6 Aylık Erkek Kedim Tuvaleti Konusunda Tam Bir Fiyasko

Merhaba 6 aylık erkek british shorthair bir kedim var 2 aylıkken sahiplendik ve şuan 6 aylık ve tuvaletini asla kapatamıyor çişini yaptığında poposunda çişi kalıyor ayrıca bağzen kakasına basıyor bu yüzden de poposunu takip etmek zorunda kalıyorum ve bu oldukça yoruyor, bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan var mı?

18 CEVAP

CalicoMinos

Eğit ayağıyla sen kumu kazmayı öğret bunu yaparken ödül maması ver. Tavuk göğsü ver pişir....

Birkaç kere denedim fakat işe yaramadı kumunu çok az kazıyor onun yerine daha çok duvarları ve tuvaletinin kabını kazıyor acaba kumundan mı memnun değil bilmiyorum 4 kere kum değiştirdik ama değişen birşey olmadı ayrıca benim bildiğim kediler tuvaleti içgüdüsel olarak öğrendikleri ayrıca 6 aylık bir kedinin hala tuvaletini kapayamaması çokta rastlanan bir durum değil anladığım kadarıyla

CalicoMinos

Kum ile alakası yok çünkü kediler kumu anlamıyor her markaya yaparlar önemli olan kumu sahipleri beğenip beğenmemesi

simbakedi

kum seviyesi yetersiz gelmiş olabilir mi acaba ya benim kedimin kum kabı baya büyük en az 16L kum koyuyorum ki rahat rahat gömsün diye. azaldıkça kum kakasını falan daha üstlere yapıyor kapatmıyor tam. ama şu basma olayını vs anlayamadım açıkçası.

pompompurin

topaklanmayan çam peleti öok büyük taneli oluyor. benim kedim de yapamadı ona ve 2 gün tuvaletini tuttu. cats lucky küçük taneli, cats best öko diye bir marka da var. onun taneleri daha da küçük. ilk başta bentonit kumla karıştırıp yavsş yavaş azaltarak geçmelisiniz

Yumosi

bir kız bir de erkek kedim var. erkek kedimde aynı anlattığınız durum var malesef. önceden böyle değildi sonradan böyle oldu. hem çiş hem de diğerini açık bırakıp hiç oralı değil gibi çıkıp gidiyor. arkasını topluyorum bazen de popo ve ayaklarını silmek zorunda kalıyorum. çözüm bulursanız ben de çok sevinirim. zira evde bu durum çok yorucu oluyor.

CalicoMinos

Eğit ayağıyla sen kumu kazmayı öğret bunu yaparken ödül maması ver. Tavuk göğsü ver pişir....

CalicoMinos

Ali Aktaş youtube kanalını izle

https://www.hurriyet.com.tr › k...
Kedilerin tuvalet problemleri | Pako'nun Sayfası | Köşe Yazıları - Hürriyet

CalicoMinos

Ali Aktaş youtube kanalını izle

https://www.hurriyet.com.tr › k...
Kedilerin tuvalet problemleri | Pako'nun Sayfası | Köşe Yazıları - Hürriyet

Hürriyetteki yazıyı okudum fakat onlarla ilgili herhangi bir problemi yok şuanda 3.kum kabını kullanıyor ve büyük bir kabı var ayrıca sık sık temizliyoruz kumunu, küçükken çişi konusunda böyle bir problemi yoktu 5 aylıkken böyle olmaya başladı

Kum olarak vancat ince taneli kullanıyor ama internette bir yabancı kaynakta bağzı kedilerin patisine kaçan kumdan rahatsız oldukları yazıyordu bu yüzden de Sanicat kalın taneli kum aldım fakat daha denemedim.

aysekara1

tuvalet kabınız küçük mü?

Kum kabı yeterince büyük ve 10 ltreden fazla kum koyuyoruz açıkçası kendisi çok çabalıyor kapatmak için fakat bir türlü beceremiyor oraya buraya dönerken bağzen de patisiyle kakasına basıyor

pompompurin

aynı sorunu british kedimde yaşadım fakat şu şekilde çözüldü

-topaklanan çam peleti kullanın bentonit kum rahatsız edebilir ve britishlerin minicik burun delikleri olduğu için bentonitten çıkan toz çok çok zararlı. (cats lucky kullanıyorum memnunum)

-kum kabını standart değil xxl aldım ve 2 paket kum doldurdum. her zaman temiz tutmaya dikkat ettim. kum pis olunca ve dokunmak istemeyince duvarları veya kabın kenarlarını kazıyorlar

-açık tuvaleti vardı, kapalıya geçtik. kenarları kazması ve tuvaletini yapıp bırakması azaldı çünkü koku içeride kaldığı için mecbur üstünü örtüyor

-baktınız hiçbiri işe yaramadı tuvalet kabının yerini değiştirin. sessiz sakin kimsenin onu rahatsız edemeyeceği bir yer olsun

Çam peletini denedim daha önce ama ne olduğunu anlamadı hatta dışkı mı diyip üzerini kazmaya çalıştı ve hiç üzerine tuvaletini yapmadı