Malt Macun

Merkan

Arkadaşlar merhaba. Kedim 6 gün sonra 5 aylık olacak. Tüy dökümü fazlalaştı bana göre ama veterinerimiz daha erken 6 aylık olsun demişti ama çıkan tüyleri görünce hala emin olamıyorum 4 günde bir çıkan tüyleri de ekledim fotoğraflara. 1 ay daha bekleyeyim mi malt için yoksa başlayayım mı yavaştan yani başlayanlar oldu mu? daha doğrusu veterinere danışmadan önce şu fotoğrafını attığımı almıştım bugün geldi. ödül maması mı malt mı onu da anlayamadım bu markalar çeşitler hakkında da hiçbir fikrim yok bana açıklar mısınız bu iki sorumu ? 🙏

17 CEVAP

Üzerinde malt yazıyor :) Erken yaşta malt kullanımının kedinize vereceği bir zarar olmaz, altı üstü çeşitli yağlar ve bitki lifleri içeriyor malt macunları.

caglaauzun

bence dozuna dikkat ederek verin. tüy döküyor ve yumak oluşumuna sebep olabilir.

diablerose

kediniz tüy kusmuyorsa beklemeniz daha iyi

Merkan

Haha cidden görmemişim malt yazdığını yabancı yazılar olduğu için aşağıları okumamışım birde içinde tavukta olunca ilk defa alıyorum da 😂 tüy kusmadı kesinlikle ama o duruma gelmesini görmeden mi başlasam acaba dedim ben tarayınca fotoğraflara koyduğum gibi tüy çıkıyor ya birde o tüyü kussa hiç tecrübe etmedim ortalığı ayağa kaldırırım korkudan neden kustu diye de bilemedim o zaman ne olur ne olmaz diye haftada 2 kere bezelye büyüklüğünde verebilirim değil mi? 6 aylık olunca da normal dozunda 2 güne bir arkasında yazdığı gramaja göre veririm değil mi?

Bizimkine her gün arkada yazan dozda veriyorum ben :) Biz 8 aylıkken sahiplendik ve hemen kullanmaya başladık o nedenle daha fazla yardımcı olamıyorum maalesef :/

Merkan

Haftada iki gün bezelye büyüklüğü ideal mi sizce şuan için?

Normalde Gimcatlerin arkasında 4-6 cm yazıyor diye biliyorum. Bezelye büyüklüğünde malt ancak kedinizin ağzını tatlandırı :/ Her gün olmasa da iki günde bir falan doza uyarak verin bence.

Nazliig

Bence şimdilik ideal :) 2 cm kadar veriliyor zaten. Tabii yine de arkasını okuyun siz. Bende 3 günde bir veriyorum. Kedinizin tüylerini hergün taramanızı öneririm. Bu sıralar mevsimsel olarak biraz fazla tüy dökümü olabiliyor.

Pamukpasask

Benim kedilerim şu anda 7 aylık yaklaşık 1,5 ay önce veteriner hekimimizin tavsiyesiyle başladık. Bir sorun yaşamadık 😻

ekleme yapayım, iki parmak boğumu kadar veriyorum 3-4 cm civarı:)

melist35

4 aylıktan itibaren malt kullanımına başlanabilir. benim kedim malt vermeme rağmen 5 aylıkken tüy yumağı kusmuştu (tüy değiştirme dönemiydi). zararı yok maltın zaten, sindirim sistemi için olmazsa olmazlardan. kullanmaya başlamak için kusmasını beklemeyin yani

tyguler

Yavrularda yazan dozun yarısı kullanılıyor. Bence bir zarari olmaz ama veterinerler daha iyi bilir.

Merkan

Fikir veren herkese çok Teşekkür ederim ☺️

Orangemars

Ben 3 aylık gibi başladım şuan 4 aylık ama benimki çok tüy dökmediğinden ve daha küçük olduğunu düşündüğümden hafta da bir 1-2 cm arasında veriyorum

Rgms

Bizim kız kendini düzenli olarak yaladığı için bir de tüyleri 6-7 cm olduğu için üç aylıktan beri maltı düzenli veriyorum. Günde iki kez tarama esnasında ödül olarak (çünkü tadına deli oluyor) veriyorum. İçinde karnıyarık otu var. Bu aslında pyshilium olarakta geçiyor ve çoğu kabızlık için kullanılan mamada da var. Maltın kararında kullanıldığında zararı cidden olamaz ancak kalorili bir ürün. Bizim kızın iştahını kabartıyor. Malt arkasından mutlaka su içer ve mama yemeye gider. Kilo problemine karşı dikkati kullanılmalı diye düşünüyorum.