Tam Aşılar

Benim1kedimvar

"Kedimin aşıları tam " demek icin hangi aşıların olmasi gerekiyor ?

Kedimin düzenli olarak iç ve dış parazit aşılarını yaptırıyorum. Karma aşını da yaptırdım.

12 CEVAP

dollfacepersian

Bu konuda Kedili Bir Hayat Bloğunun sahibi Meltem hanımın dediklerini aynen kopyalıyorum.Ben de kendisine katılıyorum.
''Merhaba ben hiç aşı vurulmamış kedilere bebek kedilere yani veya büyük olsa bile hiç aşıları başlatılmamışsa yeni sahiplendiysen ilk bir dizi tüm aşıları yaptırmayı tavsiye ediyorum zaten veterinerler de bunu söylüyor. Bu aşılar nedir karma, kuduz ve lösemi aşısı. Bundan sonra ise yolda sadece tek bir aşı vurduruyorum o da karma aşı. Okuduğum bir natural pet care ansiklopedisinde aşılar konusunda oldukça bizim ülkedekilere radikal gelen fikirler ve yazılar vardı. Orada diyor ki bebekken tüm gerekli aşıları yaptırın sonra kedinizin dışarısı ve başka hayvanlarla teması yok ise sadece karma yaptırın kuduz aşısı kimi hayvanlarda yapılan yerde sert oluşumlara neden olabiliyor ve bu oluşumlar sonradan dağılmaz iseler kansere dönüşebiliyor bu kötü bir risk ayrıca kuduz aşısının yüzde yüz koruduğu da tartışmalı imiş. Aynı şekilde lösemi aşısının da yüzde yüz işe yaradığı ispatlanamamış aynı kuduz gibi. Dolayısı ile bir kere bebekken bu aşıların içerisindeki antikorları vücutlarına almaları dahi eğer koruyacaksa yeterli oluyormuş haybeye üst üste her yıl kedilerimize tonlarca aşı yaptırmamalıyız çünkü sonuçta bunlar da kimyasal madde ve yan etkileri var. Ama karma aşının cidden fayda sağladığı belirtilmiş ve onun her sene düzenli yaptırılması o kitapta da tavsiye edilmiş. Ama şunu da belirtmeliyim ki bu kitabın yazdılığı yer Amerika ve orası gibi gelişmiş ülkelerde artık kuduz vakasına rastlanmıyor. Bizim gibi 3. dünya ülkelerinde ise maalesef hala güncel olarak kuduz hastalığı kol gezmekte dolayısı ile kedisi dışarıya gidip gelenler veya başka kedilerle iletişimde fiziksel temasta bulunan kediler mutlaka kuduz da yaptırmalılar. Ama kedimin çok izole bir hayatı var ve bu ömrünün sonuna kadar da böyle devam edecek diyorsanız o ayrı bir durum. İç ve dış parazit konusunda ise ben kesinlikle o tedavileri yaptırmaktan yanayım. Ama iç parazit aşısını tavsiye etmiyorum kist aşısı da deniyor buna asıl adı droncit tir. Bunun birebir aynı maddenin tableti yani hapı da var ve fiyatı da oldukça ucuz 10 – 15 TL birşey. Kolayca ağızdan yutturuluyor adı da aniprazol veterinerlerde satılıyor neden bu basit şey için aşı yaptırıp hem daha fazla para ödeyeseniz veya kedinize ekstra aşı stresini yaşatasınız ki? Üstelik bu aşıların yapıldığı yerde sert oluşumlar oluşması riski de olabilir bunu yok yere göze almamak lazım. Ancak çok aksi ve vahşi kesiinlikle hap yutturulamayan kedilere son çare olarak iç parazit konusunda aşı yaptırılmalı bence yoksa her 3 ayda bir kilosuna uygun bir ölçüde o haptan kullanmak yeterli. Dış parazit konusunda da ben Stronghold kullanıyorum alıp kendim yapıyorum çok basit bir şey zaten ense damlası. Ama neden onca muadil dış parazit ilacını değil de Stronghold’u tercih ettiğimi soracak olursanız Stronghold güvenlik sınırı çok geniş bir ilaç hamsterlara dahi yapılabildiğini okudum internette yabancı bir forumda yani hayvanı zehirleme riski baya düşük demek oluyor bu da, ayrıca etkin olduğu parazit türü epey fazla kalp kurdu ve kulak uyuzuna karşı da koruma sağlıyor ki bence çok önemli kapsamlı bir koruma ağı oluşturuyor yani. Ben kışın 3 ayda bir yazları ise 1-2 ay her ay yaptırıyorum. Benim kedilerim bir kez pirelenmişti, valla üzerlerinde o vıgır vıgır dolaşan pireleri görünce çok kötü oldum asla bir daha o duruma düşmelerini istemiyorum o yüzden dış parazit tedavilerimizi çok düzenli takip ediyorum bu minik parazitler kendi çaplarında önemli bir sorun teşkil etmeseler bile başka hastalıkları taşıyabiliyorlar ve kedilerin yaşam kalitesini düşürüyorlar. Bence iç ve dış parazit tedavileri aksatılmadan yapılmalı. Yurt dışından bu konuda örnek almamalıyız bence orada doğal veteriner hekimlik diye ayrı bambaşka bir uzmanlık alanı var ve doğal veterinerler kliniklerinde iç ve dış parazit ilaçlarını tamamen bitkisel ve doğal yöntemlerden oluşan ilaçları veriyorlar hastalarına ama maalesef bu ürünler bizde yok ve bu formüller de elma sirkesi sür pire geçer vesaire tarzında öyle basit şeyler değil bitki bilimine uygun olarak birçok otun bileşiminden hazırlanan özel formüller maalesef bizim burada böyle bu konuda doğal ürünlere ulaşabilme imkanımız olmadığından elimizdeki parazit tedavilerini uygulamamız gerektiğini düşünüyorum. Ama bir gün o tedavi türleri de buraya gelmiş olacak olursa tabii ki doğalı varken onu tercih etmeli diye düşünürüm. Sevgiler ''

