aylık olsun öyle yapalım ama tedirgin olmak da istemiyorum ya tekrar kızgınlığa girerse diye çünkü ne kadar geç o kadar kötü bence :( Hem kendisi çekmesin psikolojisi bozulmasın hem biz üzülmeyelim.
@emreovec bana da küçük geliyor açıkçası kabullenemedim ilk ilgi istiyor diye düşünmüştüm :(((

emreovec

5 ay aslında kısırlaştırma için uygun ama bana biraz küçük gibi geliyor hep. Biz 1 yaş sınırı ile büyüdük :) Ama veterinerlef boyu ve kilosu uygunsa 5. aydan sonra uygun diyor.

Şahsi fikrim sanki 7 ya da 8 'i bekleseniz daha iyi olur.

betultekin02

5 ay kısırlaştırma için uygun ama güvendiğiniz bir veteriner olmasına dikkat edin. Gaz anestezi kullanılması çok daha iyi olur bence. Deneyimli birine yaptırın kesinlikle.

baranertaga

Küçükmüş benim veterinerim erkek için 1 yaş dişi içinde 8 ay uygun dedi

Anonymus179224

Bizimki de dün fişeklemeye başladı. Petlebi ailesi kızgın günlerini yaşıyor desenize 😂

Anonymus179224

Sıkıntı olmaz, kilosu da yerinde zaten :)

Anonymus179224

Yazdığım şeylerle link karışmış, yanlış yere yönlendiriyor o nedenle. Tekrar atıyorum :)

https://www.suzionline.com/kedi-sagligi/kediler-ne-zaman-kisirlastirilmali-kedi-kisirlastirma-yasi/

batsy

@betultekin02 güveniyorum veterinerime zaten bir yakınımızın önerisiyle gittik baya ilgililer gaz anesteziyi de 27sinde gittiğim zaman soracağım teşekkür ederim
@baranertaga evet küçük olmasından dolayı da endişelendiğimi söyledim veterinerime bana göre de çok küçük ama önemli olan kilosunun 2-2.5 üzerinde olmasıymış yine de detaylı olarak veterinere gittiğimiz zaman sorucam burdan da bilglendiririm.