Haftada Kaç Kutu Yaş Mama

tyguler

Anket

Yarım paket
(1 oy)
1 paket
(27 oy)
2 paket
(13 oy)
3 veya daha fazlası (kaç tane olduğunu yorumlara yazarsaniz iyi olur
(2 oy)
Toplam (43 oy)

Kedim kisır erkek.
Yaş mama vereceğim düzenli olarak hem bu onun hir ihtiyacı hem seviyor hem de ileride sorun olmaması için vereceğim
Haftada kaç paket 85 gr.lik yaş mama versem yeterli olur??

25 CEVAP

suledoruk

Haftada bir verin diyen arkadaşlar neye dayanarak bunu diyor keşke bir de açıklasalar bir kaynak falan sunsalar :D arkadaşlar kafanıza göre bi konuya hakim olmadan yorum yapamazsınız

kediye yapacağınız glas sosta, salça,sirke,tuz, karabiber, defne yaprağı ve soğan olmamalı,
Kemik,su,havuç ve un yeterli olacaktır, kemiği ilikli ve parçalı bir halde almalısınız iliği görünecek şekilde, kemiği fırınlıyorsunuz ilik yağını bırakıp kızarana kadar ardından kemiğin üzerini kapatacak şekilde un ekleyip 10-15 dakika daha fırınlıyorsunuz, 2 kilo kemiğe 4 litre su ekleyerek havuçlarla haşlamaya başlıyorsunuz biraz zamanınız olmalı 5-6 saat kaynatacaksınız çünkü su azaldıkça ekleme yapabilirsiniz çok olmamak şartıyla, 2 kg kemik 4 kg su dan en fazla 2.5-3litre glas elde etmelisiniz, soğuyunca paketleyip buzluğa yollayın siz bile kullanabilirsiniz üzerine tuz ekleyerek et yemeklerinde.

suledoruk

Ben her gün bir paket veriyorum

blue_hpood

ben sağlıklı olanın yaş mama olduğunu düşünüyorum. bu yüzden diş bakımı yaptığınız sürece her gün vermenizi tavsiye ederim. schesir da iyi markalardan biridir. bütçeniz yetmiyorsa evde kendiniz yapabilirsiniz:)

drexssi

normalde 1 tane sağlıklı ama kediniz zor tuvalete çıkıyorsa ve dışkısı sertse 2 verebilirsiniz demişti bizim veterinerimiz. ben bu yuzden 2 paket veriyorum haftada

Geçiş dönemi dediğimiz durumlar da verdiğiniz kuru mamayı eskisinden çok daha az yemeye başladıysa o gün için yaş mama ile besleyip, ardından bir gün bekleyip kuru mamaya dönüş sağlayın, aslında yaş mamalar su ihtiyacını karşılayamayan ve kuru mamadan bıkan kediler için destektir ki zaten besin değerleri de düşüktür. Glas sos yapabiliyorsanız soğuyunca porsiyonluk paketleyip derin dondurucuya atabilirsiniz, kuru mama ile karıştırıp veya sade verebilirsiniz yaş mama yerine geçecektir ve daha sağlıklıdır.

tyguler

@Babuccuoktay teşekkürler yapımı biraz uzunmuş zaman bulursam yapmaya çalışırım (umarım zehirlemem bizi :)) )

@suledoruk teşekkürler.

@drexssi teşekkürler bilginiz için.

Bizim veterinerimiz 2 haftada bir verin demişti, diş sağlığı için.

blue_hpood

ben sabahları kuru akşamları yaş mama veriyordum. uzun araştırma sonucu yaş mamanın çok daha sağlıklı olduğuna karar vermiştim. eğer bütçeniz yeterliyse her akşam verin, bütçeniz yeterli değilse evde kendiniz hazırlayabilirsiniz, internetten nasıl yapacağınızı araştırabilirsiniz ki en sağlıklısı evde yapmak olur. eğer bütçeniz yetiyorsa da benim aldığım schesir’dı, en sağlıklı yaş mamalardan biridir. diş bakımını yaptığınız sürece de hiçbir problem olmaz:)

@tyguler valla veteriner öyle dedi, ben de bilmiyorum ki.

beyzathemoc

şule hanımın sorusunda açıkladım çok sık verilmemesi gerekiyor

beyzathemoc

tekrar okursanız anlarsınız kedinizde kilo problemi oluşursa diye dedim ve kısır kedilere her gün yaş mama verme konusunu dedim

tyguler

Tekrar okudum da okurken birisi de sizinkinin tam tersini söylemis ne yapacağim ben 😕

mamamiasu_

merhaba benim kedim kısır ve 12 aylık olmak üzere .
azar azar yediğinden dolayı bazen 1 paketi 3 e bile bölüp verebiliyorum ama bence her kedide haftada 1 paketi geçmemeli kilo kontrolü ve bağırsak düzeni için :)

Ysmnalmc

Veteriner haftada 1 verin dedi fazla vermek ishale sebep olmuyor mu acaba?