Erkek Kedi Kısırlaştırılmalı Mı

Simurg1queen

Merhabalar 8 aylık erkek van kedimiz koku bırakma olayına girdi.. Doğası gereği kısırlaştırma işlemi yapmak istemiyoruz.. Başka bir çözümümüz de kalmadı.. Ne yapmalıyım bilmiyorum süreci ve sonrasını yaşanlar anlatabilir mi İnternette çok iyi şeyler okumadık

17 CEVAP

Ayben02

Bence kısırlaştırılmalı !! iki erkek kedi sahibi olarak söylüyorum hem siz hem o kötü etkilenirsiniz en başta da kediniz fazlasıyla strese girer koku bırakma olayı bitmez sürekli evden kaçmak ister ve ayrıca evde yaşadığı için yani sürekli sıcak ortamda kaldığı için kışın bile kızgınlığa girme ihtimali yüksek doğasına aykırı cümlesini ben kullanmak istemiyorum çünkü biz onları evcillestirerek onları yaşadığı doğanın içinden alıp kendi ev ortamımızda bakarak ve onlara doğal av, et vs değilde tahıllı ,sebzeli tuzlu hiç de doğal olmayan mamalar üreterek doğasını ellerinden aldık kisirlastirinca pişman olacağınızı sanmıyorum

kısırlaştırma, daha fazla bakıma muhtaç hayvanın ortaya çıkmasını engeller. Yüzyıllar önce onları evcilleştirip hayatımızın bir parçası yaparak zaten 'doğalarını' ellerinden aldık

Merhaba, kısırlaştırmadığınız sürece koku bırakmaya devam edebilir. Evde yaşayan erkek kediler genelde kızgınlıktan hiç çıkmaz. Dolayısıyla agresyon, gecelere kadar miyavlama, evden kaçma girişimleri ve tuvaletini ortalığa yapma gibi kızgınlık belirtileri hiçbir zaman son bulmayabilir. Bu da kedinin sağlığı için hiç iyi olmaz. Hem siz strese girersiniz hem kedi. Eğer kısırlaştırmak istemiyorsanız ve doğan yavrulara bakabilecekseniz, çiftleşmesi için yanına bir eş almalısınız. Aksi takdirde hem psikolojisi hem fiziksel sağlığı tehlikeye girer. Kısırlaştırılmayıp evde tutulan ve rahminde kist oluşması sonucunda ölen kediler gördüm, lütfen dikkat edin bu konuya.

Zeeelis

kesinlikle kısırlaştırılmalı hatta bi an önce yapmalısınız bunu çünkü zaman geçtikçe bu koku bırakma olayını huy edinip kısırlaştırdıktan sonra bile devam edebilir..Doğasına uygun mu demişsiniz aslına bakarsanız ne evimizde ne de sokaklarda yaşamaları kedilerin doğasına uygun değil ama onları evcilleştirdiysek sonuçlarına katlanmalıyız kısırlaştırmak hem onun hem de sizin hayat kalitenizi arttıracak inanın bana.Kısırlaştırmazsanız sürekli dişi kedi bulmak ve yavrulara yuva bulmak zorundasınız ya da her yeri işaretlemesine ve hırçınlaşmasına göz yummalısınız ama ikisine de katlanamazsınız o yüzden kısırlaştırma şart.Kaldı ki kısırlaştırmazsanız testis kanseri gibi sağlık sorunları çıkabilir ileride bunu da hiç istemeyiz.
Kısırlaştırma ameliyatına gelince erkek kedilerde gerçekten çok daha kolay bir süreç size şöyle diyeyim cuma sabahı veterinere bırakıp akşam aldım kedimi 1 kez kustu 1 kez de çiş kaçırdı evet ama cumartesi öğlen saatlerinde hiçbir şeyciği kalmamıştı eski haline dönmüştü .Tabi siz yine de dikkatli olun çok zıplamasına falan izin vermeyin ama dediğim gibi korkulacak hiçbir şey yok boyunluk vs.de takmadı zaten oğluma veterinerimiz kolayca atlattık.

