Kedimi Bahçeye Çıkartayım Mı?

baddem

Merhaba kediler için olan göğüs tasmasından alıp bahçeye ve alışırsa sokağımıza çıkartmayı düşünüyorum hem hava alsın hem de doğasında olduğu için tamamen eve kapatmak istemiyorum. Fakat sokağımızda çok kedi var ve tabi bahçeye de girip çıkıyorlar. Kedilerde birbirlerine bulaşan virüsler kedinin yerlere basıp sonra patisini yalamasıyla veya çim yerse onunla vs. Bulaşır mı? Kedim açık havayı çok seviyor fakat kediler arasında bulaşan FIP konusu korkutuyor. Sorun olur mu sizce?

16 CEVAP

Betullsusam

Merhaba, kedileri dışarı, bahçeye çıkartmanın artıları olduğu kadar eksileri de var. Öncelikle evde büyüyen bir kedi için dışarısı sayısız tehlike ile dolu. Dışarıda büyüyen kediler yani sokak kedileri en başından beri dış dünya koşullarına ayak uydurmaya başlarlar. Ama evde büyüyen kediler ne mental açıdan ne de biyolojik açıdan buna uygun değillerdir. Sizin kediniz de gördüğüm kadarıyla daha küçük veya küçüklükten sahiplendiniz. Ev dünyasına alışık olan evcil kedilerimizi kısada olsa bi gezintiye çıkartmak cidden hiç beklemediğimiz sorunlar doğurabiliyor. Bazı kediler dışarıya meraklı olabiliyor bazıları da çıkmak istemiyor. Dışarıya çıkmak istemesi sizin onu dışarı çıkartmanızı gerektirmez. Kediler cidden çok meraklı hayvanlar ve en ufak şeyi bile merak edebiliyorlar. Pencereden baktıklarında ev ortamından daha değişik bi ortam görüp meraklanıyorlar. Arabalar geçiyor, çeşitli sesler geliyor, kuşlar kanat çırpıyor, insanlar yürüyor derken onlarda haliyle merak ediyorlar. Ama bu merakın sonu acıyla veya hastalıkla sonuçlanabiliyor. Ev kedileri yani evcil kedilerimiz sokaktaki seslere ki bu sesler onları çoğu zaman ürpertir, korkutur, bakterilere/mikroplara ve hatta patilerine batabilecek bir cisme dahi alışkın olmadıklarından dışarı çıkarttığımız zaman sandığımız kadar mutlu olmuyorlar. Hatta bunun aksine kendilerini saklama isteği veya baskı altında hissetme gibi durumlara girebiliyorlar. Sokakta yaşayan bir kedinin kolayca tolore edebildiği ya da çoktan bağışıklık kazandığı virüs, bakteri ve mikroplar bir ev kedisinin günlerce hasta olmasına sebep olabilir. Sokak kedileri çoğu zaman bu saydığım bakterileri, virüsleri ve mikropları kolayca atlatabiliyorlar ama ev ortamında doğup büyümüş kediler için bu geçerli değil. Haftalarca atlatamadıkları olabiliyor. Hatta ölenler bile oluyor. Diğer olabilecek şey de sürekli dışarı çıkmak isteyebilecek olması. Burda bazı sorular görüyorum ara ara. 'kedim evden kaçıyor' 'kedim dışarı alıştı' gibi sorular. Çoğu dışarıdan korkuyor seslerden ve baktıkları her yerde bi hareketlilik olmasından dolayı korkuyorlar. Ama dışarı alışan kediler de olabiliyor. Benim kedim dobby de çok korkak bi kedi. Pencereye geçip dışarı izlemeyi çok seviyor gözlerini pörtleterek merakla izliyor ama dışarı çıkarttığım zaman kendini saklamaya çalışıyor, korna seslerinden korkuyor, hareketlilikten korkuyor, her sese kulak vermeye çalışıyor. Zaten köpek gibi değiller tasmayla gezmeyi hiç sevmiyorlar. Ailem de bana dışarı çıkart gezdir diyorlar ama sokak, evde büyümüş kedim için kesinlikle uygun değil. Hem mental hem biyolojik açıdan. Bi iki kere ısrar sonucu çıkardım ama ona bile pişmanım. Gereksiz strese soktuğumu düşünüyorum. Onlar dışarı çıkınca mutlu oluyor diyorlar ama ben biliyorum kesinlikle mutlu değil. Sizin de çıkarmamanızı öneririm. Bi de ne kadar doğrudur bilemem çünkü makale tarzı bi yerde okumamıştım hatırladığım kadarıyla evden zorunluluk harici çıkmayan kedilerin %80-90'ı 8-10 yıldan uzun yaşıyorlarmış. Alakasını bilemiyorum ya da doğruluk payını da bilemem çünkü makale tarzı bi yerden edinmedim bu bilgiyi. Ben çıkartmamanızı öneririm çünkü hem çok stres oluyorlar hem de hastalık kapma ihtimalleri çok yüksek. Sokak kedilerinin çok dolaştığı, uyukladığı yerlerden de bulaşabiliyor bu hastalıklar. Dediğim gibi ne kadar dışarıya karşı hevesli de dursa bu onlar için sağlıklı bi durum değil.

