Yavru Kedime Tek Odada Bakmam Yanlış Mı?

sedaclk93

evin en büyük odası salonda ve orda tuvaleti, maması herşeyi mevcut. zaten 2+1 diğer odalar yatak odası, mutfak bir de kiler gibi kullandığım çamaşır astığım oda var. diğer odalar kedinin dolaşması için pek müsait değil. bir kaç kere kapıyı açtım mutfaktaki perdenin en tepesine çıktı zor kurtardım. salonda perdeleri bağladık. ama kedim kapıyı örtünce bir süre çok miyavlıyor. bu arada sorun kapının örtülü olması değil biz odaya girince de kapıyı örtüyoruz o zaman miyavlamıyor. yine de tek odada bakmak ve serbest dolaştırmamak içimden büyüyor. aynı odada uyumaya alıştırmak istemedik gece tek kalıyor. bir süre çok miyavlıyor, sonra uyuyor sanırım.

33 CEVAP

pablopicasso

Evet yanlış.

Şu pandemi sürecinde evde olmak nasıl herkesi boğdu ise onu da tek odaya mahkum etmenin bizim durumumuzdan farkı yok.

Bir canlı sahiplenirken bunları en baştan düşünmek ve ona göre yuva olmak gerekir diye düşünüyorum.

Bu şartlar yuva değil mahkumiyet gibi yazık ona..

ezginiko

Yanlış ve yazık. Sadece benim odamda uyuduğu için geceleri odamın kapısını kapatırım ki çıkarsa biri görmezde basarsa diye gece gece. Odam büyük kapalı balkonlu ve her yeri oyuncaklarıyla dolu olmasına rağmen sabahları kapıyı açtığım gibi çıkıp odadan koşturuyor etrafta. Yani demek istediğim geceden sabaha kadar bile zor geliyor kediler için. Siz tek odada bakmaktan bahsediyorsunuz

yokistead

Napmamızı istersiniz daha bir senesini doldurmayan koltuklarınız için yas mı tutalım. 2 aylık kedi o kadar zıplamaz hayvanı hiperaktif etmişsiniz. Aynı odada uyuyunca noluyor onu da çözemedim benim üstümde uyuyor kedim, bir yerimden birşey eksilmedi. Minnacık yavruyu tek bırakmaya nasıl gönlünüz razı oluyor ki

tyguler

Yani tek oda tabiikide iyi deģil. 2+1 eviniz olsa bile en azı dan sabahları evin içinde gezmesine izin verin. 1 hafta bir odadan hiç çıkmayın bakın nasıl hissediyorsunuz. Üstelik o yavru. Koşmaya bakmaya keşfetmeye ihtiyacı var. Gece tek kdada dursun tamam ama sabahları da sizin odanıza falan girsin. Yatağınızın üstüne carşaf gibi bir şey serin dabahları dökülen tüyler orada kalır gece o örtüyü kaldırırsinız tüyler size gelmez.
Size illede çamaşır odasına mutfağa sokun demiyorum ćünkü çamaşır odası zaten deterjan kokar kediye zararlı, mutfakta yemek yapılıyor ve kediler tezgaha, masaya çıkmayı seviyorlar. Tezgaha ćıkıp canını acıtabilir. Yani en azından sizin odaya gitmesine izin verin.
Benim fikrim böyle

Superisi814

Tek göz bir odada yasiyor olsaydiniz eyvallah koca yurekli insan derdim size..Ama evinizin diger odalari kediye mi uygun degil, onun oralarda dolasmasi size mi uygun degil? Bebeginiz olsaydi ne yapardiysaniz aynisini yapin.Korunakli ortam saglayin ve serbest birakin..

