Kısır Kedi Mamaları Üzerine

MERQ

Kedi sahiplerinin, "kısır kedi maması" altında pazarlanan şeyleri neden kedilerine yedirdiklerini, öneri istediklerini merak ediyorum? Amaç yağdan, proteinden kısıp kedinizin kilo almamasını sağlamak mı? O zaman yanlıştasınız. Yağdan kısılan o 300-500 kalorilik düşüş kedinizin sağlığını koruyacağına inanmaya devam edebilirsiniz! Klasik sığ görüşlerden biri, "Evde beslenen kedilerin, hele bir de kısırsa fazla protein, yağ zararlıdır" savı.

İyi de kısır kedi mamalarının protein oranları %10 fazla? "Protein evdeki kedilere zararlıydı" ya! O zaman yağ zararlı! e yağı kıstık işte, peki bu protein fazlalığı nereden geliyor? "Hayırsever mama firmaları fazla et koymuşlardır mamanın içine herhalde!" Hayır. Yağdan kısılan boşluk, karbonhidratlarla dolduruluyor! Kısır kedi mamalarında karbonhidrat daha fazladır. Karbonhidrat, basitçe "şekerdir" arkadaşlar! Pirinci, patatesi, tahılları arttırırlar! Yani bitkisel protein!

Kediye kilo aldıran şey kalori değil, kalorinin nereden geldiğidir! Bu havanlar normal doğaları gereği kas kütlelileri fazla, çevik, nabızları deli gibi atan hayvanlar. Kas kütlelerini geliştirmek, korumak için metabolizmalarının ihtiyacı olan enerjiyi pek tabii ki de karbonhidratlardan almaları gerek! Şaka mısınız? Kısır kedi maması yiyip de "göbişi" olmayan kedi tanımıyorum. Yağsız mama yiyor ya! Yağ kedilerin vücudunda yağ olarak depolanmıyor ki! Depoların dolmasıyla karaciğerin yakamadığı ihtiyaç fazlası karbonhidratlar yağa dönüştürülüp viseral yağ olarak depolanıyor! "Aman da göbişi aman da göbişi!" Şeker = yağdır.

Bu hayvanların öncelikli besin ihtiyaçları hayvansal protein, sonra da yağdır. Karbonhidratların olması gereken payı en fazla %5-10'dur. Bu tarz bir beslenme kedilerin sağlığını korur, kilo aldırmaz! kas kütlelerini korur! İnsülin değerleri sabit olur! Karınları zırt pırt acıkmaz! Böbrek sağlıklarını korurlar! Diyabet gelişmez!

Acana ve Orijen gibi salak markalar bu yüzden kısır kedi maması üretmiyorlar işte!

33 CEVAP

deniznergis

Selam kedim 11 aylik geçtiğimiz ay kisirlastirdik. Annesiz büyüdü süt tozu ve biberonla büyüttük ilk zamanlar naturea yas mama tavuklu tavşanlı olan ile gunde 3 kutu bazen 4 kutu yedirdim kuru mama olarak rc kitten verdim .sonrasi icin naturea tavuklu kuru mama ya gectik bu arada yaş mama hergun yedi .sonra tavuk alerjimi oldu ne oldu kuru mamada tavuklu yememeye basladi.yas mamayida birakti tavuk var diye.sonrasinda nd kuzu etli yaban mersinli olan yas mamaya gectik.uzun bir donem onu kullandık kuru mama ile .su an kisirlastirdik ve schesir tavuklu sığır etli yas mama yiyor.ara sira felicia sigir etli pate mama ile değiştirmek suretiyle veriyorum.kuru mama da brit care etli olandan veriyorum .oda gaz yapiyor cok orijen ve acana yemedi balıklı mamada yemiyor .bazen somon haslayip veriyorum .et doner falan. Acana mamayi zorla dayatmaliyim acaba onune zorla .su an sokak hayvanları icin felicia kuzulu var ona saldiriyo yemek icin serefsiz kedi. Komsumun kedisi hills kullaniyodu gecen ay sonda takıldı. Bende korkmuyor degilim beslenme konusunda su pınarı var su icmesi düzeldi bir onerinizi almak isterim .

