10 Aylık Kısır Sarman Erkek Kedi Beslenmesi Hakkında

drumess

merhabalar,
10 aylık bir adet kısır sarman erkek kedimiz var, kendisi 4.3 kg civarında ve 2 aydır falan bizimle, N&D bıldırcın & balkabağı & nar tahılsız kısır mama ile besliyoruz, sabah ve akşam 25-30 gram civarında ölçülü besliyoruz.
haftada bir (bir hafta somonlu, bir hafta karidesli değişimli) schesir yaş mama veriyoruz.
haftada iki gimcat malt ve haftada iki gimcat multivitamin veriyoruz.

sıkıntımız şu:
kedi yemek saatlerinden 1-2 saat önce (hatta daha önceki ara saatlerde) mutfak kapısının önünde miyavlıyor, susmuyor,
ve genelde ne zaman mutfağa girsek kapıda ulumaya ve bağırmaya başlıyor.

nasıl çözebiliriz bu aşırı yemek isteğini ? yazıldığı miktarda vermeye çalışıyoruz genelde, hatta geçebiliyor birkaç gram bazen,
yani fazla versek veya yemek kabını hiç boş bırakmasak bu kedi obez olacak belli ki, sağlıklı olmayacağı için onu da istemiyoruz, ne yapmamız gerekir?

tecrübeli arkadaşlardan, daha önce bu tarz bir sorunla karşılaşanlardan yardım bekliyoruz.

ek olarak bu maması bitince acana pacifica'ya geçmeyi düşünüyorum, geçişi zamanla karıştırarak ve miktar arttırarak yapacağız ama bir sıkıntı olur mu farklı besin tipinde bir mamaya geçiş?

6 CEVAP

aynen böyle bir sarman erkek benim başımda da var. Günlük yemesi gerekenin rahat bir iki katını yiyiyordur. Kilo proplemi yoksa mamayı biraz arttırabilirsiniz bence. Baktınız hafiften dombili oluyor, ölçüye geri dönersiniz. Zaten mamalardaki ölçülerin hiçbir kediye yettiğini düşünmüyorum ben. Benimki evde çılgın atıyor, hareket eden her şeye paranoya geliştirmiş durumda. Kısır ama bomba gibi, gel de şimdi böyle hareketli bir kedinin günde 50Gramla doyduğuna inan:d ben çözümü günde 70/80gram kuru mamayı evde yaptığım bol sulu, sade haşlanmış etle desteklemekte buldum. Hem bol bol su içiyor, hem başımda miyuw miyuw dolanmıyor, hem de sade et verdiğim için kilo alma riski mamaya göre daha da azalıyor. 5 kilo civarı, (belki de daha fazla olmuştur emin değilim) maine coon' dan hallice bir kedi olduğundan görenler "aa bu ne kadar büyük bir kedi" diyorlar. Ama bölgesel bir yağlanması yok, kasları belirgin ve iri. Biz bile gramı gramına beslemiyoruz, yarasındı küçük canavara.

simbakedi

ilk sorunuzun cevabini maalesef ben de bilmiyorum ama son sorunuz icin soyliyim. kademeli gecis yaparsaniz bir sikinti yasamazsiniz gececeginiz mama daha guzel bir mama zaten. baslarda nd fazlalikta olacak sekilde karistirip sonra giderek nd miktarini dusurun.
bu arada brnim kedim de sarman ve benimki de mutfaga girdigimizde hemen pesimizden geliyor. biz ona arada yogurt arada zeytini yikayip cekirdegini cikarip veriyoruz. boyle yaptigimizda bizi rahat birakiyor. zaten yogurt ev yogurdu oldugu icin zarari olmuyor kedime. arada zeytin vermek de cok zararli degil yikadigim icin. siz de verin diyecektim ama bundan sonra kediniz alisirsa baska bir sorunla ugrasirsiniz :D o yuzden emin degilim sadece kendi yontemimi soyledim ben

Hadeyan

Raggamuffin ve Tekir Karışımı, Kısır 12 aylık ve de 5.5 kilo bir erkekte benim başımda. O da çok obur zaten bu sarmanların olayı bu. Bizimki de miyavlar aynı şekilde.

Ben şu çözümü buldum. 1.si ona özgü bir yer ayarlayacaksınız (mesela bizim için bu kapalı balkon) ve yemek hazırlama ile yemek kısmında o orada duracak. Ve siz yemek yiyeceğiniz sırada onun mamasını vereceksiniz.

2.si de Mutfağa alın. İçeride genelde kapı arkasında olduğundan daha az çığırtgan oluyorlar. Çığırtganlık yaptığında da bir ses komutu ile tekrarlayarak onu rahatsız edin gerekirse elinizle sertçe ittirin, pozisyonunu değiştirin falan. Bunu belli bir süre tekrar ederseniz epey azalıyor. Ancak evdekilerden herhangi biri bu disiplini kırarsa hepsi hoooop başa sarıyor :D Mesal bizim evde annem bunu yapıyor xD

dezgicavus

Aynı doymama bende de var maalesef, aynı sarman kısır ve 10 aylık yaklaşık :( ben bazen gün boyu evde kimse olmadığı için saatli beslemeye alıştırması. Ama mama paketine göre 60 Gr yemesi lazım benim ki 80 le anca tamam diyor. Tamamını tek seferde koymuyorum o yüzden mama kabı tamamen boşalana kadar bekliyorum. Bende obez olacak diye korkuyorum bazen, kilosu normal ama kısırlaştırma sonrası yağlanması oldu :( bu aralar birde çok uyumaya başladı ben de bilmiyorum ne yapacağım :(

BeyzaDemirtas

Besleme düzeniniz ölçülü ve güzel. Fazlasına hekim önerisi olmadan çıkmamakta fayda var. Mutfak devamlı kapalıysa bunun için yapabilir. Öyle bir sorun yoksa günde iki öğün verdiğiniz mamayı miktarı aynı kalacak şekilde 4 öğün şeklinde verirseniz sanırım sorununuz çözülür😊

drumess

detaylı cevaplar için çok teşekkürler herkese