sultansbutler

yavru alınmayacağı sürece pet köpeklerin kısırlaştırılmamasını anlıyabiliyorum ama kediler ister cins olsun ya da olmasın 6 aylık olunca (tabiki de bir veteriner daha erkene ya da geçe alabilir operasyonu) kızgınlığa girmeden kısırlaştırma taraftarıyım. bence insanlar köpeklerle kedileri huy, yapı olarak çok karşılaştırıyor o yüzden negatif şeyler okudunuz. kediyi eve soktuğunuz an doğası biter. onlar hakkında ki her karar bize ait olur. koku bırakmayı alışkanlık hale getirmeden veterinerinize gidip randevu alın süreci konuşun. erkek kedilerin operasyonu çok çok daha basit korkmanıza gerek yok. ayrıca eklemek isterim ki erkek kediler kısır olmayınca sahiplere ilgileri azalıp, agresifleşiyor. tabiki de delirmiyorlar ama çiftleşememenin verdiği stres ve huzursuzluk bunlara sebep oluyor.

sforselin

Testisleri alınan kedinin testis kanseri olma ihtimali mi artıyor dediniz yoksa saat çok geç oldu ve ben okuma yetimi mi kaybettim?

Bencede kisirlastirin bahceye girip cikan 2 erkek kedim kizginliga ilk girdiginde surekli disi pesindeydi hayvan yemeden icmeden kesilmisti 1 saat uyuyup geri disi ariyordu suan ikiside kisir agaclarin tepesinden inmiyolar bahcede oyunlar oynuyorlar 2 3 aylik bebeklik donemlerindeki hallerine donduler. Zamaninda kisirlastirmadan korkmustum ama hic gerek yokmus buna boyle olacagini bilsen kizginliga hic girmeden yaptirirdim Arkadaşın biri kedisini 8 yaşında kisirlastirmis ve hala çiftlesme hareketi yapiyo diyo hayvanin yasi gec olmadan kisirlastirin yoksa bazi davranislari huy olarak kalır diye bosuna demiyorlar demekki ayrica testisleri alinmis kedi nasil testis kanseri oluyor?

Eylulcan

Kısırlaştırma hakkında şunu söyleyim çoğu veteriner kliniği artık eriyen dikiş yapıyorlar yani dikişi aldırmanıza gerek kalmıyo belli bi zaman sonra eriyor dikişler 2 tane oluyor diye biliyorum kendi kedimden, yani Ponçik cuma 9.30 da veterinere gitti akşama doğru 6.30 gibi aldık ameliyattan önce yani perşembe akşam saat 10 dan sonra bişey yememesi gerekti bizim veterinerimiz öyle dedi neyse cuma sabah 6 dan itibaren de su içirmedik ameliyat sonrası kusma altına kaçırma olmadı sadece veterinerde kaçırmış, bide ameliyat sonrası ilk 48 saat çok önemli özellikle bu vakit yaraya dokunmaması gerekiyor koparma ihtimaline karşı benim kedim Ponçik yalamaya çalışıyordu bizde hafta sonu olduğu için veterinere gidemedik evde bi yakalık yaptık oda bizi 2 gün idare etti şuan pek ilgilenmiyor yarayla ama yinede yanlız bırakmamaya çalışıyoruz ha bide Ponçik eve geldiğinde 0 narkozluydu yani eski hayatında gibi atlamak zıplamak istiyodu ama bu sakıncalı olduğu için izin veremedik korkmanıza hiç gerek yok bu kedinizin daha sağlıklı ve uzun yaşamasını sağlıyacak bir işlem 😸

Ayben02

Erkek kedi kısırlaştırma dişiye oranla çok hafif geçiyor ilk gün narkozdan dolayı kusma ihtimali tuvalet kaçırma ihtimali var kusma durumu benim kedilerimden birinin ameliyatı ani oldu yani ameliyattan önce yemek yediği için kustu ama diğer kedim ameliyattan 5-6 saat önce aç bırakıldığı için kusma olmadı yakalık ameliyatı yapan hekime bağlı kimi gerekli görüyor kimi görmüyor kısaca ilk bir iki gün dikkatli olun gozetimde olsun zaten ertesi gün hiçbir şey olamamış gibi evde dolaniyorlar :) ortalama 4-5 güne iyilesecektir

alabalik32

Gaz anestezi ile kısırlaştırdım oğlumu. Erkek kedilerin ameliyat ve sonrası daha kolay. Minik bir delik açıp testisleri alıyorlar. Aynı günde taburcu oldu. Yakalık falan takılmadı. Aynı gün normal hayata devam etti.

