Kedim Kurdele Yutmuş Olabilir Yardımm

busraelif7

2 saat önce kazağımın askısını kestim kurdele kumaşında olan ince askıları var ya, yere düşmesi ile kedimin kapması bir oldu o anda da kapı çalınca bakmaya gittim, geldim aradım taradım kurdele yok. Yuttuğundan şüphelenerek veterinere götürdüm hemen. Acilen endoskopi ile alınması gerektiğini yoksa çok kötü olacağını söyledi ve 1400 tl istedi. Kurdele ipin boyu yaklaşık 1 karış olduğu için kusturursa masada boğulup ölebilir dedi. Bu ücreti veremeyeceğim için başka bir vet. Götürdüm o ise sindirimi kolaylaştıran mama verdi. Ayrıca şehir dışında çok güvendiğim başka bir veterineri aradım bir de o da duphalac şurup verip gözlemle dedi ama çok tedirginim herkes başka bir şey söylüyor. Kime güveneceğimi şaşırdım gerçekten internete bakıyorum kusturun diyen var ne yapmalıyım sizce kafamı karıştırdılar

27 CEVAP

busraelif7

asteo o şekilde gözükmesi çok iyi olmuş, dediğiniz yöntemler de mantıklı gözüküyor aslında teşekkür ederim tavsiye için kedi be köpeklerde fark ediyor olabilir mi acaba diye düşündüm sadece

Bu arada kedim bugün 2 kez dışkıladı fakat kurdele çıkmadı, hala beklemedeyim takip ediyorum sürekli umarım yapmaya devam eder

Renklipati

Çok geçmiş olsun,kusmakla değilde öyle biraz zor, kakasıyla atanları duydum bu tür şeyleri, kakasını takip edin belki biraz biraz atabilir şayet biraz çıksa bile çekmeyin sakın makasla kesin inşaAllah bu şekilde atar

suledoruk

Direkt endoskopiye sokması o kadar saçma ki önce röntgen çekmesi gerekiyor kurdeleyi yutup yutmadığı bile belli değil nasıl doktor bu :( sakın o parayı vermeyin röntgenle yuttuğundan emin olun önce

busraelif7

@Guldnz inşallah o şekilde çıkar tek dileğim bu o kadar üzüldüm ki

@suledoruk röntgende kurdele ip gibi cisimlerin gözükmeyeceğini söyledi :( bana da direk endoskopi olmazsa çok kötü sonuçlar olacağını söylemesi korkunç geldi ya

Renklipati

busraelif7 bence bugün takip edin mutlaka kakasıyla atmaya başlayacak koca kıl yumaklarını bile atıyorlar,panik yapmış sizi ver.inanın çok vaka var bu durumda atıyorlar güzel haberi verirseniz inşaAllah burdan

tyguler

1 karış kurdele yutması cok zor olur. Ama yutmuş da olabilir. :(
Her veteriner de farklı bir şey demiş. Bolca malt verebilirsiniz ne kadar doğru bilmiyorum ama o parayı veremeyecekseniz bence malt vermek en mantıklısı. 1 karış kurdeleyi kusması çok zor olur. Bence endoskopiye para veremiyorsanız (ki bu parayı vermek de kolay iş deģil para ağaçtan toplanmıyor) en mantıklısı malt vermek. Poposundan az biraz çıksa bile sakın çekmeyin. Malt vermeye devam ederseniz o çıkar.
Ben de veteriner deģilim bunu yapmak da ne kadar doğru bilmiyorum. Anlattın zaten neden böyle dediğimi umarım kurdele çikar yuttuysa. Umarım yutmamıştır. Siz kurdeleyi aramaya devam edin her yere saklamış da olabilir

busraelif7

Guldnz iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim inşallah dediğiniz gibi olur ben de burdan yazarım yine, kurdele 1 karış uzun ince olduğu için kötü dedi korkuttu baya cidden

busraelif7

@tyguler ben de zor diye düşünüyorum ama dillerinin yapıları gereği bir kere ufacık yutarsa geri çıkaramazmış hepsini yutmak zorunda kalırmış, kakasını yumuşatıp bağırsak hareketlerini artıran bir şurup verdim şimdi çıkartabilir umarım çünkü dediğiniz gibi birden nakit 1400 tl çıkarmak çok zor benim için

