Erkek Kedi Kısırlaştıma Doğru Süre Acil Yardım

fettahaltuntas

arkadalar 8 aylık erkek kedim var ben 2 hafta sonra kısırlaştırmayı planlıyordum ancak araştırdığımda erkek kedilerin kısırlaştırılması için en doğru yaş 1 yaş ve üstüymüş çünkü ürenier hastalıklar doğabiliyormus idrar kese kanallarının gelişmesi gerektiğini söylüyorlar gerçekten beklemelimiyim su ana kadar hiç koku bırakmadı inşallahta bırakmaz ama mart ayı yaklaşıyor ve çok korkuyor koku bırakırsa diye annem çok sıkıntı çıkartır bende endişelendim ve bekleyeceğim. Birkaç sorum daha var kaç gün sürer bu koku bırakma huyu ve bunu bir şekilde engelleyebilirmiyim cevaplarınız ve fikirleriniz benim için çok önemli şimdiden teşekkür ediyorum:) .

16 CEVAP

fettahaltuntas

işte bende kısırlaştırmak isterim ama 6 aylık bir erkek kedinin idrar kesesi yolu yeterince geniş deil ve gelişme çağında ve ben kısırlaştırdığım anda genişlemesi durup aksine daralmaya başlayacak buda ciddi bir sorun haline gelecek ilerde

Milovat

İster kısır ister kısır olmasın arkadaşlar erkek kedilerde idrar yolu sorunları taş oluşumu kiristallesmenin görülmesi dişi kedilere göre çok daha yüksek bir oranda yani kısırlaştirmayla çok ilgisi yok olayın. Kısırlaştırma sonrası testeron uretemiyor ve hayvan kilo almaya meyilli oluyor diye bu oran artabilir deniyor ancak siz dikkat ederseniz beslenmesi kilosu suyuna zaten kontrol altında tutabilirsiniz. Kısırlaştırılmış yan kedilerde de görülüyor taş bana göre eğer kediniz 7 ayliksa ve kilosu da iyi ise hiç strese sokmadan kısırlaştırın. Yabancı kaynaklardan da araştırabilirsiniz kısırlaştırma ile ilgili yorumları

Milovat

Kisirlastirilmayan olacak orası lanet klavye 😅

Kevserhaksever

Kedim 7 buçuk aylık kisirlastirdim, böyle 1 yaşından önce kisirlastirirsam idrar yolu bilmem ne bunlara itimat etmeyin. Arkadasim 15 aylıkken kisirlastirdi surekli idrar yolu sıkıntısı oldu. Bu kediden kediye değişen bir hassasiyet kısırlaştırma ile çok ilgisi yok. Kedinizin sıvı tüketimine dikkat edin yeterli. Ben haftada 2 kez yaş mama veriyorum o da kedim gunde bir kap su içtiği için az içiyor olsa daha fazla veririm. Hiçbir sorun yasamadik cok şükür. Gidip kisirlastirin kedinizi.

selinlilaaa

kesinlikle 10 12 aydan önce yapılmamalı üriner sistem sağlığı açısından.

Kedisever80

Kısırlaştırmak Zaten İdrar Yolu Taş oluşumunu arttırıyor Erken kısırlaştırmak çok daha arttırır 1 yaşını bekleyin.

mishapamuk

Her konuda olduğu gibi bu konuda da fikir ayrılıkları mevcut. Suzionline ın bir yazısı var. şuraya bırakıyorum. https://www.suzionline.com/kedi-sagligi/kediler-ne-zaman-kisirlastirilmali-kedi-kisirlastirma-yasi/

Bizim veterinerimiz 1 yaş öncesinde önermiyor ancak şöyle bir dip not var koku bırakmaya başlarsa (ki dayanılmaz oluyormuş) yapabiliriz demişti. Bazı kedilerin koku bırakmadığını da yazmışlar kısacası iyi takip etmek lazım.

Kızgınlık belirtisi yoksa bence bekleyin. Kedinin her hırçınlığını da kızgınlığa bağlamamak gerekli bu arada.. Ayrıca mart ayı geliyor kısmı biraz hurafe :)) mart ayında kesin kızışırlar diye bir şey yok, rahat olun.

mishapamuk

Her konuda olduğu gibi bu konuda da fikir ayrılıkları mevcut. Suzionline ın bir yazısı var. şuraya bırakıyorum. https://www.suzionline.com/kedi-sagligi/kediler-ne-zaman-kisirlastirilmali-kedi-kisirlastirma-yasi/

Bizim veterinerimiz 1 yaş öncesinde önermiyor ancak şöyle bir dip not var koku bırakmaya başlarsa (ki dayanılmaz oluyormuş) yapabiliriz demişti. Bazı kedilerin koku bırakmadığını da yazmışlar kısacası iyi takip etmek lazım.

Kızgınlık belirtisi yoksa bence bekleyin. Kedinin her hırçınlığını da kızgınlığa bağlamamak gerekli bu arada.. Ayrıca mart ayı geliyor kısmı biraz hurafe :)) mart ayında kesin kızışırlar diye bir şey yok, rahat olun.

Kedisever80

Erkek Kedilerin idrar yolu dişilere göre çok daha kısa ve dardır. O yüzden erkek kedilerde İdrar yolunda taş oluşumu riski çok daha fazladır. Erkek kedilerde Kısırlaştırma İşlemi ile Zaten kısa ve dar olan idrar yolu Daha da kısalır ve daralır. O yüzden Kısırlaştırma işlemi İle Taş oluşumu riski Çok daha yükselecektir.Üstelik Kısırlaştırılan kedilerde kilo alma eğilimi artacak ve Kilo aldığı zaman idrar yolunda taş oluşumu riski de artacaktır.

Hiçbir sıkıntı olmaz 6 aylıktan itiberen kısırlaşabilirler

kaanpolat

Bence 10 aylık olmasını bekleyin benimkide dişi 10 aylık ve 4 gün önce kısırlaştırdım bence birazdaha bekleyin

Galyuna

Kısırlaştırma 6 aylıktan itibaren yapılabiliyor önemli olan testislerin aşağıa inmiş olması. Daha fazla gecikmeyin bir yaşından sonra kedinin huyu değişiyor idrar ve koku bırakma başlayabilir. Biz kedimi tam 9 aylıkken kısırlaştırdık. Uzman Vet. Hekimimiz daha fazla beklemiş olsaydık kedimiz kötü huyları edinebilirdi ve unutması zor olurdu dedi.

orhdoner

Evet geciktikçe daha hırçın olup evden kaçma huyları olabiliyor

anjelik123

Benim erkek kedim 10 aylıkken koku bırakmaya başladı koku sorununu leke çıkarıcılarla hallettim nerdeyse koku bırakmasıda azalıyordu bazen kesiyordu bi süre sonra tekrar başlıyordu 15,5 aylık olduğunda kısırlaştırdım yani iki hafta önce 15 dakikada biten bir ameliyat oldu şimdide yavaş yavaş kısır mamaya geçiyoruz koku bırakma problemide baya azaldı çok şükür. Benim bildiğim kadarıylada erkek kedileri 1 yaşından sonra kısırlaştırmak daha sağlıklı dişileride 6 aydan sonra kilosu uygunsa

fettahaltuntas

evet baya hırçınlaştı acaba fazla ilgi gostermesemmi diye dusunuyorum