Acana/Bozita/Royal Canin

Ayselifcoco

Merhaba nd mamadaki değişiklik sebebiyle 5 aylık oğluma acana almıştım 4 yaşındaki kızıma da acana almayı düşünüyordum fakat veteriner hekimimiz protein oranının yüksek olmasıyla ilgili yaşanabilecek sağlık problemleri sebebiyle önermedi. Royal canin alabilirsin dedi. Benim de içime sinmedi. Protein oranlarına baktığımda nd çok yüksek ama acana royal caninden %5 oranda yüksek. Bozita da bir seçenek. Yanlış seçimimden dolayı çocuklarıma zarar da vermek istemiyorum ama kararsız kaldım. Sizin bu mamalarla ilgili olumlu olumsuz sağlık durumları var mı? Teşekkürler

36 CEVAP

minky

Mısıra ve pirince tamam.bupday glüten soya var pancar küspesi var içinde bunlara ne diyeceksiniz

Palyaco

O veteriner acana yi kötülemek istemiş Royal canin her veteriner alın diyor ama tahıl deposu dediğimde suratıma bakıyor dogrusunuz diyemiyor

Ayselifcoco

Çok teşekkürler herkese bilgilerinizi, fikirlerinizi paylaştığınız için

Zeynepulku

Kediler zorunlu carnivordur. Ağız yapıları sindirim sistemleri et yemek ve sindirmek içindir. Tahıllar onların ihtiyacı olan besinler arasında değil. İnsanlarda olan ve bir çok otçul ve hepcilde olan salyalarinda bulunan amilaz ve selülaz sindirim enzimleri bulunmaz. Kediler 7 bin yıl önce tahıl yiyen fareleri öldürmesi için evcillestirildi.tahil yeseysdi buna ihtiyaç duysaydi beden evcillestirilsin ki? Kediler hiç ki tahıl karbinhidrat tüketmez hayır. Avladığı açın midesinde sindirilmiş olarak bulunan tahılı, karbonhidratı tüketir ama bu miktar ne kadar olabilir en fazla? Royal canin içinde bulunan tahildan daha fazla mıdır? Ben kuru mamanin bir kedi için en iyisi olduğunu savunmuyorum. Ama eğer kuru mama yenecekse illaha bir kedinin besin ihtiyaclarina en uygun şekilde hazırlanmış mamayı tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum. İki mama arasında kıyaslama yapılması istendiğinde bana göre acana nd orijen bir çok mamaya göre iyidir derim ama bu bana göredir. Her kediye her mama iyi gelmez. Ben acana öneririm benim kedime gayet iyi gelir ama senin kendine iyi gelmez o zaman RC kullanirsiniz. Başka bir şey kullanılır.

sultansbutler

@melist35 öncelikle şuna açıklık getireyim ben kuru mamalara bk atmıyorum. kuru mamalar zaten bk gibi. royal canin, pro plan gibi mamaları eğer kişinin bütçesi varsa gider öneririm. aynı parada daha iyisi varsa onu da öneririm. neden önermiyeyim? çünkü içlerinde azıcık da olsa et var. 200 liralık mama ile 500 liralık mama arasında kalite farkı var. ayrıca bütçemden dolayı ben de beslemek için mama alırım ama tabi ki beslemek istediğim şekil raw. (şu an kedi beslemiyorum). ama bu demek değil ki herşeye katılıyorum kuru mamalar hakkında. kedi ve köpekler domestic hale gelseler bile bu hayvanların ataları var. köpeklerin bir çok hareketleri/genleri kurtlardan gelir. (subspecies of wolf) kediler de aynı şekildedir. eğer kuru mamaların bulunma tarihine bakarsak (1860) bizle yaşayan petlerimizin sindirim sistemleri değişti diyemeyiz. çünkü bu kedi ve köpekler taa 10binlerce yıl önce evcilleştirilmiş. o yüzden sindirim sistemleri değişmiştir demek saçma olur. kediler etçildir ve diyetlerinde tahıllar yoktur. büskivi sindirmek için gelişmemiştir sistemleri. eğer bir kedi düşük kaliteli mamaları yiyip tahılsızları yemiyorsa kısaca cevabı bağımlı olmuştur demektir. çünkü mamanın kalitesi düştükçe (içindeki et azaldıkça) daha fazla katkı maddesi, kediyi cezbeden yapay kokular koyulur (msg gibi düşünün) koymazsalar yemez çünkü hayvan. şimdi böbrek sorunlarına geleyim ben zaten mamalar kuru olduğu için böbrek sorunları oluyor dedim. orijende daha çok su var demiyoruz zaten daha çok et var diyoruz. böylece daha az mama yiyip doyuyor. daha az büskivi demek daha az susamak demek. ayrıca barf beslemeyi bilip, su şelalesi alın, yaş mama besleyin demeniz komiğime gitti. barf besleme hakkında bilginiz var ama tahılları savunuyorsunuz. kedinizin sorununun çözülmesine sevindim. ama biraz kurcalarsanız kuru mamaların petlerin tüylerini ne kadar kötü yaptığını ve gerçek etle besleyip düzeldiğini görürsünüz. video link videoda ki köpek yüksek kaliteli tahılsız mamayla beslenmiş 2 sene boyunca güzel gitmiş ama sonra böyle olmuş. yani söylemeye çalıştığım alabildiğimiz en iyi mamayı alsak da problemler çıkabilir çünkü büskivi veriyoruz hayvanlara. son söylemek istediğim de 10 15 sene rc, ppddan gibi ekmek mamalarla beslenip bir sorunu olmayan kediler. geçenlerde bi sorunun altına yazdım yine söylüyorum ben ölene kadar dönerle beslenir ve yaşayabilirim. obez her kişi şeker hastası da değildir. ama bunlara bakarak dönerle beslenmeyi, obezliği savunamayız. bunlar yaşam kalitesini düşürür, hastalık risklerini artırır. bence bilgiye kapalı olan sizsiniz ve kedinizi sevdiğiniz de belli ama doğru yolda değilsiniz. o yüzden daha fazla araştırma yapmanızı öneriyorum.