Renklipati

Duphalac şurubu verdiniz değilmi, kadını yumuşak yapar belkide ishal şeklinde yapmasını sağlar,etkisini 3 yada 4 saatte gösterir eminim atacak yumurcak 🤗

busraelif7

Guldnz evet evet verdim duphalacı da, bekliyorum ümitle

siriniko29

Öncelikle endoskopi diyen veterineri dinlemenizi ve eğer kendinizi zorlayabiliyorsanız yaptırmanızı tavsiye ederim. Malt bu konuda işe yaramaz. Röntgen çekmeden endoskopi diyebilir çünkü röntgende ip ve türevi şeyler malesef görünmüyor. Kullandığınız şurup dışkısını yumuşatacak ve vücudunda su kaybına neden olacak. Eğer kedinizde halsizlik iştahsızlık görürseniz vakit kaybetmeyin. İnce ipler bağırsağa dolanıyor ve hızlı müdahale edilmezse çok ciddi durumlar yaratıyor. Ayrıca kullandığınız şeylere rağmen çıkaramazsa malesef daha büyük bir operasyon gerekecek ve maddi yükü endoskopiden çok daha fazla. Çok geçmiş olsun

suledoruk

Böyle bir olayı bizzat deneyimlerim ve ip poşet gibi şeylerin röntgende görülebilmesi için aşama aşama verilen bir ilaç var sıvı şeklinde ve o sıvının ilerlemesini izliyorlar röntgenle. Nerede ilerlemeyi durduruyorsa orada bir tıkanıklık olduğunu anlıyorlar yani direkt endoskopi demek saçma. Bizimki röntgende gözükmüştü endpskopi uygulandı 1500 vermiştik. Mide çıkışına ulaşırsa ve orayı tıkarsa evet çok tehlikeli olur kediniz için. Korkulması gereken bir durum maalesef. Endoskopi işe yaramaz öyle bir durumda ameliyat gerekir. Biraz gözlemleyin kusma titreme yaşanırsa bir sorun vardır çok geçmeden endoskopi yapılır. Ama dediğim gibi röntgenden de gayet öğrenilebiliyor doktorun imkanına kalmış bir şey.

asteo

Duruma ne kadar yarımcı olabilir bilmiyorum ancak bizim köpeğimizde aynı durum oldu veterinerimiz boğaz mide ve bağırsak olmak üzere üç ayrı yakınlaşmış röntgen çekti. normalde bir röntgene sığabiliyor evladımız ama ekstra yakın çekim aldı midede yabancı cismi gördük. sabah akşam yine köpek için bu likit vazelin vermemizi önerdi ancak likit vazelini herhangi bir kozmetikçi yada eczaneden bulmak çok zor internetten aldık. o gelene kadar da mideden atılabilmesi için sabah akşam saf zeytinyağı veriyoruz enjektörle. bu arada tabi midedeki yabancı cisim yüzünden iştahı da tamamen kapandı. iştah açıcı ve vitamin verdi 2 gün oldu devam ediyoruz yavaş yavaş yapıyor tuvaletini

maxleo234

Benim kedimde poşetlerin açılma yerlerinde küçük yeri yutmuştu biz farkında değildik kusmaya başladı aynı zamanda iştahı kesildi veterinere götürdüğümüzde öncelikle röntgen çekildi ve lahman yapıldı ayrıca bir çay kaşığı zeytinyağı içirdim ve antibiyotik iğne vuruldu 4-5 gün bence öncelikle röntgen çektirmenizi tavsiye ederim emin olmak amaçlı

busraelif7

Yardım edebilecek yok mu