MERQ

Ben erkek kedilerin kısırlaştırılma taraftarı değilim. Özellikle tek erkek kediniz var ve sokağa çıkmıyorsa. Ben 8 yaşına kadar kısırlaştırmadım ki ben de kısırlaştırmadım uzun hikaye ama şu an kısır. Fizyolojilerini bozmaya hiç gerek yok. Kısırlaştırıldıktan sonra huy değişmesi olayları tamamen hikaye. Her kedi bir değil. Bende değişen tek durum arada sırada bıraktığı kokular artık yok ama o da zaten ortada bir poşet, kağıt oldu mu arada sırada bırakıyordu. Onun dışında eğer 2 kedi kısır olmadan önce anlaşamıyorsa olduktan sonra da anlaşamaz bunu sakın unutmayın! 2 dişi kedim var minyon olanla birbirlerinin boynuna atlayıp yuvarlanıp oynuyorlar ama (tabii erkeğin maksadı çiftleşme) ama hiçbir zaman tüylerin yolunduğu kavgaya dönüşmüyor, tatlı bir kavga. Diğer dişi kedime hala arada saldırıyor o da agresif olduğu için karşılık veriyor kaçınca da tüyler yolunuyor tabii. Bizim oğlan arada burnuna tırnağı da yiyor. Benle çiftleşme isteği nonstop devam. Kısır da olsa kolumda iş görmek istiyor. Aynı fırlamalıklar, kapıların kulplarında barfiks çekmeler, her çekmeceyi, dolabı açmalar devam.

Ben ne elde ettim şimdi? Böbrek hastası olma ihtimali! Testis kanseri olma ihtimali! Kilo sorunu! tek fark ne koku bırakmıyor! Değmez arkadaşlar. Bırakın kediniz enerjik, kilo problemi olmadan mutlu mesut yaşasın.

Kısırlaştırma ameliyatları başarısız geçebiliyor. Testisleri tam alınmamış 2. kez ameliyat olmak zorunda kalan kediler tanıyorum.

Merkan

Kısırlaştırmanızı tavsiye ederim. Ama kısırlaştıracağınız zaman tabi biliyorsunuzdur ama yine söyleyeyim mutlaka kontrollerini yapıtın.. ben kedimi geçen hafts kısırlaştırdım daha doğrusu kısırlaştırılamadı yani herşey normal diye biliyordum söylediklerine göre ama operasyon bittikten sonra tek testisli olduğunu söylediler (ilk defa hayvan sahibi olduğum için bilmiyordum böyle bir durum olabileceğini) bir tanesi içinde kalmış başka klinikte tekrar operasyona girmesi gerektiğini söylediler ne yazıkki.. oysa iki operasyonda bir kerede yapılabilirmiş donanımlı bir vet. Olsaydı sonradan 3 veteriner hekimle görüşünce böyle dediler . şimdi ikinci operasyonu düşündükçe daralıyorum strese giriyorum tekrardan aynı stresi yaşayıp bir gece önceden gene aç kalacağı için.. eğer donanımlı bir veterineriniz yoksa başka yerde yaptırabilirsiniz.. onun dışında böyle bir durum yoksa zaten dişilere göre kolay zeytin narkozu atlattıktan sonra gayet iyiydi oynayıp koşturmaya başlamıştı :) .. 3 günde de iyileşti minik yarası oluyor dikişte atılmıyor sorun olacağını sanmam

tyguler

Sürekli koku bırakmasına ve evde bağırmasına razıysanız kısırlaştırmayın, bence kısırlaştırmak daha iyi

