Sokaktaki Canlara Hangisi Verilmeli?

Insan

Dışarıdaki kedilere verilen yemekleri gördükçe içim acıyor.Bu yüzdende onlar için arada bir et almaya karar verdim.Ben çiğ verme taraftarıyım ama bi yandanda parazit ten korkuyorum.Haşlayarak mı veriyim?Çiğ mi veriyim?Etlerde parazit riskini nasıl kaldırabiliriz?

7 CEVAP

Kararsız kalmayın sakın. Çiğ et çok çok zararlı. Ciğer veya tavuk göğsünü haşlayıp verin lütfen. Sanırım zaten arada bir vereceksiniz. Düzenli besleme yapacaksanız kuru mama almanızı öneririm.

Ciğerin besleyiciliği fazlaymis veterinerimizin dediğine göre fakat haşlamak şart.

Çiğ beslenme zararlı değil. Yapabileceğiniz en iyi şey hele de sokak kedileri için:)
Ama evet, parazit riskini sokaktakiler için göze alamayabilirsiniz. Sürekli dışkı takibi yapma şansınız yok çünkü ve birine bulaşırsa diğerine de bulaşması kaçınılmaz olur. Parazit hapı düzenli verebilirsiniz ama hepsine teker teker içirebilir misiniz muallak.
Mito, bonacibo, whiskas gibi mamaları evdeki kedilerine yedirmiyorsanız sokaktakilere de vermeyin. Sağlıklarıyla oynamayın. İçeriklerini geçtim, kuru mama başlı başına sokak kedileri için sağlıksız. İstedikleri zaman taze ve temiz su bulamıyorlar. Düzgün, kaliteli bir kuru mama verilebilir pek tabii ama sulu ev mamalarıyla desteklenmeli.

Evde haşlayacağınız tavuk kediler süper bir besindir. Samandan bozma berbat mamalarla sağlıkları bozulacağına biraz vitaminsiz kalsınlar.

AlpMordecai

Ben Felicia mama alıyorum 1.5 kglik. Kendi kedimin mamasıyla da karıştırıyorum ara ara, çeşit olunca hoşuna gidiyor. Fiyatı çok uygun ve içerik olarak da zararlı bir yanını görmedim. Sokak kedilerine ondan veriyorum.

mrcasper

haşlarsanız çok çok daha iyi olur bütçeniz varsa iyi bir kuru mama ile de besleye bilirsiniz

mrcasper

haşlarsanız çok çok daha iyi olur bütçeniz varsa iyi bir kuru mama ile de besleye bilirsiniz

Mehmetkra

Sokak kedileri için çiğ beslenme yapmanız neredeyse imkansız o yüzden mama almanız daha iyi olur

Pofupof

Mamayı tavsiye ederim. Ancak et verecekseniz sakın çiğ vermeyin.
Parazit riski yüksek. Zaten genel olarak çiğ yenmiyorlar da. O yemedikleri kalıyor, bozuluyor, kokuyor, hastalık yuvası haline geliyor.
Haşlayabilir veya fırın torbasında yağsız baharatsız fırınlayabilirsiniz