Kedi Banyosu

Pretty

Merhabalar, Mart ayında 6. Ayına girecek olan Kedim Mars'ı yıkamayı düşünüyoruz. Normalde bize geleli 2 kere yıkadık ayda bir 2 ayda bir falan, ama geçen kendi kakasına basmıştı. Bu yüzünden onu yıkamayı düşünüyoruz, internette arama yaptım ama bazıları kediler kendilerini temizlerler yıkanmalarına gerek yoktur, bazıları ise kediler ne kadar kendilerini temizleseler bile bazı yerlerini yalayamazlar bu yüzden yıkanmalılar diyor. Bencede Ayda Bir 2 ayda bir yıkanmalılar, ama sizede bir sorayım dedim. Ne yapmalıyız?

19 CEVAP

kediniz bir ev kedisi. dolayısıyla kedinizi yıkamak yerine evinizi temiz tutabilirsiniz. ulaşamadıkları yerler kafalarının hemen arkası ve sırtları oluyor genelde. patileri, popişleri, kuyruklarını, yüzlerini ve kulaklarını büyük bir özenle temizliyorlar zaten. acil olmadıkça (reçel dolu tencereye atlaması gibi) onu bu gibi sebeplerden dolayı strese sokmak yersiz diye düşünüyorum. patisine kaka bulaşırsa kendisi temizler, yine de içim rahat etmiyor diyorsanız bebeklere özel ıslak mendillerle silebilir ya da bir miktar sirke ve pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz. fakat unutmayın ki o sokak kedisi değil, bir ev kedisi, hem de sizin evinizin kedisi:)

sağlıklı günler.

melist35

bebek şampuanıyla yıkanmaz kedi, bu yüzden kedi şampuanları üretiliyor ve satılıyor. ph değeri kediler için uygun değil bebek şampuanının

blue_hpood

kedi şampuanı kullanarak patisini temizleyebilirsiniz fakat ben yıkanmalarını doğru bulmuyorum. kedilerin derileri bizim derilerimiz gibi değildir, yıkanmaya ihtiyaç duymazlar hatta yıkandıkça derileri zarar görür, kötü koku bile oluşabilir. bence onun için de stres yaratmaya gerek yok, patisini yıkasanız yeterli:)

tyguler

Ben bazen tüyleri falan sarardığında, temiz görünmediğinde bebek şampuanıyla yikıyorum. Bebek şampuanı da maalesef kepek yapıyor. O yüzden de artık gerekmedikçe yıkamıyorum. Zaten kuruturken falan titriyor, korkuyor. O yüzden bence çok gerekli olmadıkça yıkamamak gerek

aslihan_e

Sadece ayaklarını neden yıkamıyorsunuz? Kedinizi strese sokmamanız önemli çünkü stres hastalıkları getirebilir.

melist35

kış ayında yıkamanızı önermem. haziran ve eylül ayında senede 2 kez yıkasanız yeter. kurutması çok büyük dert çünkü kedileri, saç kurutma makinasının sesinden aşırı korkuyorlar. olası bir nezle zatürre durumu yaşamamak için hava sıcakken 2 kez yıkasanız yeter de artar bile. ayağını da ıslak mendille falan silin veya bölgesel olarak yıkayın

melist35

tüylerini güzel kurutabiliyorsanız sorun yok ozaman. 2 ayda bir yıkamanıza da gerek yok bence. 4-5 ayda bir yeterli olur

Pretty

Sanırım buraya sormamın bir anlamı kalmadı yine herkes ayrı birşey söylüyor

Buketbayraktar

Kakaya basıyorsa patilerini yıkayın sadece kedileri yıkamak çok strese sokuyor

Findikthecat

Biz yıkıyoruz 3-4 ayda bir çünkü gezmeye çıkıyor ve saksıların içinde uyuyor kendi ozel sampuani ile yikiyoruz bu siteden almistik krem gibi bi bir gorunumu var oneririm.

Zeynepulku

Kedinizi bu kadar sık yıkarsaniz deri problemleri oluşur. Kediler yıkanmaz eğer kendini temizleyemeyecek kadar pislendiyse o zmaan yıkarsaniz. 2 ayda bir zevk için Kedinizi yıkarsaniz ona en büyük kötülüğü yaparsiniz

Pretty

Teşekkürler kendi tuvaletine bastığı için yıkamayı düşünüyorduk zaten :)

Pretty

Bizim kedimiz ne kurutma makinesinden nede süpürgeden korkmuyor. Süpürge makinesinin açıkkan yanında oynuyor saç kurutma makinesinin yanında bazen uyuyor uzaktan oturup izliyor.

milommm

3-4 ayda bir kirlendiğini düşünüyorsanız yıkayabilirsiniz, kedi şampuanı tercih etmeniz daha uygun olur, su sıcaklığı bizim yıkandığımız sıcaklıkta olmasın, biraz daha ılık üşütmeyecek şekilde ve baş kısmını su dökmeden elinizle hafifçe yıkayın, kulağına su kaçırmayın.

En öenmlisi de banyo yaptırdıktan hemen sonra tüyleri iyice kurutulmalıdır, ıslak bir şekilde dolaşması üşüyüp hastalanmasına neden olur, kurutma yaptıktan sonra esmeyen bir yerde üzerine örtü örtüp bir süre dinlenmesini sağlayın.

caglaauzun

kakasına bastığında ayağını yıkayabilirsiniz. kendini temizler eğer temizlemiyorsa zaten bir veterinere danışın.