Simurg1queen

Yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.. Bağırma olayına oyun oynayarak ilgilenerek yada dışarıda dolaştırmaya çıkararak çözüm ürettik ancak evin içine koku bırakma durumuna ne yaptıysak vazgeçiremedik ki hep olan bir durummuş. Kısırlaştırma olayını anlatabilirseniz minnettar olurum yara oluşması dikiş alınması boyunluk takılması psikolojisini nasıl atlatacağız oğlum kedi de olsa köpek huyları var bu durum değişecek mi

Simurg1queen

Pati dostum hiç hırçın karakterli değil, çok sırnaşık bir yapısı yok, çok oyun sever herkese ayrı bir ses tonu çıkarır kimden ne istiyorsa onun önüne yakın oturup dik dik bakarak psikolojik baskı yapar 😹 çok zeki, suyu seviyor, eğitimi kolay, dozunda sevgi gösterilerini seviyor sarılmak, öpmek, mıncıklamak abartılırsa dişleriyle hafif tutarak yapmanızı istemediğini belli eder. Kediden çok köpek huyları var hep söylüyoruz son anda kedi olmaya karar vermiş 😸
Her zamankinden farklı davranış olarak ;
Dışarıya daha meraklı sürekli balkon veya pencere kenarında oturmayı tercih ediyor, gün içinde bir iki saatlik uykular uyurdu bu olmamaya başladı..
Gelip oyun oynamak isterdi artık bunu yapmıyor..
Suyla temasta bulunmak istemiyor..
Balkondayken bir anda koşa koşa dış kapının önüne gidiyor veya başka odadaki pencere önüne gidiyor.
Benimle uyumayı hala tercih ediyor ve kendi yatağında uyusa bile ben uyuduktan sonra mutlaka geliyor..
Dauuuttt yada maoouww 😸sesleri yapıyordu ama bunu bıraktı..
Koku bırakma olayı saniyelik gezdiği bir alana oluyor 🙀yaşadığım bu durumlara da çözüm olarak şunları yapmaya başladım ve devam ediyorum;

Ne zaman bağırma olayına girse shira oğlum hadi gel diyorum(çağırdığım an gelen bir kedi) veya sevdiği oyunlar veya sevdiği yada yüksek sesli oyuncakları (zilli top, tüylü sopa) ilgisini daha çok çekecek şeylere adapte ediyorum .. Bağırma olayına son verdi artık yapmıyor👍🏻

Koku bırakma olayını araştırdım ve sordum gezeceği oda sayısı yada alan ne kadar fazla ise o kadar sahiplenme duyusuyla koku bıraktıklarını öğrendim yavaş yavaş gezeceği alanı kısıtlayarak, odaların kapılarını kapatarak yapmaya başladım ve ödül gibi ıslak mama gibi şeyler veriyorum çünkü ceza gibi olmamalıymış bir yerden alıyorsak başka yerden tamamlamalıyız diye öğrendim bunu uyguladım günde 1 en fazla 2 defa yapmaya başladı yani 1hafta da bu durum azaldı👍🏻 şimdide tek oda ve balkon olarak sınırlandırmaya başladım

Herkesin yorumlarını okudum 🙏🏼🙏🏼🙏🏼olumlu olumsuz tüm yorumlar ve görüşleriniz için teşekkür ederim..💐💐💐
Şu cümleme de açıklık getirmek istiyorum "Doğası gereği" çok dile getirilmiş çiftleşme durumumuz kökünden alınması doğamız gereğimi kökünden elinden zorla alınması doğa bunu yapmıyor sonuçta Çözüm üretmek istiyordum. Kısırlaştırma işlemini yapmak istemediğim için ama er yada geç beraber uzun sağlıklı bir ömür geçirmek istiyorsak yapılmalı olduğunu idrak ettim ve içimi çok rahatlattınız olumlu veya olumsuz her yorumla hepinize tekrar teşekkür ederim 🐾🐾