Corona Virüsü Pozitif Olan Kedi Sahipleri !

Minigimmm

Merhabalar, kedimi 3 ay önce kisirlastirma operasyonu için kliniğe goturduğumde yapilan kan tahlili sonucu bağisikliginin duşuk olduğunu ve corona taşıyıcısı olduğunu öğrendik. Biyokimya değerlerinde de karaciger ve bobrek biraz sıkıntılı çıkmıştı. Bu 3 ay içinde karaciğer enzimi icin bir kutu ilac ve bagisiklik icinde lactoferon ve vetomune kullandık. Geçen hafta tekrar yapilan kan tahlili sonucunda bağişikliginin yeterli seviyeye ulaştiğini goren hekimimiz kisirlastirma operasyonunu yapabilecegini soyledi. Bu değerleri kaybetmeden kizginlik tekrar bagisikligi baskilamadan operasyonu yapip çıkaralim aradan kurtulsun dedi. Cumartesi operasyon yapildi çok şükür sıkıntısız atlattik. Biliyorum ki coronanın bir tedavisi yok, onemli olan bağışıklığı yuksek tutmak ama her an endişeliyim bağışıklığı dustu mu duser mi diye cunku fip tehlikesini de biliyorum.

Sizlere, kedisi corona tasıyıcısı olanlara sormak istiyorum; ne zaman öğrendiniz ne kadar süredir coronayla yaşıyorsunuz, hekimlerinizin bu konu hakkindaki görüşleri nedir, nasıl bir bakım uyguluyorsunuz, ekstra nelere dikkat etmek gerek, neler yediriyorsunuz, faydasini gorduğunuz bir seyler oldu mu, kan tahlili bağışıklık ve biyokimya değerlerine kac ayda bir baktırıyorsunuz. Ben nerdeyse her ay baktirmak istiyorum korkuyorum. Hekimimiz 6 ayda bir yapmak yeterli dedi. Corona olup da kisirlastirdiktan sonra bagisiklikta duşuş yaşadiniz mi bunlari merak ediyorum. Ekstra tavsiyeleriniz varsada bilmek isterim. Simdiden zaman ayırıp cevap yazanlara teşekkur ederim.

21 CEVAP

Ben kedilerime corona testi yaptırmadım fakat hepsi sokaktan kurtarılmış canlar olduğu için büyük ihtimalle pozitif olabilirler. Denildiği gibi sık sık kan testi yaptırmayın bağışıklık düşmesi veya stres fip e dönüşmesini sağlıyor. sık sık kan testi vs kedinizi strese sokacaktır. daha detaylı yazan olur umarım. kaliteli mama + bağışıklık güçlendirici yeterli bence

Minigimmm

@tekirgillerirmak evet haklisiniz kliniğe giderken bile çok stres yapıyor, yuzunun girdiği şekilden memnuniyetsizliği anlaşiliyor kucuk adamın :) 6 ayda bir yaptirmak daha mantikli olacak

Dediğiniz gibi umarim görüp yazan olur, ne kadar çok tecrubelemis insan o kadar fayda sağlayacak bana. Teşekkur ederim sizede

Cook

Biz ocak ayında öğrendik korona pozitif olduğunu ve korona titresi S5 yüksek pozitif.2 hafta öncesime kadar hastaydı,başına gelmeyen de kalmadı.Yanlış müdahaleler,yanlış ilaçlar sonucu çok süründük.Bu süreçte klinikte de kalmak zorunda kaldı,her gün veterinere de gittik 5 ay boyunca,çok şükür çevirmedi fipe.Ben bu süreçte en önemli şeyin moral olduğuna inanıyorum.Asla yanında ağlamadım,normalde nasıl oynayıp vakit geçiriyorsak özellikle klinikten gelince uyanık olduğu müddetçe hep onunla ilgilendim.En ufak hastalıkta bile fazlasıyla takviye kullandık bağışıklığı düşmesin diye.Düzenli probiyotik kullanıyoruz.Veterinerimiz mevsim geçişlerinde takviye yapacağımızı söyledi,şu an veda phytomins for immun system kullanıyoruz.Yine aynı şekilde 6 ayda bir hemogram ve biyokimya yaptıracağız.Ben yılda 1 de korona titresine baktıracağım fakat veterinerimizin önerdiği bir şey değil,içim rahat etsin diye.Bu süreçte öğrendiğim şey cidden kolay kolay fipe dönüşmeyeceği oldu.2 yaşını geçtikten sonra çok nadir olur dedi hekimimiz de,1 yıl sonra rahat bi nefes alacağız inşallah

Superisi814

Kedilerin neredeyse 10da 9u korona virüsü tasimaktadir zaten.Burada sorun mutasyona ugrayip fipe cevirmesidir.Kedilerde de stres buyuk bir tehdittir.Veteriner onermeden bagisiklik guclendirici , malt , macun vb. kullanmayin.Asilarini duzenli takip edin.Yogurda onem verin. Sadece kuru mama ile beslemekten uzak durun. Sık sık test vb.ile hem yavruya hem kendinize stres yaratmis olursunuz.Gereksiz ve onerilmez.Kötüye odaklanip çagirmayin.Keyifli , saglikli gunlerinizin degerini bilin.

