Acana/Bozita/Royal Canin

Ayselifcoco

Merhaba nd mamadaki değişiklik sebebiyle 5 aylık oğluma acana almıştım 4 yaşındaki kızıma da acana almayı düşünüyordum fakat veteriner hekimimiz protein oranının yüksek olmasıyla ilgili yaşanabilecek sağlık problemleri sebebiyle önermedi. Royal canin alabilirsin dedi. Benim de içime sinmedi. Protein oranlarına baktığımda nd çok yüksek ama acana royal caninden %5 oranda yüksek. Bozita da bir seçenek. Yanlış seçimimden dolayı çocuklarıma zarar da vermek istemiyorum ama kararsız kaldım. Sizin bu mamalarla ilgili olumlu olumsuz sağlık durumları var mı? Teşekkürler

36 CEVAP

Zeynepulku

Royal canin'in protein oranı %32 acana'nin %37. Arada %5lik bir fark var sadece. Ama en büyük fark protein oranları değil proteinin nerden geldigi. Acana'nin proteini hayvansalken olması gerektiği gibi RC'nin çoğunluğu bitkisel.
RC ve Acana'nin içeriklerini kiyaslarsaniz hangisinin iyi olduğunu anlarsınız. RC'nin içeriğinin başında mısır gluteni yazarken (bir kedi için olabilecek en kötü şeylerden biri mısırdan daha kötü Mısır gluteni) Acana'nin başında taze et var. Vet hekimler bazenleri saçmalıyor cidden.

minky

Proplanda protein oranı daha fazla ama ona tek kelime etmiyorlar.Eğer siz yinede acana da rahat etmezseniz bozita alın RC ye hiç gerek yok

ruthiees

acanayı kötüleyip royal canin gibi içinde tahıl ve pancar bulunduran mamayı öneren bir vet ise çok komik cidden acana çok iyi bir mama eğer vetin bunu demesinden dolayı almak istemiyorsanız bozita da alabilirsiniz kullanıyorum sorun yaşamadım gerçekten çok iyi bir mama ama kesinlikle royal canin almayın

Zeynepulku

Eğer evimde bir tavuk besliyor olsaydım çoğunluğu mısır, mısır gluteni, pirinçten oluşan bir mama yedirirdim ama evimde cornivor olan bir kedi ile yaşıyorum bu yüzden et içeriği yüksek mamalar yemeli.

sultansbutler

ayrıca İngilizce sitelerde biraz araştırınca böbrek/idrar hastalıklarının sebebi yüksek protein değil, kuru mamada su olmayışı imiş. kediler su ihtiyacının %70-75ni avlarından aldıkları için genelde su içmeyen canlılar. kuru mamayla besleyince birde üstüne çok su içmeme üzerine kodlanmış bir canlı olunca bence böbrek hastalıkları çok normal. ama dediğim gibi fazla protein zararlıdır konusu hakkında bir araştırma linki olan atabilir. amacım daha çok şey öğrenmek

Oqrenerde06

Acana kullanıcıları memnuniyet iyi gibi duruyor bence. Bozita ben yaygın olmadığı ve petlebi satmadığı için bir güven problemi yaşıyorum süreklilik olmaz alamam bulamam diye ama Acana bozita başarılı mamalar

sultansbutler

benim sormak istediğim bir konu var fikri olanlar bi aydınlatsın beni. protein fazlalığı nasıl bir canlıyı yorabilir anlamıyorum. kediler zorunlu etçiller yani diyetlerinde karbonhidrat yok. sadece et ile beslenmeleri gerekiyor. sindirim sistemleri et sindirmek için gelişmiş. böyle bir canlıya ne gibi bi zararı olabilir protein fazlalığının? kuru mamalar istedikleri kadar et içersin (ki etler taze değil işlemden geçmiş oluyorlar) sonuçta içlerinde karbonhidrat var. asıl zararlı şey karbonhidrat değil mi bir etçil canlı için?