@sultansbutler kesinlikle katılıyorum. Bunların bir tık daha şanslı olup kırsalda gönlünce kemirgen/sürüngen avlayan türdeşleri mısır ve buğdayı ancak avladıkları hayvanların midelerinden edinebiliyorlar ki bunun oranı da %1 falan. Geri kalan diğer her şey ise kanlı canlı et. Safî protein yani. Aralarında da öyle evrimsel bir fark falan yokken "fazla protein" lafı komik.

Ayselifcoco

@sultansbutler evet bu da benim kafama takılan bir konu ama veteriner hekimimiz her gün et yemenin fazla geleceğini söyledi. Bir yerde aslında mantıklı bir tez şu açıdan; kediler etçil bir hayvan evet fakat evde hareket imkanları kısıtlı, tabii ki birlikte oynuyorlar koşuyorlar ama bu gerçek doğada yaşayan kediyle eşdeğer bir hareketlilik olamaz. İki seçenekle ilgili de tezler var. Mesela tahılsız mamaların ilerleyen zamanlarda kalp, karaciğer hastalıklarına sebebiyet verme ihtimali olması gibi. Ve bu konu da hep geç farkedilen bir şey. Bir yerde royal canin proplan gibi markaların kedilere hiçbir katkısı olmayan üstüne zarar veren mısır gibi ürünleri içermesinin zararlı olduğu düşüncesi var. Apayrı bir konu ise zaten kuru mamaların hayvanlara zararlı olduğu ve ömürlerini kısalttığıyla alakalı fikirler. Çiğ besleme fikri de bir yerde kullanılan ve sağlıklı olduğu düşünülen bir fikir. Başka bir tez çiğ beslemenin evde beslenen hayvanlar için uygun olmadığı. Yani ortak bir karar olmaması da bir yerde hep soru işareti yaratan bir şey maalesef :(

Ayselifcoco

Teşekkürler cevaplarınız için 🙏🏻 Acananın ilk paketinden bende memnunum gözlemlediğim hareketlerinden dolayı fakat ilerde verebileceği zarardan çekindiğim için gönül rahatlığıyla alamıyorum sonradan pişman olmamak için

Ayselifcoco

Çok çok teşekkürler cevaplarınız için. Peki bir şey daha sorayım o halde. Acana kullanan kedilerde özellikle erkek kedilerde idrar yolları ve böbreklerle ilgili sıkıntılar olduğu söyleniyor en çok, en çok bu şekilde şikayetler görüyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Örneğin günlük verilmesi gereken miktardan fazla mı veriyorlar da acaba bu mu hastalıklara sebep oluyor?

minky

Kediler doğal hayatta avladıkları fare tavşan gibi hayvanlardan çok küçük %2-3 gbi tahıl alıyorlar zaten ama mamalarda tahıl gerekenin 10-15 katı