ezginiko

Oyuncaklar alın onlarla uğraşır. Tırnaklarını düzenli kesin yada kestirin koltuk sorunu azalıcaktır tabi tırmalama tahtası da eşyaları tırmalamalarını azaltıyor. Çeşitli oyuncaklar var alın onlarla uğraşır oynar ama odaya tıkmayın lütfen yazık

tyguler

@sedaclk93
Bir kediye evinizi aćtıysanız bunu biliyor olmanız lazımdı. Bizim kedimiz evdeki perdeleri, duvar kağıtlarını mahvetti. Ama ne yapalım kediyi eve sokmadan önce düşünülecek bir şsydi bu biz de buna azı olduk. Ya kediyi tırmalama tahtasına alıştırsanız bile perdeleri koltukları tırmalar. Yani kediye bakamayacaksanız açın bir ilan daha imkanı olan ve daha fazla odada gezmesine izin verecek birine sahiplendirin.
Zaten kediyi 1 odaya hapsetmişsiniz bir de koltuklar perdeler diyorsunuz.
Kendnizi geçtim bir bebeği 1 hafta 1 odada tutun bak noluyor.

siriniko29

Kafese kapatmakla eş değer bence. Ona perdelere çıkmamayı öğretebilirsiniz. Su ile sirkeyi karıştırın ve perdelere püskürtün kokusundan hoşlanmayacaktır. Uzaklaşır perdelerden. Onun haricinde eve bir can aldıysanız can eve göre değil ev cana göre dizayn edilir. Daha koltuklarımın 2 senesi dolmadı ama benim kedimde istemsiz zarar verdi. Büyüdükçe doğru yönlendirme ile düzelti. Böyle davranmaya devam ederseniz odadan kaçabildiği her boşlukta diğer odalara verdiği zarar daha da artar. Kediler özgür canlılardır unutmayın

siriniko29

Unutmadan söyleyeyim. Bu şekilde davranırsanız kucağa gelmeyen, sevdirmeyen, isteseniz de sizinle asla uyumayan, hiperaktif ve hırçın bir kedi yetiştirmiş olursunuz. Bırakın gezsin tanısın sizinle uyusun uyansın onun sizin sevginize, ısınıza ihtiyacı var. Ha ben yapamam diyorsanız yol yakınken bu sorumluluktan vazgeçin

golsahyildirim

Sert yorumlar olmuş, güzel tavsiyeler de var. Ancak yavru kediler yetişkinlere oranla çok hareketli olur, birçoğu oyun oynamak, ordan oraya koşturmak için deliriyor😹 Perdelere koltuklara gelmesin diyorsanız bunun için kedilerin hoşlanmadığı kokuları araştırıp sıkabilirsiniz, veya kedi uzaklaştırıcı spreyler de var. Yeni aldığım bilgisayarın ekranını ısırmaya çalışıp diş imzasını bırakan bir canavar var bende de.😅 (Daha ilk taksidini ödedim...) Ne yapıyorum, artık ekranı açık bırakmıyorum masadan kalkarken. Öğrenmiş oldum acı bir tecrübeyle😅

Geceleri yalnız yatmaya alıştırmak, bilmiyorum bu pek doğru olmayabilir. Benim kedim kucağa gelen, aman aman kendini sevdiren bir kedi değil ancak gece yatağımda yatmayı tercih ediyor. Köpekler kadar belli etmiyorlar bağlılıklarını, ama sandığımız kadar umursamaz ve soğukkanlı değiller. Ve çok meraklılardır, bir odaya gitmek istediğinde izin verin, nereye gidiyor nereyi kokluyor ilgisini ne çekiyor. Kendinize vakit ayırmak için önce onu oyunla yormalı, karnını doyurmalısınız ki size sataşacak hali olmasın 😹😹 Lütfen ona karşı sabırlı ve sevgi dolu olun.❤️

