Açık İltihaplı Yara

Cook

Şoktayız gerçekten haftalardır gitmediğimiz veteriner hayvan hastanesi kalmamıştı.Biz artık böyle yaşayabildiği kadar yaşayacak herhalde diye düşünmeye başlamıştık.Meğer hayvanın kuyruğunun yan tarafında kocaman artık delik olmuş hatta çürümüş bir yara varmış.Dün gece bir sürü iltihap aktı,biz tam bakamamıştık veteriner anal kese patlamıştır yarın getirin dedi.Gittiğimizde tüyleri traş edip bir baktık kocaman bir yara,dışarı mı çıkıyor bu hayvan diş izine benziyor dedi,cidden de benziyordu.2 ayrı veterinerde 4 gün kaldı orda mı başına bir şey geldi diye düşünüyoruz fakat tabii ki ispatlayamıycaz...Her neyse fotoğrafı ekliycem,başına benzer bir olay gelen varsa iyileşme süreci nasıl oldu,ne kadar sürdü?Ve şunu kullandık çok işe yaradı diyebileceğiniz bir şey var mı?Boyunluk takamadılar veterinerde evde deneyin,boyunluk takmazsa iyileşme süresi uzar dediler çok korkuyorum

31 CEVAP

aslihan_e

Isırılmış olabilir ama illa ısırığa gerek yok, kedilerin bir şekilde bazen bir yerlerinde apse çıkabiliyor. Belki bir sıyrık falan iltihaplanıyor bilmiyorum. Kendisi bile sert kaşıyıp incitmiş olabilir. Kendilerini kaşırken ısırıyorlar ya çok sert kaşıyıp incitmiş olabilir, ya da tüy kökünde iltihap olmuş olabilir. Oynarken bir yere çizdirmiş olabilir. Mesela çenelerini sert kaşırlarsa tırnaklayıp yaralıyorlar. Bu bölge de şişip patlıyor. Neyse, kedimde bu tarz patlamış iltihaplı şişlikle karşılaştım pek çok kez. Merhem sürdüğünüzde iyileşme daha yavaş oluyor, ancak o bölgeye antibiyotiği ezip ya da sulandırılması gereken antibiyotik tozunu direk dökerseniz hızlı bir şekilde kurutuyor. Merhemin içine amoklavin gibi güçlü bir antibiyotiği ezip oraya sürerseniz iltihap çok daha çabuk şekilde kuruyor. Biz bu tarz bir yarayı 2 hafta merhemle geçiremedik sonra annem bu yöntemi denememi istedi ve başarılı olduk. Sonra hep uyguladık. Emin olun o köpek ısırığı değil. O patlamış apsenin açığı. Patlayınca öyle büyük delik açılır. Hatta zamanla üst deri iyice açılıp parçalanır. Korkmayın üst taraf gidecek alttan yeni deri oluşacak. Patlaması iyi bir şey iltihabı akmış. Zaten o büyüklükte şişince patlar doğal şekilde akması için. Oraya antibiyotik karıştırdığınız merhemi bolca sürün. Antibiyotik tozunu o delikten içeri doğru tabi öyle sert değil hafif ittirirseniz daha iyi oluyor. Mikroplara direk gönderiyorsunuz. Boyunluk da önemli. Kedi belki duvarlara sürtünüp çıkarmaya çalışır gece bile ancak dayanması gerek. Yoksa kaşıyıp, yalayıp yaranın iyileşmesini önler. Çok da kaşınır orası. Hiç korkmanıza gerek yok, iyileşir o yara ama tam olarak iyileşmesi 1 ay gibi bir süreyi bulabilir. Kabuk falan bağlayacak üst kısım, o kabuk düşecek. İyice yeşilleşmiş iltihabı göreceksiniz falan. Çok derin değilse öyle çok kabuk da bağlamayabilir. Benim 3-4 kedimde yaşadım. Birinin yanağında oldu, birinin 2-3 kez bacağında oldu vs. birinin de gıdısında lenf bezi o şekilde iltihaplanıp patladı o en zoruydu. Boyunda sonuçta, boynu kocaman şişmişti. Bu hiçbir şey. 5 gün Amoksisilin içeren bir antibiyotik yutması daha iyi olur, daha çabuk geçirir ama ona gerek de olmayabilir. Veteriner yazar belki, belki yazmaz, belki iğne şeklinde yazar, daha çok para alır ;) Yani korkmayın, köpek falan da düşünmeyin, ha kedi ısırığı ya da tırmalaması belki olabilir. O zaman da oluyor tabi. Ama hiç iz olmasa bile o delik açılır.

