Her Gün Farklı Yaş Mama Vermek Zararlı Mı

pompompurin

merhaba. kedim seçici olduğu için ve çeşitlilik amacıyla farklı farklı yaş mamalar deniyorum. bazen gün içinde iki farklı mama yediği oluyor. kuru maması hep aynı. yaş mamayı farklı vermem sindirim problemi yapar mı sizce

32 CEVAP

MOGU

ben yaş mamayla besleme yapıyorum, günde 2 öğün veriyorum, 70 g sabah-70 g akşamüstü, karışık alıyorum hangisini denk gelirse onu veriyorum. yaş mamaya kıyasla kuru mama daha ekonomik, bütçeniz uymuyorsa alıştırmayın kuru mamaya dönmeniz zor olur. gimcat kullanıyorum, memnunum.

edosh

@pompompurin Merhaba, bende her gün mutlaka bir öğün yaş mama veriyorum. N&D, schesir ve nutri tercih ediyorum. Her çeşit (tavuk, hindi, ördek, balık...vs) yaş mama veriyorum. Acaba bu kadar çeşit alıştırmakla iyi mi yapıyorum diye düşünüyorum. Çünkü bir gün delirdiği bıldırcınlı / ördek etli N&D nin yüzüne arka arkaya aynı mamayı yiyince bakmıyor. Yani hangi yaş mamayı arka arkaya iki konserve versem veya bir gün arayla versem burun kıvırarak yiyor. Yakında çeşit kalmayacak🙈 Ben evde de yapıyordum ama hep çöpe gidiyordu. Sanırım konserve lezzetine alıştı iyice. Arada 12 saat açlık sonrası evde uygun koşulda dondurucuda bekletip buz dolabının soğutucu kısmında çözdürdüğüm hindi eti, kıyma gibi çiğ beslemede yapıyorum.

edosh

@pompompurin Diş eti ve diş sağlığı ile ilgili instagramda rawforus Nazlı Hn’ın yurtdışında holistic veterinerler ile yaptığı canlı yayın kayıtlarından çok faydalandım. Tavuk gırtlağı ve ayakları öneriliyor. Kasaptan alıp, dondurucuda bekletip dişleri için belli zamanlarda verilebilir deniliyor.
https://instagram.com/rawforus?igshid=19c9q8hp7aojr

edosh

@pompompurin Sizin minikte bizimkindenmiş. Durduk yere bayıldığı mamaları yemiyor. Konserve açıldıktan sonraki gün yemiyor. Artık kokusu mu değişiyor nasıl geliyorsa. Mamaları karıştırmıyorum bu cinsliğinden dolayı. Çünkü öyle bir şey yaptım bizimki için olumlu olmadı. Hepsi çöpe gitti. Konserveyi üç öğünde ancak bitirebiliyor. Ancak uzun süre aç kalırsa yarısını yiyor. Tabağa boşaltıp dengeli dağıtmaya çalışıyorum. Yoksa dediğiniz gibi suyunu içiyor. Biraz su da ekliyorum. Açlık süresini uzatıyorum o yüzden. Kendimde aralıklı beslendiğim için ve Naz Hn’da “kediler günde tek öğün beslenir, çoğunlukla gece beslenir ve sağlıklı olan budur ”un altını çizdiği için içim rahat.

Sizinkiler de mi reddediyor? Bizimki de aynı :/ Sebepsiz yere soğuduğuna anlam veremiyorum. Kuru mamasını alana kadar grev yapıyor.

pompompurin

@topacgilalev çiğ beslemeyi çok istiyorum fakat kuru mamalara nasıl alışmışsa her tür eti denedim ağzını sürmüyor, raw for us da çok çok pahalı. ben de istemiyorum kedimi bisküviyle beslemek fakat malesef en kolay ve hesaplı yöntem bu. etrafımdaki hiçbir veteriner çiğ beslenmeyi desteklemediği için de herhangi bir hata yapmaktan korkuyorum. çözümü kaliteli kuru mama, bol yaş mama ve bol suda buldum.

Bizimki de yetişkinken katıldı ailemize, neredeyse 6 ay oldu ve bu süreçte de bana kök söktürdü. Alışkanlıklar kolay kolay değişmiyor maalesef :(

teo33

Ben de farklı yaş mamaları deniyorum (Hills, Schesir, Nutri gibi; N&d de kül oranının yüksek olduğunu görünce almamaya başladım; uriner sıkıntı yapmasından korkuyorum; Hills'in sosunda bir şey var sanırım, en fazla ona gömülüyor benimki!) ve şimdilik sindirime yönelik ya da dışkısında bundan kaynaklı bir sorun çıkmadı. Farklı çeşitlerden tad alsın istiyorum yavru.

goktug1272

Her gün yaş mama vermemelisin

goktug1272

Ama farklı yaş mama vermekten zarar gelmez

DTDamla

Yas mamayi hergun vermeniz cok saglikli degil bence. Haftada en fazla 2 kez verin. Kediniz cok hassas degilse farkli yas mamalarin cok sorun olacagini sanmıyorum.

Elliiiis

Ben bir konserve veriyorum 🥲 azaltayım bari biraz

pompompurin

ben 4,5 kilo kedime her gün bir paketin üçte birini veriyorum. bazen sabah akşama bölüyorum. suyunu yalayıp etlerini bırakıyor çoğu zaman :(

Hergün yaş mama vermeyi doğru bulmuyorum, kuru mama yiyince içindeki maddeler diş sağlığına iyi geliyormuş ve yaş mamada olduğu gibi diş etlerine yapışıp koku yapmıyormuş haftada 1 kere vermek yeterli bence

yummysmom

her gün yerine mutlaka bir gün ara vererek verin sağlıklı bir yaş mama vermiyorsanız kesinlikle her gün vermeyin ama schesir nutri ya da n&d veriyorsanız bir sıkıntı oluşturmaz tartarı önlemek için de dediğim gibi bir gün sadece kuru mama yemesine izin verin