Merkan

Benim evimde 2+1 ama küçük 85 metre falandır apart yani biz gün içinde iki odayı da açık bırakıyoruz istediği yerde uyuyor biz varken yatakta uyumayan kedi gündüzleri tek uyumaya bayılıyor bizim odada😂 ama gece yatarken bizim odayı kapalı tutuyoruz zaten miyavlamıyor .. yani demem o ki evi kediye göre ayarlayıp kendine zarar vermeyecek şekilde gündüz istediği yerde gezerse gece zaten tüm odaları bildiği için merakta etmiyor hem o da rahatlamış oluyor bir süre sonrada gece zaten o odanın kapandığını anlıyor uyum sağlıyor.. çünkü bir şeyin yasak olduğunu hissettiği anda daha çok üzerine gitmek istiyorlar hem sıkıldığı için hemde meraktan yani tek odaya alışacağını sanmıyorum :) bende diğer odayı kiler olarak kullanıyorum ama hep açıktır kapısı mesela ona zararlı gelecek veya eşyalara zarar verecek şeyler varsa kullanmadığım çarşaflarla üzerini kapatarak sıkıca bağlıyorum veya fermuarlı sağlam hurçlarda ağzı kapalı kalıyor. Oranın perdeleri hep açıktır dibimizde ev olmasına rağmen 😂 çamaşırlığıda mecbur iplerle dolaplara bağlayarak sabitliyorum olurda üzerine düşer diye hatta yağmurlu günlerde mümkün olduğunca çamaşır yıkamıyorum balkona serme için 😂😂 yani güvenli hale gelince sorun olmaz ha tabi uğraştırıcı tüm bunlar ama tek bir yerde durmasından iyidir yasak koymuyorum ona uyarlıyorum bazı şeyleri beni yorsada değer ya😂😂

tyguler

@sedaclk93
Bir kediye evinizi aćtıysanız bunu biliyor olmanız lazımdı. Bizim kedimiz evdeki perdeleri, duvar kağıtlarını mahvetti. Ama ne yapalım kediyi eve sokmadan önce düşünülecek bir şsydi bu biz de buna azı olduk. Ya kediyi tırmalama tahtasına alıştırsanız bile perdeleri koltukları tırmalar. Yani kediye bakamayacaksanız açın bir ilan daha imkanı olan ve daha fazla odada gezmesine izin verecek birine sahiplendirin.
Zaten kediyi 1 odaya hapsetmişsiniz bir de koltuklar perdeler diyorsunuz.
Kendnizi geçtim bir bebeği 1 hafta 1 odada tutun bak noluyor.

sedaclk93

bu arada bırakınca benim de gözüm üstünde oluyor sürekli küçük çocuk gibi takip ediyorum kendine de bi zarar verir diye. içim rahat etmiyor gözümle görmeyince. tırnaklarını yeni kestik mesela perdeye en tepeye tırmanıyor hızlı şekilde ama tırnak kesiminden dolayı çok sıkı tutunamıyor. düşebilir. bir de sürekli peşimde geziyor. ben bunları şikayet etmek için söylemedim. benim evde bir çok işim oluyor yapamıyorum. hayırı da öğretemedim.
sürekli el ve ayaklara odaklı birde. bilgisayar da yazı yazmam gerekiyor yazamıyorum. acaba büyürse değişir mi, yavru olduğu için mi böyle. sizler nasıl ders çalışıyor, ev işi yapıyorsunuz

tyguler

El ayak takıntısı benim kedimde de var. Durduk yere saldırıyor bazen. Oyanamak istediğini belirtiyor bu. Canı sıkılıyor. Böyle zamanlarda oltalı oyuncaklarla falan oynatabilirsiniz. Illa satın almanıza gerek yok. Benim profilime girip oyuncak önerisi fotoğrafı sorusundan bakabilirsiniz. Bir önceki sorumda da malzemeleri yazıyor.
Evi kediye zararsız hale getirmeniz lazım. Kendi evde gezebilmeli.

sedaclk93

tepkilerinizi anladım oda oldukça büyük normal salonların iki ama zaten bende orda bakmaktan rahatsızdım. ben diğer işlerimi yapamıyorum kedim bana karşı hırçın değil aksine çok düşkün. hep aynı odada olmak istiyor. kapıyı açsam gezmiyor peşimde dibimde sürekli. ders çalışmak, kitap okumak çok zor onun yanında. işte bir tek perdelere takıntısı var. bende eğitmeye çalışıyorum. hayırı öğretmeye çalışıyorum geldiğinden beri.