Kısır Kedi Mamaları Üzerine

MERQ

Kedi sahiplerinin, "kısır kedi maması" altında pazarlanan şeyleri neden kedilerine yedirdiklerini, öneri istediklerini merak ediyorum? Amaç yağdan, proteinden kısıp kedinizin kilo almamasını sağlamak mı? O zaman yanlıştasınız. Yağdan kısılan o 300-500 kalorilik düşüş kedinizin sağlığını koruyacağına inanmaya devam edebilirsiniz! Klasik sığ görüşlerden biri, "Evde beslenen kedilerin, hele bir de kısırsa fazla protein, yağ zararlıdır" savı.

İyi de kısır kedi mamalarının protein oranları %10 fazla? "Protein evdeki kedilere zararlıydı" ya! O zaman yağ zararlı! e yağı kıstık işte, peki bu protein fazlalığı nereden geliyor? "Hayırsever mama firmaları fazla et koymuşlardır mamanın içine herhalde!" Hayır. Yağdan kısılan boşluk, karbonhidratlarla dolduruluyor! Kısır kedi mamalarında karbonhidrat daha fazladır. Karbonhidrat, basitçe "şekerdir" arkadaşlar! Pirinci, patatesi, tahılları arttırırlar! Yani bitkisel protein!

Kediye kilo aldıran şey kalori değil, kalorinin nereden geldiğidir! Bu havanlar normal doğaları gereği kas kütlelileri fazla, çevik, nabızları deli gibi atan hayvanlar. Kas kütlelerini geliştirmek, korumak için metabolizmalarının ihtiyacı olan enerjiyi pek tabii ki de karbonhidratlardan almaları gerek! Şaka mısınız? Kısır kedi maması yiyip de "göbişi" olmayan kedi tanımıyorum. Yağsız mama yiyor ya! Yağ kedilerin vücudunda yağ olarak depolanmıyor ki! Depoların dolmasıyla karaciğerin yakamadığı ihtiyaç fazlası karbonhidratlar yağa dönüştürülüp viseral yağ olarak depolanıyor! "Aman da göbişi aman da göbişi!" Şeker = yağdır.

Bu hayvanların öncelikli besin ihtiyaçları hayvansal protein, sonra da yağdır. Karbonhidratların olması gereken payı en fazla %5-10'dur. Bu tarz bir beslenme kedilerin sağlığını korur, kilo aldırmaz! kas kütlelerini korur! İnsülin değerleri sabit olur! Karınları zırt pırt acıkmaz! Böbrek sağlıklarını korurlar! Diyabet gelişmez!

Acana ve Orijen gibi salak markalar bu yüzden kısır kedi maması üretmiyorlar işte!

33 CEVAP

MERQ

Benim en başında beri söylediğim, "Sanabelle bile ND'den iyidir." (bakın, "bile!"ye dikkat kesilelim!) böyle özürlü bir bireye anlatır gibi anlatacağım ve hali hazırda işe yaramayan ünlem sayılarını da arttıracağım! ki daha çok anlamayın! Ne yazarsam yazayım, söylemediğim, kast etmediğim şeyleri sözde karşı argüman adı altında sunduğunuzu sanıp ad hominem yapmaktan öteye geçemiyorsunuz! Ben burada firmaları, mama içeriklerini eleştiriyorum, kişileri değil! Hayırdır, size ne oluyor?

Şimdi yukarıdaki, "bile"yi açalım...

Fiyatı çok daha uygun! Taze et içeriği aynı! Supplement oranı ND'den az! Ve tekrar söylüyorum... EVET adamlar Alman! "Sanabelle alabilirsiniz" önerim bütçeden ağlayanlara yöneliktir! Sanabelle'nin fiyatında ondan daha iyi bir mama söyleyin? Karşılaştırmasını yapalım? Bekliyorum... Evrenin olası sonlarından Big Crunch'a kadar bekleyeceğiz herhalde!

