Sokak Hayvanları Tedavi Hakları

Merhaba öncelikle. Dün doğduğu günden beri sokakta elimden geldiğince baktığım bir kediyi yolun kenarında maalesef yaralı bulduk. Kendi kedimizi götürdüğümüz veterinere götürdük. Bize "Eğer tedavi ücretini karşılayacaksanız tedavi edebiliriz" dediler. Şok oldum. Ölümün kıyısında bir hayvana bu meslek sahibi bir insan nasıl bu gözle bakıyor inanamadım. Bu konuda hayvanseverler olarak ve sokak hayvanlarının hakları var mı? Tedavi ücretiyle alakalı. Eğer bildiğiniz bir şey varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler

8 CEVAP

Kebikec

Sadece ilaç parası alan veteriner, inanılmazmış. Bizimde alnımızda 200 tl yazıyor sanırım daha kapıdan girer girmez hoşgeldin ücreti alıyorlar. Allah hayvanların da merhamet sahibi insanların da yardımcısı olsun bu düzende.

emreovec

Sadece trafik kazası yaptığınızda çarptığınız hayvanın masrafını sigorta şirketleri karşılıyor. Kalan durumlarda veterinerler ücretini alıyor. Bunun için onları da yargılayamam ama geçen hafta ofiste baktığımız bir kediyi götürdüm. 150 TL bir işlem yaptılar. Ertesi gün getirirsiniz dediler. Bende getiremeyeceğimi söyledim. Çünkü haftasonu giriyordu araya. Kalma ücretini almadılar sadece. Kızamam yani ne bu ücreti alıyorsun diye. İşi o. Alan alır. İndirim yapan indirim yapar. Bunu veterinerlerin değil devletin kanunen düzenlemesi gerekir ama o da çok zor.

Selinn35

Sizin yaşadığınız şehir için bilemem ama izmirde ne zaman görürsem yaralı bir sokak kedisini öldüğünün bilgisini verdiler ertesi gün. Cevremde bircok arkadasim da ayni durumu yasadigi icin belediyeye asla goturme taraftarı değiliz. Özeller sokak hayvanları için ilk muayenede ücret talep etmiyorlarmış yasakmis. Yani bakip neyi var neyi yok söyleyebiliyorlar devami de ucretli. Ama her sey daha uygunmus sokak hayvani olduğu için.Yapilan tüm işlemler.

ezgirem10

öncelikle götürdüğünüz veteriner sizinde devamlı gittiğiniz bir veteriner ise lütfen artık orayı tercih etmeyin çünkü veteriner seçerken ilk göz önünde bulundurulması gereken şey hayvan sevgisidir hayvan sevgisi olan bir veterinerin bunu yapmasıda pek beklenemez ben kendi ilimde hayvanları koruma derneğine üyeyim defalarca yaralı sokak hayvanı buldum burdaki en lüks veterinere götürdüğümde bile sadece ilaç parası aldılar oda 18 lira bir şeydi özel makinelerle baktılar lütfen tek bir yere bağlı kalmadan başka veterinerlerede sorun hiç olmadı barınağı arayın onlar alsınlar ama lütfen barınakta bırakmayın gerekli muayne yapıldıktan sonra ordan geri alın ve kedinin durumunu mesaj yoluyla paylaşırsanız bilgi verebilirim

aslihan_e

Veterinerlerin sokak hayvanlarına ücretsiz bakma gibi bir zorunluluğu yok. Sokak hayvanı olduğu için indirimli bakarız diyorlar ama pek de indirimli olmuyor. Ben onların pek hayvan sevdiğini falan düşünmüyorum. En azından benim kadar değil galiba. Ben de götürdüğümde belediyeyi arayın dediler geri yollayacaklardı, benim isteğimle serum takıldı. Normal ücret tarifesinde aldılar indirim falan yapmadılar. Bir kez de yaralı yavru bulmuştum telefonla sordum, iki test yaparız bir serum takarız 400 tutar dediler. Sokak hayvanı indirimi yapmıyor musunuz dedim, zaten bu indirimli hali yoksa 800 yapıyor dedi. Bizim eve en yakın vet. o olduğu için acil durumda gidiyoruz mecburen. Başka veteriner de serum için 180 istemişti sokak hayvanına. Ona göre yine hesaplı geliyor. İkinci üniversite olarak veterinerlik okumayı düşünüyorum alanımla alakasız olsa da. Annem eve de tabela asarız veterinere gidemeyen sana getirir diyor :) Belediyeyi sabah arasan gece geliyor hayvan o zamana gidiyor zaten.

ezgirem10 aslında çok memnun olduğumuz bir veteriner zaten değildi ama ilk kez kedi sahiplendiğimiz için bildiğimiz yerden şaşmak istemedik. Ama bundan sonra götürmeyi düşünmüyoruz. Ayrıca gerçekten çevrenizde böyle veterinerler olduğu için çok şanslısınız. Umarım bir sorun çıkmadan kediciği sağ salim veterinerden alırız. Ki zaten barınağa bırakmayı vesaire düşünmüyorum. Zaten bacağıyla ilgili bir sorun varmış. Sahiplendirmeyi düşünüyorum bir an önce iyileşirse

ezgirem10

tüyü kadar ömrü olur inşallah güzel bir yuvayla mutlu olsun bebek dualarım onunla

diablerose

bazı veteriner hekimler tuccar oluyor. hatta benim kedimin doktoru da oyle bence ;(