Yavru Kedime Tek Odada Bakmam Yanlış Mı?

sedaclk93

evin en büyük odası salonda ve orda tuvaleti, maması herşeyi mevcut. zaten 2+1 diğer odalar yatak odası, mutfak bir de kiler gibi kullandığım çamaşır astığım oda var. diğer odalar kedinin dolaşması için pek müsait değil. bir kaç kere kapıyı açtım mutfaktaki perdenin en tepesine çıktı zor kurtardım. salonda perdeleri bağladık. ama kedim kapıyı örtünce bir süre çok miyavlıyor. bu arada sorun kapının örtülü olması değil biz odaya girince de kapıyı örtüyoruz o zaman miyavlamıyor. yine de tek odada bakmak ve serbest dolaştırmamak içimden büyüyor. aynı odada uyumaya alıştırmak istemedik gece tek kalıyor. bir süre çok miyavlıyor, sonra uyuyor sanırım.

33 CEVAP

sedaclk93

perdelere aşırı takıntılı, çok yükseğe çıkıyor. salonda perdeyi yukardan bağladım, diğer odalarda perdeler duruyordu. bunu nasıl aşacağız şuan 2 aylık acaba biraz büyüyünce geçer mi? ayrıca salonda koltuklara zıplarken çok asılıyor daha bir senesini doldurmayan koltuklar gitti bile. büyüdükçe biraz sakinleşir mi ne yapmam lazım

sedaclk93

kedimi alalı 10 gün oldu ve yavru kedilerin alışması için tek odada tutmakla ilgili birşey okumuştum. ancak sonraki aşamaya pek geçemedim sebebi kapıyı açtığımda en çok perdelere uçması resmen bir kaç saniyede en tepeye çıkıyor. yani perdeleri komple kaldımam mı gerekiyor napıcam bilmiyorum? bir de biz odadayken kapı açık olsa da çıkmıyor, ben nereye gidersem oraya geliyor. sürekli omzumda uyuyor. ilk ben öyle sevmiştim ondan sonra hep üzerimde uyumaya başladı. miyavlama sebebi yalnız kalması. ben miyavlayınca dayanamayıp gidiyorum. tek kalmaya da alışması gerekmiyor mu?

Findikthecat

Perdelerinizi ellememesi icin tirmalama tahtasi alabilirsiniz zaten temel ihtiyac diyebiliriz her kedili evde olmali. Ve kedinizi tek odada tutmaniz cok yanlis zaten onun butun ihtiyaclarini karsilasaniz bir sorun olmaz oyuncak tirmalama tahtasi vs.

fatma_nur42

Hemde olabilecek en büyük yanlış...

caglaauzun

tırmalama tahtası alırsanız etkisi olur. ama yine de bir şeyleri tırmalamaya devam eder bu kedinin doğasında var. bunu göz önünde bulunarak bir karar verin bence. sizi bir odaya kapatsalar ne hissederdiniz? artık kediniz evin bir sakini bence bunu da göz önünde bulundurun. el ve ayak için ise oyun oynamak istiyor, alıştırmayın. elinizle oynamak istediğinde elinizi çekmeyin oyun zanneder. o esnada oyuncaklara yönlendirmeye çalışın. ama bunları muhakkak göz önünde bulundurun.

Gamzeoa

Bir kedi alırken her yer ona serbest diyerek alın çünkü kediler çok inattır ulaşamadığı yere illaki ulaşmak için uğraşacak düşse bile oraya ulaşacaktır yakında kapıdan miyavlamalar duyarsınız çünkü merak ettiği diğer odalar var koklayacağı yerler var

Gamzeoa

Bir kedi alırken her yer ona serbest diyerek alın çünkü kediler çok inattır ulaşamadığı yere illaki ulaşmak için uğraşacak düşse bile oraya ulaşacaktır yakında kapıdan miyavlamalar duyarsınız çünkü merak ettiği diğer odalar var koklayacağı yerler var