Minigimmm

@Superisi814 sağ olun, bende stres kaynaklarina dikkat etmeye çalişiyorum hatta iç diş paraziti bundan sonra evde kendim yapip 3 ayda bir klinige goturmeyi dusunduğumu soyledim hekimimize. Oda harika olur stres yapmamiş korkmamis olur dedi. Yogurtta kefirde veriyorum. Aşıları da lösemi dahil yapildi. Veteriner disinda hareket etmiyorum dediginiz gibi tesekkur ederim.

Cook

Korona titresine biz fakültede pcr la baktırdık,koronanın vücutta ne kadar aktif olduğunu gösteriyor,antikor antijene bakıyorlar.Biz baktırdığımızda en üst seviyedeydi
2 ay enterogermina kids kullandık,daha sonra viyo kullandık(kullanmaya çalıştık diyeyim hiç sevmedi,zorla verdiğimiz kadar yedi).2 3 aydır fortiflora kullanıyoruz,çok seviyor iştahını açmak amaçlı kullanıyoruz.Haftada 2 kez ev yoğurdu vermeye çalışıyorum
Vedanın ürününü kısırlaştırma gerçekleştiği gün kullanmaya başladık,50 günlük bir kür biz 19.günündeyiz,henüz kan tahlili yaptırmadık fakat durumu gayet iyi görünüyor şimdilik,bu bitince ben de vetomune kullanacağım,yedirmesi daha kolay en azından.Umarım hiçbir hastalık uğramaz çocuklara

Minigimmm

@deniznergis Üst segment bir kuru mama ve ilk 5 te sayilabilecek yas mamalar tercih ediyorum onlarin disina cikmiyorum. Ekstra olarak kefir veriyorum. Evde kendim yaptigim yas mamalari yemiyor. Bir kere tavuk hasladim yemedi. Bir kere cigerli kabakli havuclu patatesli cok guzel bir yas mama hazirlamistim ama mama sokaktaki canlara gitti cunku bizim kucuk adam kacacak delik ariyordu :) sağ olun cevabiniz için

Jarvis12

Merhaba,konunun üzerinden baya zaman geçmiş ama,öncelikle çok geçmiş olsun ve umarım buraya yazan herkesin çocuğu iyidir.biz de maalesef kedimiz yaklaşık 10 gündür iştahsızlaşması ve birkaç kere kusması sebebiyle yapılan testler sonucunda corona antikorunun pozitif olduğunu öğrendik.bugün 4.gün ve kedim bağışıklık güçlendirici tedavi görüyor.normalde veterinerde hiç sesi çıkmayan kedim,bu tedavi başladığından beri veterinerde ortalığı yıkıyor.en büyük sıkıntı iştahının yerine gelmemiş olması,o yemedikçe kahroluyorum.ara ara et,tavuk haşlaması yiyor,kuru mamadan çok az yiyor,bazen de krem ödül maması yiyor ama hepsinden azar azar yiyor,en sevdiği mamaları bile koklayıp gidiyor,artık ne yapacağımı şaşırdım,bu tedavi sürecinde bu iştahsızlık ne kadar sürecek,sizin çocuklarda bu süreç nasıl geçti,iştahları ne zaman geri geldi? yardımcı olursanız çok memnun olurum.bağışıklığı düşmesin diye mama yemesi ve gücünü koruması gerekiyor ama ne yapsam yediremiyorum...

deniznergis

saglıklı mamalar ile besleyin yaş mama ev yapımı kaliteli mamalar et tavuk balık bunları kullanınca ilave vitaminlere gerek kalmayacak zaten geçmiş olsun .

deniznergis

Evde yaptığınız yas mamaya, elinizde olan konserve yaş mama ile karıştırıp verin yariyariya ben oyle yapıyorum yemedigi zamanlarda.

