Asi Yaptırmaktan Korkuyorum !!!

Zeynooo

Kedim 2 buçuk 3 aylık olmak üzere hicbir asi yapmadım daha 1 buçuk aydır evimde besliyorum. Dışarıdan almadım arkadaşımın büyük kedisinin yavrusuydu yani ev kedisiydi . Asi dan çok korkuyorum aşırı derecede mikrop veriyorlar. Evde olduğumuz icin gerek görmüyorum ama aklımı kurcalıyor.

19 CEVAP

pongul

kedi besliyorsanız, evden çıksın çıkmasın aşı yaptırmalısınız. nokta. iç-dış parazit, karma, lösemi, kuduz sırasıyla. ortalama iki ayda bir iç-dış parazit tekrarlanır.

tika_waylan

Mutlaka 2-3 ayda bir ic dis parazitini yaptirmaniz gerekiyor mutlaka bunun kacari yok oncelikle. İsterse hic sokaga cikmasin.
Karma asisi da gerekli hastalanmamasj icin.
Lutfen asi yaptirin kedinize onun sgaligi icin bu sart ic dis parazit ve karma kesinlikle gerekiyor kuduz asisi da yolculuga gidecejseniz sart kuduz asisi yoksa ucaga binemezsiniz. Onun sgaligi icin sirayla veterinerin onerisgi sekilde asilarini yaptirin

efruzg

http://www.pethekimi.com/kediler-de-asi-programi/ =>> aşı takvimini burdan bakmıştım ben birkaç gün sonra iç dış parazit yaptıracağım sizde geç kalmayın ❤️

ecealtas

Kedin ev kedisi ama sonuçta sen dışarı çıkıyorsun ve mikrop kedinin senin ayakkabını koklaması, elini yıkamayıp onu sevmen, dışarı çıktığın kıyafetle oturduğun koltuktan bile bulaşabilir. Aynı zamanda parazit taşıyan kedilerin tüylerinin yutulması halinde insanda kist oluşma riski de var. Bence aşılarını yaptır hem kedişini hem de kendini riske atma, iki kediminde aşılarını yaptırıyorum aşıdan sonra halsizlik bile olmuyor normal bir şekilde yaşayışlarına devam ediyorlar. Evet mikrop veriyorlar fakat daha büyük rahatsızlıklardan korumak için yapıyorlar bunu aynı insanların küçükken aşı olması gibi

izzy

Aşı olmazsa ilk hastalıkta mucadele edemeyip ölebilir kendinizi düşünün siz bebekken anneniz kac aşı yaptırdı? Gerek yokmuydu?

Tsubasa9

Bende bunu anlamiyorum. Ülkemizde sokak kedilerinde bile kuduzu görmedim duymadim. Gören duyan varsa söylesin cok nadir bir sey olsa gerek. Kaldı ki bu ev kedisi. Nasil kuduz olacak ?

nifito

Bu zamana kadar evde beslediğim kedilerime sadece iç parazit ve dış parazit aşısı yaptırdım. Kaldı ki bunları iğne şeklinde değil ilaç şeklinde verdi veteriner. Ve hiçbir hastalıkları da olmadı çok şükür. Geçen sokaktan aldığım yavruyu götürdüm veterinere. 1 hafta boyunca sabah akşam kas içi antibiyotik vermemi söyledi ki ben yavruya zaten ağızdan antibiyotik veriyordum. Zaten elim kadar bir şey bir de sabah akşam kas içine iğne yaptırmak hayvana eziyet değil mi? Aklınıza gelebilecek her aşıyı yaptırıp,hayvanlara eziyet etmeyin. Evde beslediğiniz bir kedide en fazla pire olur.

Önce tahlil yaptırıp sonra aşı yaptırmalısın. Evde bakılsa bile hayvanların doğasında parazitler mutlaka vardır. Veteriner konusunda bir tanesine bağlı kalmanı önermem başka veterinerlere sorup mantıklı olanı uygulayablirsin

ecealtas

Kedin ev kedisi ama sonuçta sen dışarı çıkıyorsun ve mikrop kedinin senin ayakkabını koklaması, elini yıkamayıp onu sevmen, dışarı çıktığın kıyafetle oturduğun koltuktan bile bulaşabilir. Aynı zamanda parazit taşıyan kedilerin tüylerinin yutulması halinde insanda kist oluşma riski de var. Bence aşılarını yaptır hem kedişini hem de kendini riske atma, iki kediminde aşılarını yaptırıyorum aşıdan sonra halsizlik bile olmuyor normal bir şekilde yaşayışlarına devam ediyorlar. Evet mikrop veriyorlar fakat daha büyük rahatsızlıklardan korumak için yapıyorlar bunu aynı insanların küçükken aşı olması gibi

izzy

Yorumda şimdi gördüm 2 3 ayda bir dediyse ic dış parazittir muhtemelen

nifito

Zaten 2-3 aylık bir kediye iç parazit ve dış parazit aşısını iğne olarak yapmıyorlar. Kontil denen ilacı sabah akşam 3 gün verdin mi tamamdır.

efruzg

Evde olması birşeyi değiştirmez ki sonuçta bence aşılarını yaptırmalısınız geç kalmadan . Parazitleri de mi yaptırmıyorsunuz bu arada?

efruzg

Onca kedi aşı oluyor birde hiçbir sorun yok . Yaşadığınız bölgedeki veterinere mi güvenemiyorsunuz?

Zeynooo

Veterinerlere güvenemedim burda arkadaşlar. Yardim icin tsk ederim herkese

Denizzzzzz

Lüsemide tahlil yaptırmadan çok riskliymiş olaki virüs taşıyorsa aynı gün ölüyormuş aşının çok ağır bir aşı olduğunu vetlerde kabul ediyor ben sadece iç dış parazit ve karma yaptırdım.lösemi yaptırmıcam sanırım kuduzda benxe çok gerekli değil ama yapılabilir.