schembri2

Bir vet acanayı nd yi kötüleyip pplan hlls rc öneriyorsa güler geçerim, mama üreticileride bilmiyordu sanki bu durumu protein fazlalığını onlarda hala üretime devam ediyorlar,o vete sormak lazım, önerdiğin rc nin ne Artısı var diye, bide aynı vete sormak lazım neden acana orijen satmıyorsun diye, acana nd fiyatına rc pplan satıyor, vetlere zerre güvenim yok maalesef mama konusunda, bizzat kendi ağızlarından duydum, kar marjı daha yüksek bunların demekteler. Çok uzattım, gönlünüz ne vermek istiyorsa verin, ama fikir kendi araştırmalarınız doğrultusunda olsun, ben dahil herkes kendi kullandığı mamayı övmeyi sever,
Coco ve Leo ya sevgiler, selamlar.

melist35

benim önerim acana ile royal veya proplan kısır kedi bir mamasını karıştırarak vermenizden yana. royal canin proplan gibi markalar da et unu kullanmıyor sonuçta. RC sindirilebilirliği yüksek hayvansal protein, proplan ise %20 oranlarında gerçek et kullanıyor. mısır, pirinç gibi şeyler de benzer şekilde kedilerin kolayca sindirebileceği ve enerji gereksinimi açısından önemli bir içerik. ikisi arasından bence proplan bir tık daha iyidir. bi tahıllı mama kötüdür, proplan çöptür en iyisi orijen diye bi kulaktan dolma bir algı oluşmuş burada. kimse ne neden iyi, neden kötü açıkla desen bilmez. bilimsel birşey okumaz. ayrıca her mama her kediye de yaramaz. bunu sizin gözlemlemeniz gerekir. yine uzun vadede sorun yaşamak istemiyorsanız ara ara c vitamini tableti veya azar azar gimcat urinary macun yedirebilirsiniz kedinize.

sultansbutler

@melist35 katılmıyorum! pirinç ve mısır kedilerin doğadaki diyetinde olmayan besinler. kedilerin sistemleri protein sindirmek için gelişmiştir. bazı sebze ve meyveleri yiyebilen köpekler için bile zararlı pirinç ve mısır. bunların kuru mamalarda kullanılmasının sebebi ucuz olmaları. ve yararlı olduklarını bir araştırmada okuduysanız büyük ihtimalle bir mama şirketinin araştırmasıdır. yararlı demelerinin en basit nedeni ise mama içeriğinde bu şişirme karbonhidratları kullanmalarıdır.

https://feline-nutrition.org/health/diet-kidney-disease-and-the-urinary-tract
Bu yazıyı oldukça faydalı buldum ben. Yapılan araştırmalara göre "yüksek protein" böbrek problemlerine sebebiyet vermemekle birlikte proteinin miktarının azaltılması, böbreklerin filtreleme görevini de yavaşlatıyormuş. Böbrek sorunları; daha çok dehidrasyon, düşük magnezyum ve yüksek fosfordan kaynaklanıyormuş.

dezgicavus

RC yerine düşük tahıllı nd daha mantıklı bence, en azından içinde yulaf var, mısır gluteni değil. Ayrıca gerçek et var, tahıl oranı az

Ayselifcoco

@zeynepulku teşekkürler cevabınız için. Peki acana yiyen kedilerde yaşanan idrar yolları ve böbrek hastalıklarının sebebi nedir?

minky

Sadece kuru mama ile beslenen kedilerde oluyor bol su ve bol yaş mama şart.Kuru mama doğalarına uygun analiz değerlerine sahip değil.O yüzden yaş mama şart ve bol su

Zeynepulku

Emin değilim ama tahıllı mamaların daha çok susattigini ve bu yüzden daha çok su ictiklerini okumuştum. Nerde okuduğumu hatırlamıyorum ama bir vet hekimin blogunda okumustum.
Acana kullanan her keDide böbrek sorunu olur veya ev kullananlarda böbrek sorunu hiç olmaz diyemeyiz. Kuru mamada böyle buyuk bir risk var. Kedinizin bol bol su icmesini sağlamalısınız.