Kedim 7 Aylık Kısırlaştırmalı Mıyım?Mama Önerisi.

Herkese selam. Yavru kedim 7 aylık oldu ve son 1 aydır kızgınlık belirtileri göstermeye başladı.Bazı veterinerler 1 yaşına kadar gelişim sürecindeler yaşını doldurmasını bekle diyorlar fakat çıtır hanım yerlerde yuvarlanmaya başladı.Kısırlaştırmanın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum fakat fikirleriniz benim için çok önemli.Bir de çok uzun zamandır kızıma mama arayışındayım kaliteli içeriği temiz fakat bütçemi aşırı zorlamayacak bir mama arıyorum.Kuzulu veya dana etli mamadan hoşlanmıyor.

16 CEVAP

sforselin

Bizim kız 5 buçuk aylıkken hekimimizin de onayıyla kısırlaştırmasını oldu. Erken kısırlaştırma karşıtı ya da yanlısı, bulduğum çoğu makaleyi okudum. Dişi kediler için öne sürülen pek argüman yok zaten ama erkek kediler için söylenenler de pek sağlam temellere dayanmıyor. Erkek kedi kısırlaştırmasının - - ortapedist olmadığım için pek anlamadığım ve dolayısıyla açıklayamayacağım- bir yan etkisinin olduğu iddia ediliyor mesela. Ancak bu yöndeki araştırmaların çoğu yetersiz veriyle ve kısıtlı sayıda kediyi baz alarak yapılmış ve buna karşı çıkan veteriner hekimlerin sayısı da az değil. Neyse tabii bunlar biz dişi kedi bakıcılarını :) ilgilendiren tartışmalar değil pek xbcbhf
Erken kısırlaştırmanın kediniz için faydasına gelirsek, pyometra(rahim iltihabı) hayati tehlike yaratabilecek ciddi bir sorun ve ilk kızgınlıktan sonra dahi görüşebiliyor. 7 aylık bir kedide de rahim iltihabı görülebiliyor yani. Bunun yanında her kızgınlıkta ileride yaşanabilecek meme tümörü riski artar. Dolayısıyla kızgınlık öncesi yapılması ileride meme tümörü riskini en azda tutmanızı sağlar.
+Yukarıda paylaşılan kaynağa laf edilmesini de garip bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Bir hekimle röportaj yapılmış, üstelik yine hekimlerin yazdığı makalelerden alıntılar yapılmış. Bunu ciddiye almayacağız da neyi alacağız.

angorakedi

6-7 aylıkken operasyonun yapılması ve kedinin kendini toparlaması daha kolay oluyor deniliyor. Benim kedimde 6.5 aylık 3 hafta önce kızgınlığa girdi, kızgınlığı geçti fakat miyavlaması hala devam ediyor. Bende önümüzdeki haftalarda kısırlaştırmayı düşünüyorum.

sforselin

Ps: paylaşılan yazı benim hatırladığım değilmiş ama onu da ben bulup bırakayım şuraya madem :)

mihriii

@sforselin ben de bunu attım sanıyorum yanlış link atmışım şimdi baktım

mihriii

dişiler için erken(5,5-6 aylık) kısırlaştırma çok daha iyi bitince kısırlaştırın bence

Gamzessven

Bence de en azından 9-10 aylık olana kadar beklemelisiniz. Zaten ilk kızgınlıktan sonra ikinci kızgınlık dönemi biraz geç oluyor. Biraz daha büyümesine fırsat verin bu süreçte. N&d zorluyorsa matisse deneyebilirsiniz mama olarak

Gamzessven

Hayır erken kısırlaştırmayı kimse tavsiye etmez özellikle 6 aylık kadar erkense.

mihriii

suzionline.com'dan okuyabilirsiniz kaynaklarıyla birlikte bir yazı hazırlamış vetart veteriner kliniğinin veterineriyle birlikte

mihriii

hayır dişi kedilerde erken kısırlaştırmak çok daha kolay oluyor sizin dediğiniz erkek kediler için

Gamzessven

Veterinerde çalışıyorum asla 6 aylık dişi kısırlaştırmıyorlar emin olmadığım şeyler hakkıkda sizin kadar rahat yorum yapmam korkmayın

mihriii

çok eminim ben :))

Gamzessven

Cinsiyet hormonları da gelişim için gerekli. Östrojen ve testesteron. 6 aylık dişi dediğiniz daha yumurtalıkları bile tam oluşmamış bir bebek. Erken operasyonun hiç bi halta faydası yok. İyi akşamlar

mihriii

ayrıca benim de bir dişi kedim var bir hafta arayla kızgınlığa giriyor ve her kızgınlığa girdiğinde aşırı stres oluyor hastalık riski artıyor bu üçüncü bizim henüz çok küçük ama zamanı gelince kısırlaşıcak

Gamzessven

Suzionline atmış ahahsjs aynen devam sen