MERQ

@septisistbaykus

Öncelikle konuya gelip hiçbir teknik, kimyevi bilgin olmadan "buna şöyle bok derdin şuna böyle bok derdin" diyerek saldırı yapan sensin! ND'ye neden çöp dediğimi daha önce de uzun uzun defalarca yazmama rağmen, kedi sahipleri tarafından dile getirilen genel benzer şikayetlere rağmen!

Tek yaptığın ad hominem! Benden daha iyi biliyorsan karşıt savlarını da alıp hoş gelebilirsin! Ha bilmiyorsan da demagoji yapmayı bırak! Bu işler öyle 1, 2 sene tek bir oyuncak bakmaya benzemez! Ben burada kedi sahiplerine bilgi vermek için bulunuyorum, goy goy yapmak için değil! Konu altlarında 1 cümlelik yarar bilgi içermeyen goy goy cümlelerinle hayatına kaldığın yerden devam etmeni öneriyorum! Ergenlikten de çık çok random! görünüyorsun uzaktan.

@deniznergis Misket' in sevdiği bir ödül maması, matatabi tarzı bir şey yok mu? Bizimki de burun kıvırıyordu her şeye ama şu anda ön yargısından bir tane bile denemediği mamaya bayılıyor nedense. 😄 Benim şahsi fikrim kaliteli markalara bir şans daha vermeniz gerektiği. Ben, kuru mamayla beslenmenin kediler için ideal diyet olmadığını düşünenlerdenim ve bu durumda eğer daha iyisini tercih edebilme gibi bir imkanımız varsa kötünün de kötüsünü tercih etmemiz çok akıl karı olmaz. Bilirim bir kedinin damak zevkini değiştirmenin ne kadar zorlayıcı olabildiğini, umarım başarırsınız. 🙏🏼

@MERQ kullandığınız mamayi bende merak ettim :) bir de takviye vitamin vs kullaniyo musunuz gerekli mi sizce ?

betul18

eee hangi mamayı alalım yani o kadar yazmışsınız

MERQ

@septisistbaykus

Öncelikle bunları uzun uzun daha önceden de yazdım. Tahıllı, basit karbonhidratları mamaları almayalım diye! Konunun genel mantığını hala kavrayamamışsınız. Maddi sıkıntı varsa Taze et ve yağ içeriği bakımından önde olan önceliğimiz! O içeriğin 10 kilosu 700 tl olsa evet çöp derdim! Yazdığınız içerik Sanabelle'nin hangi maması emin değilim ama hatalı! Bir başka mesajınıza da burada cevap vereceğim.

"Sanabelle içerik

Taze Kuzu Eti %5
Taze Kanatlı Eti %20
Pirinç %14
Hayvansal Yağ
Balık Eti
Tavuk Eti Unu
Et Unu
Sorgun Pekmezi
Kurutulmuş Karaciğer
Hidrolize Et
Kurutulmuş Kıkırdaklar

Kuzu etli maması imiş bu arada. ama kuzu eti daha az. prinç var ve TAZE KANATLI ETİ. Tamam alman güvenilir marka da. Kusura bakma yani.."

Şimdi yukarıdaki içeriklerden tü kaka dediğiniz "aynı fiyat segmentinde" olup da hatta daha yukarı fiyatlardaki mamalarda olmayan fark ne oluyor? Bozita'da da bilmem ne ren geyikli mama diyor ama oranı yüzde 5, domuz ürünü de var. Acana'da da Orijen'de de kıkırdak var! Adamlar hile yapmıyor ki paketin ön yüzünde içerisindeki kuzu eti oranını direkt yazmışlar zaten! O mamanın isimlendirmesi size kalmış. Bir ketocu olarak böğürtleni ben bulsam da yesem! En iyi meyveler orman meyveleridir aklınızda bulunsun! Patates "tüm tahılsız" adı altında satılan mamalarının birincil ikincil içeriğidir! Bezelye de vardır. Kompleks karbonhidratları Acana Orijen kullanır. Diğer tüm şeyler de kurutulmuş hayvansal, bitkisel proteinler! Diğer tüm mamalarda olduğu gibi! Acana'nın et içeriğinin yarısı kurutulmuş, Orijen'İn 2/3 kurutulmuşl ND'nin tüm mamalarında yarısı kurutulmuştur. Hepsinde var onlar! Önceliğimiz kalite kontrol güven! Taze et içeriği ve oranı, yağ! Karbonhidrat oranı ve kaynağı!