"Kurutulmuş et ile probleminiz nedir onu da anlamadım" ve sonundaki o random! Ben böyle bir şeyi nerede yazmışım? Kurutulmuş et tüm mamalarda var, kullandığım Acana'da da var Orijen'de de var. Yahu belki de yüz milyon baloncuk tekrarı olacak ama bizim önceliğimiz taze et!!!! 1/5 taze et içeriyormuş bravo! O da hayvanın hayalarından elde edilmiş kıymadır herhalde! Benim kullanmış olduğum Sanabelle'de mısır, arpa falan yoktu! Siz başka bir evrendeki modelini denediniz herhalde! Kimseye de o içerikteki mamaları alın demedim! Önceliğiniz bir önceki sayfada yazdım ya siz de sözde okudunuz cevap yazdınız! AYnısını bir daha yazayım ki okumayın! Önceliklerimiz; Kalite kontrol, güven! taze et ve yağ! Her mamada karbonhidrat var! Bütçe yoksa karbonhidratın mamadaki oranı ve kaynağı (kompleks mi basit mi)! Anlamamaya devam!

"Hayvansal yağ"! "Yazık, hayvansal yağı ne sanıyorsa artık" Şimdi bu meseleyi burada tek tek açmayacağım ama siz rafine ayçiçek yağı içirin kedilerinize oldu mu? Gideyim de geyik yiyen bir aslanın kafasına falan vurayım, kulaklarından çekeyim, "yağsız bölgeden yiyeceksin, yağsız bölgeden" diye!

Rica ediyorum konu altlarında laf ebeliği yapmaktan öte bir şeyler yazın. Konu dışına çıkıp alakasız tartışma ortamları yaratmayın! Kedilerinizi de nasıl beslemek istiyorsanız besleyin, benden uzak durun! Yok mu sizin "up" layacak bir konunuz?!!! Konularınızı bol bol uplayın! Konuya da daha yazmayacağım. Bilgi edinmek isteyen bilinçli! bir varlık arama yapıp bulur zaten. Kendi aranızda çalıp oynayın!

Bu zamanda, bu imkanlarla cahil kalmak bir tercihtir deyip kapatıyorum.

tyguler

Tesekkürler bilgi vermişsiniz de niye her kelimenizin sonunda bi ünlem var yazılarınızda harften çok ünlem var resmen

MERQ

@tyguler

Nasıl yazacağıma sizden icazet mı alacağım? Size de en azından cümle aralarına bir iki nokta, virgül koymanızı öneririm! Bakın, okuduğunuzu anlamıyorsanız, deyince de alınıyorsunuz! Bir cümlenin sonuna "!" koyuyorsam, bu bağırdığım anlamına gelmiyor! Sizlere dil bilgisi eğitiminizi tazelemenizi öneriyorum! Bu bir yönlendirmedir! Bir cümlenin içinde bahsedilen konunun, başka konularla bağlantısına dikkat çeker. Örneğin; "Bir ketocu olarak, böğürtleni ben bulsam da yesem!" Şimdi bu adam niye böyle dedi? Ketozis ile böğürtlenin alakası ne? gibi gibi uzatılır. Başka bir konuya dikkatleri çekiyorum! Burada "Bknz" da veremeyeceğime göre ya da uzun uzun her kullandığım kelimeyi, ne demek istediğimi açamayacağıma göre?

Başlık ve konu dışına çıkıp farklı şeyler yazmayın dememe rağmen hala işte biri çıkıyor, "Bozita var hehehe, bozitayı unutmuş" bu ne ya? Burada hangi mama daha iyi tartışması yapmıyoruz! Konumuz, "Kısır Kedi Mamaları Üzerine!" Bununla ilgili bir savın, görüşün varsa yaz! Ekürini de yanına alıp konuyla alakasız ad hominem cümleler kurma! Meselenin özü boş yapma!

Sizi kast etmiyorum bunları yazarken genele yazıyorum, üstünüze alınmayın!