aslihan_e

Sokaktan alsanız sokakta olmasındansa tek oda iyidir derdim ama siz veterinerden almışsınız. Daha iki aylık eğitilebilir ancak siz eğitmek için de vaktim olmuyor diyorsunuz. Ben anlamadım... Kedi almak çocuk almak gibi. Yani çocuğunuz olsa vaktim yok deyip geçer misiniz? Keşke balık alsaydınız akvaryumdan çıkamazdı. Kedi bu... Tezgaha da çıkmamayı öğreteceksiniz, perdelere de. İşin kolayına kaçmak istiyorsunuz odaya kilitleyerek. Perdeye çıktığında kucağınıza alın perdeye yaklaştırın ve her yaklaştırışınızda hayır buraya çıkmak yok deyin sertçe, burnuna da hayırla birlikte parmakla bir pıt yapın nefret ederler. Onlarda yüz koruma refleksi vardır. Bunu tezgah, masa vs. için tekrarlayın. Ancak bunu neden yaptığınızı anlamalı. Her seferinde kucağa alıp yaklaştırmalısınız. Kesinlikle eğitilir. 3 kuş kafesi var evimizde, kuş delisi kedilerimiz bile eğitildiyse sizin perdeler çocuk işi. Ha mutlaka tırmala tahtası da gerekli. Odadan çıkmaya çalıştıkça daha çok tırmalar kedi. Bizim bir sürü kedimiz oldu hiçbiri eğitimli doğmuyor. Mutfak masası, lavabo, banyo, perdeler, kuşlar, tezgah, tv masası, kablolar hepsi için eğitildiler, asla çıkmazlar. Eskiden annem koltuklara da izin vermezdi tüy olmasın kendi yatağında yatsın ya da yerde oynasın diye. Çıkıp yatmazlardı. Şimdi ben izin verdiğim için çıkıyorlar ama en büyük kedimiz biz izin vermedikçe çıkmaz. İsterseniz tek bir koltuğa çıkmasına izin verirsiniz diğerlerini yasaklarınız. Burası senin dersiniz, diğerlerine çıkmaz. Kediler çok iyi eğitilebilirler. Hemen kucaklayıp yasak yerlere yaklaştırıp burna pıtlatıp oldukça sert şekilde hayır yasak demeye başlayın ve bunu fırsat buldukça kediyi yaklaştırıp tekrarlayın. Tekrar yaparsa "hayır, ben hayır dedim neden yaptın sen şimdi görürsün al sana (pıt)" şeklinde konuşup azarlayın onlar siniri çok iyi biliyor kendilerinde de olduğu için. Olayı abartın, anlasın. Onun dışında bebek gibi sevip şımartın ki kedi ondan nefret ettiğinizi düşünmesin, sadece suçta azar olduğunu anlasın. Lavabo ve banyoya gelince hayır ve birkaç damla su ona oranın uygun olmadığını anlatır. Mutfak tezgahı için de birkaç damla su atılabilir. Kablolar için de hayırı bilmesi gerek. Bizim şarj cihazları vs. gitmişti iki yavru ilk geldiğinde. Kesip attılar. Üçlü prize kadar kemiriyorlardı, onlar için de tehlikeli. Diğer yorumda dendiği gibi elle oyun yok oyuncakla var sadece, yoksa ilerde elleriniz kan içinde kalabilir.

ezgirem10

bütün arkadaşlar gerekli açıklamaları yapıp anlatmışlar benim sizden tek ricam kediyi en hızlı şekilde serbestçe gezip oynayabileceği bir aileye sahiplendirmeniz o canın hakkına giremezsiniz o daha bebek keşfedecek tabiki sadece uyurken farklı bir odada yatsa neyse... size yılı dolmamış koltuklarınızla ve perdelerinizle mutluluklar lütfen o bebeğin günahına daha fazla girmeyin

Succubus

Ne perdeymiş arkadaş...
Kedi bu. Hayırı duru susu öğretseniz bile işine gelmeyince uygulamayacaktır. Eşyalarınız o kadar değerliyse eşyalarınızı ayak altından kaldırın, kedinizi değil.
Eskiden köylerde köpekler hırçın olsun, kimseyi eve yaklaştırmasın diye karanlık yerlere kapatırlarmış. Yalnız başlarına aklını yitirip, çıktıklarında sahiden vahşi yaratıklara dönerlermiş. Bence işinize geldiği gibi okuduğunuz "yavru kedilerin bir süre tek odada tutulması" yerine şu laflarımızdan kendinize pay çıkarsanız sizin için de kediniz için de daha iyi olur.

miupiu

çok yanlış olduğunu düşünüyorum. kedilerin kısa bir sürede bile olsa terk edilme hissine kapıldığını duymuştum. ben sırf yalnız kalmasın diye çekyatta yatıyorum ki bir şey olursa hemen müdahale edebileyim. uykusu ağır biri için daha kötü bir durum bence bir şey olursa duymayabilirsiniz.

Kediye yazık bırak dolansın hayvancağız

bs4534

Benim eşim kedi istemiyordu ilk gun ben mecbur oda yaptim orda bir gece kaldi ama o bir gece bile psikolojisi bozuldu sonra esimi ikna ettim ve tum odalari kedime açtik simdi kedim mutlu ve eşimde kedime alısti . Ama buna ragmen kedim onu odaya birakip gitmemizden korkar oldu onda oyle bir iz kaldi malesef

Nebu80

Benim kedimde tek yatıyor ama tuvaleti başka yerde olduğu için kapısını kapatmıyorum. Perde meselesine gelince maalesef seviyorlar bazen asılıyor.

Bu bir kuş değil ki kafesleyelim, kedi. Çocuğu çok strese sokar ve hasta edersiniz Allah korusun