losive

MERQ

@losive Tam bilemiyorum bu marka bana güven vermiyor. 2 kiloluk paketlerinin fiyatını hak etmiyor, 7 kiloluk paketleri 400-450 tl bandında denenebilir. %4.2 omega 3 yağ asitleri var ve bu oran yüksek, çok iyi. Şimdi üreticisi bir okyanus kıyısı ülkesi olan Portekiz olduğu için "çiftlik somonu" kullanmadıklarını varsayıyorum! ama konu pet maması, kar marjı olunca garanti veremiyorum. Yüzde şu kadar taze somon kullanıyorum diyorsun sonra da

Selenium (as sodium selenite) 0,12 mg/kg

İnorganik sodyum selenit kullanıyorsun. Ya işte bunlar bana hep mantıksız çelişkili geliyor. D3 vitamini de daha yüksek olmalıydı diyorum. Hep bir tutarsızlıklar söz konusu anlatabiliyor muyum? paketin üzerine %75 somon yazınca olmuyor! yüzde 32 ham protein de bana göre düşük bir değer. Delikanlı gibi karbonhidrat oranını yazmışlar %30. Ya işte buradan bile ne bileyim paketin üstüne %75 somon yazıyorsun sonra da analiz sayfasına %30 karbonhidrat yazıyorsun püff. Taurin basmamışlar bu güzel. Tutarlı yanları var tutarsız şüpheli yanları da var. Tüy sağlığı için belki denenebilir diyorum.

losive

@MERQ sizce N&D den iyi bir mama mı ?

haticeseven

@MERQ siz ne kullanıyorsunuz?

MERQ

@MayaSafisperson Acana kullanıyorum. Takviye vitaminler nane şekeri gibi kullanılmaz arkadaşlar. Petlerde tahlille saptanmış vitamin düşüklüğü sebebi (immün hastalıkları ve emilim sorunlarını) ayrı tutuyorum, yetersiz, kalitesiz beslenmedir zaten. Sen o hayvanı kaliteli et, yağ, karbonhidratı düşük gıdalarla besliyorsan ihtiyacı olan vitaminleri fazlasıyla alır zaten, üstüne kalkıp vitamin macunlarını dayarsan hayvanda toksikoz gelişir, hayvanı zehirlersin. Ha kilosu 10 kiloya satılan mamanın üstüne istediğin vitamini daya bir bok olmaz.

losive

Peki malt kullanmak zararlı mı yoksa vitaminlerden farklı mı o

MERQ

@losive

Ben malt falan kullanmıyorum. Malt dediğiniz şey zaten arpa, buğday ve yağdan ibaret bir şey. Gluten faktörü de var. Sen kedini yağsız mama ile besle besle sonra da malt yedir! ki maltların içindeki yağın çoğu rafine ayçiçek yağıdır! Mamaların yağlı olması gerekliliğinin nedenlerinden biri de bu. Yağ = sindirim kolaylığıdır ve Lif. Yediren kedisine malt cart curt yedirsin ben ilgilenmiyorum.

losive

Yazdıklarınızı gördükçe aydınlanıyorum bu işin ustası olmuşsunuz herhalde kedi büyüte büyüte

Markanın şeffaf olması içeriğini güzel yapıyor sanırım. AYQIRI MERQ YARQI DAĞITIYOR XD

dakgajdhıa komik.