Erkek Kediler Arasında Çiftleşme Hareketi

Bengu1988

Merhabalar. 9 aylık Bristish Longhair erkek bir kedimiz var. 2 aylıkken sahiplendik, geldiğinden beri kendini fazla sevdirmeyen, sakin, insanla fazla ilişki kurmayan bir kediydi. 9 aya geldiği halde ne koku bırakma ne de herhangi bir belirti göstermediği için kısırlaştırma için bekledik.

Çok içe kapanık diye veteriner tavsiyesiyle 2 aylık oyuncu cana yakın bir yavru arkadaş sahiplendik ona. British Chincilla kırması bir erkek. Kavga ederler diye hemen biraraya getirmedik, kokularıyla alıştırmaya çalıştık. 1 saat kadar ikisini biraraya koyduk gözlemlemek için. Büyük kedim onu görür görmez aşırı ilgi gösterdi, sürekli poposunu kokladı, peşinden ayrılmadı. Küçüğü çok sevdi diye seviniyorduk ki bir fırsatta arkasına geçip çiftleşme hareketi ile ensesine yöneldi. Bu duruma çok üzüldük şok olduk ve tabi hemen ayırdık. Büyük kedimizi dün kisirlastirdik.

Küçük kedimiz erkek olduğu için büyüğün böyle bir harekette bulunacağını beklemiyorduk. Bu konuda çok fazla bilgi bulamadım, kimileri ortamda dişi yoksa erkek kediyle çiftleşmeye çalışabilir, kimileri çiftleşme değil üstünlük kurma hareketi diyor. Şimdi ayrı evdeler ve büyük kedimiz iyileştikten bir hafta sonra tekrar bir araya getirsek yine aynısını yapar mi kısır olmasına rağmen? Böyle bir durumla karşılaşan varsa bilgilendirebilirse çok memnun olurum.🙏

16 CEVAP

edmrcglu

kızgınlığa girdiyse ve ondan sonra kısırlaştıysa kanalda az miktarda sperm ve vücudunda yine çok az miktarda testosteron kalabilme durumu oluyor. ama 2 3 güne geçiyor. hemen geçer yani. geçmiş olsun.

ercan123

Kısırlaştırdıysanız böyle bir şey artık olmaz.

zeysf

bizimkiler de iki erkek.ilk ay büyük olan- ki o zaman sadece 4 aylıktı ve kızgınlığa da girmemişti- 2 aylık olanın ensesinden tutup çiftleşme hareketi yapıyordu ama sonradan tam olarak alıştıklarında yapmayı bıraktılar

mrcasper

kısırlaştıktan sonra aklından bile geçmez

Esnzn

üstünlük kuruyor çiftleşmeyle alakası yok. buralar benim diyor.

GlsmKrpk

Aynı durum bizde de var üstelik büyük olan kedimiz kısır. İçgüdüsel olarak kaldı ve fırsat buldukça küçük olan erkek kedimize çiftleşme hareketi yapmaya çalışıyor. Önceleri küçük olanı biz koruyorduk ( 2.5 aylıkken sahiplendik) şimdi 7 aylık oldu bir yolunu bulup kendini kurtarıyor büyük kedimizden ( Büyük 2 yaşında)

GlsmKrpk

Bu arada araları çok iyi . Ne yer kavgası ne yemek ne oyuncak kavgası yapmadılar şu ana kadar. Üstünlük taslıyor gibi gelmedi hiç bize

blue_hpood

kediniz eşcinsel:D
şaka bir yana, muhtemelen çiftleşme isteği için yapmış olmalı. benim kedim kolumla dâhi çiftleşmeye kalkmıştı. mümkün olan en kısa sürede kısırlaştırın, aksi takdirde diğer kediyle sürekli çiftleşme hareketi yapması olası.

GlsmKrpk

İdrar püskürtme hiç olmadı . Ben 1 yaşını beklemiştim keşke o kadar beklemeseydim. 8 aylık olunca tüylü ya da yumuşak battaniyelere çiftleşme hareketi yapmaya başlamıştı, bir de benim elime ayaklarıma saldırıyordu sadece. Kısırlaştıktan sonra elim ve ayağımı rahat bıraktı arada battaniye sarıyor ya da kardeşine :) O güdü olarak kaldı maalesef. Bazı kedilerde kalıyormuş

gulsundusmez

erkek kediler genelde birbirleri ile öğrenir çiftleşmeyi büyük erkek kedi üstünlük kurmak amacı ile de yapar.Ksıırlaştırma sonrası kanda gezen kızgınlık sendromu nedeni ile bir süre daha devam edebilir bu durum.Ayrı tutmaya özen gösterin.

Bengu1988

Teşekkür ederim cevaplarınıza. Yavru kediye karşı yaptığı hareketler yerde yatıp yuvarlanma, kuyruğunu yalama gibi kur yapmaya yönelik şeyler olduğundan çiftleşmeye yorduk. Ben de öyle olduğunu düşünmek istiyorum ama üstünlük kurmak için olsaydı tıslar ya da saldırırdı herhalde:(

Umarım tekrar olmaz, her ihtimale karşı 1 hafta daha bekleriz.

Bengu1988

@GlsmKrpk Bizimki de öyle hiç hırçınlık olmadi. Sizin büyük kediniz kisirlastirmadan önce idrar püskürtme vs gibi hiç kızgınlık belirtisi göstermiş miydi peki? Bizimkinde yavru kediyi görene kadar bir şey yoktu. Korumaya çalışmamız da biryere kadar evde olmayınca kontrol edemeyiz.

Bengu1988

Veteriner bize de 1 yaşını bekleyin demişti ama beklemediğimiz iyi olmuş. Tekrar bir araya getirip denemeden anlayamayacağız anlaşılan:) Çok teşekkürler bilgiler için.🙏

patipatili

Bence de olmaz bir daha. Ama çok üzüldük kısmını anlamadım neden çok üzüldünüz ki çiftleşme hareketine :D

Bengu1988

Tabi ki hem yavru hem de aynı cinsiyetten kedi olduğu için üzüldük. Normal bir çiftleşme davranışı olmadığı için yavru kediye zarar verebilir çünkü bir dakika bile rahat bırakmadı. Çiftleşme hareketine neden üzülelim ki yoksa.