Minigimmm

@jarvis12 merhabalar. Sorunuzu yeni gordum kusura bakmayın. Kedinizin durumu nasil iyileşme var mi. Umarım toparlanmiştir. Kedim sahiplendigimde mantari ve kulak enfeksiyonu vardi çok zor sonuc aldi, cok zor yendi mantari o zaman hekimimiz corona pozitif olabilir bagisiklik baskilandiği icin iyilesmekte zorlaniyor olabilir demisti. Üzerine bir gun üşüttü ve elden ayaktan duştu apar topar gece goturdum yapilan kan tahlilinde yoğun enfeksiyon çikti ve corona pozitif olduğunu öğrendik. Bir anda oldu bir anda istahtan kesildi bizimki hersey ust uste geldi ama çok şukur ki 1 gece de toparlandi. Verilen vitaminli antibiyotikli serumla ayağa kalkti hemen bağisiklik takviyesine basladik. Tekrar mamasini yemeye başladi. Bizde zorla yedirmeye calisiyorduk ama hastayken asla yemiyorlar. Coronaya yapilacak hic bisey yok ne ilaci ne asisi var tek yapilacak olan şey bagişikliğini yuksek tutmak. Yuksek olmali ki mutasyona ugramasin fipe donusturmesin. Vetomune kullanabilirsiniz sadece veteriner kliniklerinde satiliyor bagisiklik icin on numara bir ürün hemen kan sonuclarinda etkisini gormustuk. Kaliteli ust segment bir mama ve takviyelerle senede 1 kerede duzenli kan tahlillerine değerlerine bakilarak bu sürec yönetiliyor. Gecmis olsun. Umarım istahi duzelmistir. Bu sürecte yas mama verebilirsiniz, olmadi kuru mamayi kaynamis suyla islatip ezip icine bir yemek kasigi yas mama katip da verebilirsiniz. Kuru mamadan almasi gerekenide alir boylelikle.

http://www.vedavet.com/urun_detay.php?grup=2&id=29

bu ürünü kullanmiştik. Bu marka çok iyidir kaliteli bitkisel iceriklidir. Bagirsaklari destekleyici probiyotik.

http://www.vedavet.com/urun_detay.php?grup=2&id=37

Bu urunude bagisiklik icin cok iyi ben kullanmadim ama kullananlar cok memnun

https://veteriner24.com/kopeklerde-ve-kedilerde-bagisiklik-destekleyici-vetomune/

Bizim kullandiğimiz ise buydu.

Zoovital markasinada bakabilirsiniz oda çok iyidir

https://zoovital.com/urunlerimiz/immunovital-20-gr-60-delicious-tablet

Bu urunleri dönüşümlü olarak kullanmakta fayda var. Bünyeleri ne kadar guclu olursa o kadar iyi

koalandalago

Biz 2,5 aylikken ogrendik. Epey uzulmustuk. Hatta su an gittigimize cok pisman oldugumuz bir veteriner neredeyse fip tedavisine baslatacakti gereksiz yere. :) Baska veterinere gitmeye basladik. Su an neredeyse 7 aylik ve cok sukur saglikli. Immunovital kullandik, cok yardimci oldu. Hala kullanmaya devam ediyoruz. Arada destekleyici olarak raw for us detoks ve ilik iksiri veriyoruz. Cok gecmis olsun.

koalandalago

Cok tesekkurler, darisi benzer durumdaki herkesin basina :)

Minigimmm

@Cook öncelikle çok geçmiş olsun kalıcı sağlık diliyorum can dostunuza. Bizde zor zamanlar atlattik mantar, kulak enfeksiyonu, soğuk alginligi ile vucuttaki enfeksiyon birleşince gece elden ayakta duştu hastanelik olduk ilk 4 5 ayimiz boyle gecti malesef, çok ilgileniyorum ilk evcil dostum üzerine titriyorum, onunla kedilere karşi olan buyuk korkumu yendim. Gunde mutlaka en az 2 kere oyun oynatmaya çalişirim sıkılmasını istemem. Stres altinda olmamasi icin çabaliyorum. Bizde suan vetomune adlı bağişiklik destekleyici kullaniyoruz. Hekimimiz vetomune bitince başka bir takviyeye geçeceğini soyledi surekli takviye almak zorunda bağişikligi hep yuksek olmak zorunda dedi. Hekim dışında hareket etmiyorum.

Yazinizin içeriğinden merak ettiklerim var ;

  1. Korona titresi nedir nasil bakiliyor

  2. Duzenli kullandiğiniz probiyotik nedir

  3. Veda' nin lactoferonunu kullanmistik, sizin dediğinizide gordum merak ediyorum, nasil memnun kaldiniz mi gerçi veda zaten kaliteli bir marka bitkisel saglikli icerikli urunler uretiyor.

  4. Viyo' nun takviyelerinden kullandiniz mi hic

Superisi814

@koalandalago sizinki muhtesem habermis 🙂 Saglikli, mutlu, uzun yillariniz olsun..