Cook

Benim de içim parçalanıyor 8 farklı veteriner gördü hayvanı iki haftadır hiçbiri fark etmedi.Hareket ettikçe hayvancağızın yarasının içinden vıcık vıcık ses geliyor ya.15 20 günde iyileşir tekrar da edebilir dediler.Elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz inşallah hemen hallolur

Milovat

Sonra bana diyorlar ki veterinerlere niye güvenmiyorsun... Yemin ederim hem gördüklerimden hem yaşadıklarımdan her şey gözüme batıyor. Mesela köpeğim gözünü bir yere çarpmış ve göz kapağı şişmişti dört beş hekim gezdik ve ameliyat safhasına gelecek bir durumdayken son anda verilen antibiyotiklerle çünkü verilen damlalar ise yaramıyordu takviyelerle pasumanlarla kendine getirebildik. Keza kedimde de öyle. Beş altı senedir sürekli hekim arayıp duruyoruz... Yorumları okumak vs. Yeterli olmuyor maalesef neyse sizin durumunuza da o kadar üzüldüm ki anlatamam nasıl bir ihmaldir bu ya! Yazık değil mi o çocuk zaten rahatsızlandigi için gelmiş oraya iyice hasta etmeyi nasıl başarıyorsunuz?! Nasıl bir dikkatsizlik

aslihan_e

Hı bir de merhem olarak Terramycin kullanırsanız iyi olur, çünkü terramycin'in antibiyotikli olmasının yanı sıra yarayı hızlı iyileştirme özelliği de var. Ameliyatlardan sonra yaranın hızlı iyileşmesi için yazıyor bazen doktorlar. İnsanlarda kullanıldığı gibi kedi ve köpek için de güvenilir bir merhem.

aslihan_e

Geçmiş olsun, o zaman öyle bir durum olması muhtemeldir. Kedi lavman yapılırken uyanıksa karşı koyduğunda bir şekilde veteriner de hayvanın kuyruğunu yaralamış olabilir tutayım derken. Rektal tüpü falan batırmış olmasın oraya gönderirken.

baranertaga

Veteriner herhangi bir ilaç önermedi mi?

baranertaga

İnşAllah düzelir. Nasıl olmuşsa artık şaşırdım. Köpek ısırmasına benziyor

Cook

Veteriner de ısırılmış gibi bu hayvan dedi ama hiç dışarı çıkmıyor.Yatışa alınan veterinerlerin birinin köpeği vardı kafesten kaçtı da o mu ısırdı diye şüpheleniyoruz artık

Pashaoglum

Off çok üzüldüm çok geçmiş olsun Nasıl farketmediler daha önce nasıl muayene ediyorlar anlamadım, çok üzücü yeterince canı yanmış anlaşılan umarım çok hızlı iyileşir

Milovat

Çok çok üzüldüm :(( çok geçmiş olsun cana umarım hemen iyileşir

Cook

İnanın tedavisi bitsin gittiğimis tğm veterinerlere gidip dağıtcam ortalığı.Bebeğim acıdan nefes alamıyormuş artık.5 6 bin lira masraf ettik hayvan her gün daha kötüye gitti.Allahından bulsunlar,günlerce bu gece sağ çıkcak mı diye nöbet tuttuk başında,diyecek hiçbir şeyimiz kalmadı artık

Milovat

Gerçekten hepsini arayıp durumu konuşun en azından. Nefes sorunu yaşayan bir hayvanın ısırık alması ne demektir?! Oda tarifesi diye bir şey var. Allah bilir bunlar kuş muayene ederken içeri kedilerini de alıyordur... Sorumsuzluk ve umarım yaptıkları yanına kalmaz. Her kötü donut aldığım ve tecrübe ettiğim klinik hakkında yorum yazıyorum ki ben başkaları da gidip bu insanlara canlarını emanet etmesinler. Bazıları aşıdan önce muayeneyi bırakın kilosuna bakmaya dahi tenezzül etmiyor... Can bu can, eğer mesleğinizi sevmiyorsanız deforme olduysaniz tatile çıkın ya da bırakın bu işi. Şu çocuğun çektiği acıya bak ya görüntü beni buradan rahatsız kim bilir o nasıl acı çekiyor.

aslihan_e

Ben de ilk kez bu tarz yarayla karşılaşınca çok korkmuştum. Hele boynunda olan kedimde oturup ağlamıştım. İşte delik açıldı boynu delindi, delik iyice büyüdü. Artık iyileşmez bu gitti diye düşündüm. Dikecek deri de yoktu çünkü orda bir açıklık vardı. Neyse meğer o işler öyle değilmiş. İçten yeni deri oluşurmuş. Bacağında çıkan kedime komşular sizin topal kedi diyordu. Hayvan aksatıyordu çünkü. O da geçti. İlla ısırığa gerek yok. Tekrar aynı yerde oldu tekrar geçti. O yüzden korkmayın, korkmayın :) . Önceki yorumumdakini yaparsanız çok iyi olur.

aslihan_e

Ben gerisini okumamıştım bu arada, veteriner iğne yazmış zaten :)

kaanpolat

Kesinlikle veterinere güven olmaz benimkide bir gece veterinerde kaldı ertesi gün aşırı hırçın sinirli saldırgan bir hal almıştı