Renklipati

Benim veterinerinerim satmadığı halde kesinlikle acanayı önerdi ve geçtim kullanıyorum ölçüsüne de uyuyorum hiç sorun yaşamadım

Ixterene

Ben 2 aylık bebişim için Royal Canin kullanıyorum ve hiç sorun yaşamadım

Sselin1

Ben bozita kullaniyorum tavsiye ederim. Kuru mamada yuksek proteinden kacinin. Evet bu kediler etcil ve temel besin kaynaklari protein. Ama Dogal olmayan sey ise KURU mama agir gelme sebebi tam olarak bu. Acana guzel bir mama kullanin ama surekli ayni mamaya bagli kalmayin dönüsümlü kullanin. Kimse cikip en iyisi tahilli mama ya da tahilsiz mamadir dememeli bence cunku bu konuda net durum yok malesef. en iyisi dengeyi saglamak yani donusumlu kullanmak tabi royal canin gibi mamalar secenek olamamali. Ayrica sunu unutmayalim bu hayvanlar artik evcil yabani hayattaki gibi degiller bircogunun tavuga baliga vs alerjisi var. Ev kedisini gectim sokaktaki kediler de dogal ortamlarinda ki gibi beslenmiyorlar.

melist35

@sultansbutler eğer evinizde bi savannah kedisi veya serval beslemiyorsanız ''doğada mısır yemiyolar'' tezi çok saçma kalıyor. madem çok araştırıyorsunuz kedilerin evcillleştirilmesi kaç yüzyıl öncesine dayanıyor onlara da bakın. yüzyıllardır bu hayvanlar evde besleniyor, beslenmeleri ve sindirim sistemleri de ona göre asimile olmuş şekilde. mısır ve buğday kedilerin kolaylıkla sindirebileceği bir besin ve enerji kaynağıdır. aynı şekilde pancar da, c vitamini açısından zengin bir kaynaktır, çoğu mamada vardır. sağlıklı bir sindirim sistemi, sağlıklı bir kedi demektir. üriner ve böbrek sorunu yaşanıyorsa kedi yeterince su tüketmediği içindir. o zaman orijende daha çok su var da, proplanda mı su yok? :D genel olarak tüm kuru mamalar su içermez zaten. mamalara b*k atmadan önce kedinize bi su şelalesi almak, suyunu daha sık değiştirmek, daha çok yaş mama vermek veya arada barf besleme yapmak isteyebilirsiniz. ama bunlar maliyetli olduğu için mamaları kötülemek daha kolayınıza geliyor tabi :)
benim deneyimlerime göre, her kedi tahıllı mamayı sindiremiyor. nd acana verdiğim için kedilerim çok mama yiyor, çok kaka yapıyor ve dışkısı çok kötü kokuyordu. bu da mamayı sindiremediği(verim alamadığı) anlamına geliyor. mamanın içindeki vitamin vücutta emilemeden sindirilemeden direk bağırsaktan atılıyor yani. bu yüzden tüy yapısı feci şekilde bozuldu, en son alerjik dermatit&mantar oldu. 5 ayda anca düzeldi tüy yapısı. bu tedavi sürecinde royal canin skin hair mama kullandım, şuan proplan devam ediyorum. tüy yapısı&dışkı&sindirim hepsi harika durumda. çevremde proplan kullanıp 10-15 yaşında hiç sağlık sorunu yaşamamış kedi besleyen tanıdıklarım var. o yüzden bu tarz şeylere bu kadar önyargılı yaklaşmayın derim

diablerose

bnm vet olayi soyle anlatiyor, bahceli bi eviniz var ve kediniz oyle bi evde koşa oynaya yaşıyorsa acana orijen tavsiye ederim ancak degilse royal canin proplan hills oneririm. adam aynen boyle dedi. ve bana da cok mantikli geldi. ayrica %5 fark az degil arkadaslar. bariz bi fark. kedimde de gozlemledigim acana ve orijenin gercekten ona iyi gelmedigi. iyi ki full paket almadan tester denemişim. testerı bile bitmedi kaldı öyle. proteinin fazlası da insanda zehirlenme yapıyor, kediye benzer ya da baska sekilde zararli olabilir. veteriner proplan satiyorsa bile kimse gidip onlardan almiyor ki, yine gidip acanayi aldigi yerden aliyor. bnm vet hicbir gun mama satmaya calismadi bana, ancak royal canin proplan hills tavsiye ediyor bnm kedimin kosullarinda yasayan kedilere