Beyzaduman

Benim şahsi görüşüm, ev kedileri kesinlikle dışarı çıkarılmamalı. Çok tehlikeli, şu sıralar ekstra ekstra tehlikeli. Kedilerdeki hastalıklarda gözle görülür şekilde artışlar var. Değil ev kedisini dışarı çıkarmak sokaktaki canları sevdikten sonra bile üstünüzü değiştirmelisiniz.
Kedinizin isteklerini karşıladıktan sonra( yüksek rahat yerler, yemek, temiz su, temiz tuvalet, dışarıyı izleyebileceği bir alan) inanın kediniz zaten mutlu olacaktır:)

MERQ

Bahçenizde çok kedi varsa çıkarmayın bence. İllaki etrafını sarıp salça oluyorlar. Issız bir bahçe, alan bulabiliyorsanız orada vakit geçirin derim. Halk parklarında da köpekler salça olabiliyor. Kedinizin vereceği tepkiyi bilemezsiniz. Korkudan gözleri döndü mü sizi de tanımazlar.

buse_

Bende aynı soruyu sormuştum, ama bence balkonunuza tel vs. taktırın ordan dışarıyı izlesin ama illa dışarı çıkartmak istiyorum diyorsanız bence kedilerden uzak biryerde gezdirin veya taşıma çantasınında da olabilir eve gelince patilerini bezi biraz su ile ıslatıp silin.

buse_

Bu arada, aşıları tamsa yani iç dış vesaire yaptırdıysanız rahatlıkla çıkartın derim ama çokta güvenmeyim bana :D

Yasminyalcin

Bende tasma takıp biraz dolansın istiyordum veterinere söylediğim de bana gerek yok köpek değil ki hem hastalık kapabilir dedi bu yüzden vazgeçmiştim

Ayben02

Siz bilirsiniz ama bana sorarsanız çıkarmayın ben kedilerimi zorla kabullendirmistim aileme başta sürekli dışarı gidip geliyorlardı şuan hasta FIV virüsü kaptı ve kronik üstelik evde bir kedim daha var henüz test yaptıramadım ama onda da benzer belirtiler var balkona file yaptırıp geniş bir şeyin içine çim ekebilirsiniz ben öyle yapmayı düşünüyorum zaten dışarı çıkmak için eminim yalvarmiyordur yine de karar sizin

baddem

Çok üzüldüm geçmiş olsun. İnşallah en kısa sürede iyileşirler.🙏🏼 Ya file yaptırmak bizim ev için çok uygun değil çünkü balkon bahçeye bakıyor ve sepetle bir şeyler indiriyoruz falan file bu konuda çok kullanışsız. Ayrıca ailem bunu kabul etmiyor maalesef bana kalsa yaptırırdım yine de. Acaba mesela 1 cama file olur mu kedinin hava alması için? Ve file için illa duvara çivi çakmak gerekiyor mu?

deniznergis

Bahcemize cikartmistim yere saldim cimenleri kokluyordu ruzgar esti bir hisirti oldu saga sola koşuşturma ya basladi .kucagima aldim yuzume dönüp beni oyle bir tirmaladiki yüzümü iki patisiyle yuzumden akan kanla tişörtüm boyandi resmen o günden beri kedimden halen korkarim korktumu kimseyi tanimiyor öyle bir canli varlık.

baddem

@Betullsusam Öncelikle yorumunuz için teşekkürler uğraşmışsınız. 9 aylık kedim. Doğru diyorsunuz ben de birşey bulaşmasından korkuyorum zaten. Gerçi birkaç ay önce şala sarıp kucağımda indirmiştim bahçeye çok korkmuştu yine korkabilir. Kedimin hava almak için alanı çok yok açıkçası o yüzden istiyordum biraz ama bu kadar riskten sonra sanırım vazgeçtim 😬

baddem

Genelde bahçede olmuyorlar arada geliyorlar ama kedinin kokusunu alıp gelirler mi bilemedim

baddem

Balkona tel takmak çok kullanışsız, sineklik ise balkonumuza uygun değil. Ama stor perde var yazın kapalı oluyor zaten.

baddem

Bilmiyorum ben de kararsız kaldım ama bahçeye çıkarsam eve gelince hemen partilerini iyice silsem veya yıkasam yine de bulaşır mı ki?
(Yıkamayın diyenler olucaktır fakat kedimde zaten deri problemi vardı her hafta özel deri şampuanı ile yıkıyorduk 1 ay öncesine kadar. Yani veterinerin reçetelediği oppak şampuan var evde yıkarsam onunla yıkarım.)

baddem

@deniznergis Evet dışarıda birden agrasifleşiyorlar. Benim kedim evden kaçıp apartman merdivenini inmişti bir ara almak için gitttim kucağıma aldığım gibi turmalayıp kaçmak istemişti. O zaman ayrı bir psikolojileri oluyor demek ki sahiplerini de tanımıyorlar

baddem

@Beyzaduman Tamamdır, teşekkür ederim. Bu arada bu tırmanmalı kedi evleri kullanışlı olur mu yüksek rahat yer konusunda? Ben kartondan vs. ev yaptığımda çok kullanmıyor, yüksek olursa kullanır mı diye düşünüyorum çünkü evde yüksek rahat yer yok koltuk tepelerine yatıyor bazen sadece. Tırmanmalı kedi evi alınmalı mı, kullanışlı mı sizce?