Köpek Bulunan Eve Melekler Giremezmi?

Eraykilic

Merhaba arkadaşlar köpek bulunan eve melekler giremezmi Namaz kılınamazmı ??

41 CEVAP

ayseeny

köpek olan eve melek girmez denmesinin sebebi köpeğin salyasından dolayı derler bunu. kedi temizdir biliyorsunuz ve peygamber efendimizinde kedisi vardı kediye bu yüzden daha sıcak bakarlar ama gerçeği nedir bilemiyoruz. ne demişler, önemli olan niyet gerisini bilemeyiz

PERIveLIDYA

Köpek olan eve melek girmez diye bir şey yok. Onlar bizim tüylü dostlarımız pis deyip sokağa atmaktan çok onlara sahip çıkmamız lazım :p

PERIveLIDYA

Cotontzu_Siri ye katılıyorum.

Cotontzu_Siri

yanık kediye katılıyorum. kediye temiz köpeğe pis, kediye sünnet köpeğe günah demek ayrımcılıktır!

Fisun

Ayrıca kedilerle köpekleri kıyaslamaktan vazgeçin ikisi farklı hayvanlar. Aynı cins hayvanların bile farklı alışkanlıkları olabiliyorken iki farklı hayvanın kıyaslanması olayı nedir ya??

Miy_Hav

Komik

PERIveLIDYA

Bu düşünceden dolayı sokağa atılan köpekler bile var :(

Reyyanhan

Allahım öldür beni :) hala kaldı mı bu düşünceler

BlindCat

Ama sadece dokunmak dediğimin altını çizerim

nildogcat

Allah'ın Kur'an'da BENİM DİLSİZ KULLARIM diye bahsettiği ve hakkında bir sürü ayet olan canlılar bunlar.Zaten evinizde bir hayvan olduğunda evde melek oluyor bu dünyaya Allah tarafından gönderilmiş bir melek.Eğer onlar beslenirken evinize melek girmezs Kur'an da bu kadar hayvanlardan bahsedilmez onlara merhamet edin yazmaz.Saygılar.

kedisvr

Neden bunlarla gelmesinki efendim. Elhamdulillah hepimiz muslumaniz ve dinimizde hayvan sevgisinin vb. konularin yerini bilmek güzel olmazmıydı? Gayet doğal ve güzel bir soru sormuş arkadaşımız,tebrik ederim..

kedisvr

Herşeye yer var burda birtek buna yok e tmm o zmn

kedisvr

Sizinle aynı soruyu sormuş birisi bakın lütfen..

kedisvr

Neden köpek pis kabul ediliyor? İnsana en yakın hayvanlardan biri olduğu halde, köpeğin girdiği yere melek girmediği, bereketi götürdüğü söylenmektedir.

Cevap: Köpeği ve bizi yaratan sonra da şeriat koyan Allah Teâlâ’dır. O diliyor ve dilediğini emrediyor. Bizim tercih hakkımız yoktur. Sadece ‘itaat ettik’ deriz. Eğer bize, o emredilen işe dair bir hikmet, sır ulaşırsa onu inceleriz. Sırrını bilmediğimiz emirleri irdelemeyiz. Ona itaatimizin o yönüyle değerli olacağını anlarız.
Kur’an-ı Kerim, Ashabı Kehf’in peşine takılan köpeği bize kadar ulaştırmıştır. Kur’an’da köpeğin anıldığı ayetler de vardır. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin hadislerinde ise köpeğe karşı titiz bir uyarı görmekteyiz.
Köpekle ilgili önemli bir mesele şudur:
Köpek, gerektiği yerde yasak değildir. Zevk için beslenip, büyütüldüğünde sakıncalı olmaktadır.
Köpeğin böyle bir hüküm taşıması yanında, insana sempatisini, sadakatini iyi bir imtihan konusu olarak görmek zorundayız. Köpekten daha soğuk hayvanlar hakkında konmayan kural köpek için konmuştur. Onca ekonomik verimliliğine rağmen domuz, Müslüman kültüründen uzak tutulmuştur. Bunun adı imtihandır!

https://www.fetvameclisi.com/fetva-kopek-neden-necis-pis-kabul-ediliyor-73317.html