Denizzzzzz

Lösemi ve kuduz da yaptırmanız gerekiyor lösemi tercihinize kalmış ama ileride kedinizle seyahat etmeyi planliyorsanız uçak vb. İle kuduz aşısı olmadan bu u yapmanız mümkün değil

ursaminor

Gerekli her şey yazılmış ancak şunu da belirtelim;
Veterinerler aşıları sırttan yapmaya meyilli. Siz uyarıp kalçadan yapın lütfen diyeceksiniz. (Zaten iyi veterinerler doğrudan kalçasından yapıyor). Kalçadan yapılan aşılarda sert oluşuma dönüşme riski düşüyor.

Cotontzu_Siri

Kedileri bilmiyorum ama köpeklerde karma, puppy dp, corona, bronchine, kuduz, tercihe göre lyme

Benim1kedimvar

Lösemi yaptırmıycam . Kedimle Seyehat etmeyi düşünmüyorum kuduz aşısını da gerekli görmüyorum

KedimVar

İsteğe bağlı aşı falan bilmiyorum. Vet de zaten öyle isteğe bağlı demiyor. Şu şu aşısı yapılacak şu Zaman getirin diyor. Bence isteğe bağlı ya da değil bütün aşılarını yaptırmalısınız.

Benim1kedimvar

Kuduz aşısını gerekli görmüyorum . Veterinerimiz lösemiye de gerek yok dedi . Ben kedimle seyehat de etmiyorum zaten .

Cotontzu_Siri

Kuduzu yaptırın bence. Hem zorunlu, hem de riske atmaya değecek bir hastalık değil.

yasement

Kuduz asisi yaptirmakla yukumluyuz. Birisi kuduz sikayetinde bulunursa cevrede bilinen tum kedi kopeklere bakmak isteyebilir belediyeler.

Benim1kedimvar

Cotontzu_Siri
kuduz olma riski çok düşük zaten dışarıya da çıkmıyor . Üstelik ağır bi aşı

Cotontzu_Siri

Karma kadar ağır değil. Riski düşük olabilir ama ya size denk gelirse? Altı üstü bir aşı. Kuduz sizin için de tehlikeli. Zaten zorunlu

Benim1kedimvar

dollfacepersian
Bende buna benzer bir yazı okuduktan sonra kuduz ve lösemi yaptırmamaya karar verdim . Ama karma aşısını yaptırıyorum .
Bu ara da aynı şekilde şu cümlelere benzer cümleler okumuştum " buna asıl adı droncit tir. Bunun birebir aynı maddenin tableti yani hapı da var ve fiyatı da oldukça ucuz 10 – 15 TL birşey. Kolayca ağızdan yutturuluyor adı da aniprazol veterinerlerde satılıyor neden bu basit şey için aşı yaptırıp hem daha fazla para ödeyeseniz veya kedinize ekstra aşı stresini yaşatasınız ki?"
Ve baya bi bu ilacın adını aradım . Ve bulamadım . Çaresizce tekrar aşı yaptırdım .

"kuduz aşısı kimi hayvanlarda yapılan yerde sert oluşumlara neden olabiliyor ve bu oluşumlar sonradan dağılmaz iseler kansere dönüşebiliyor" bunu ben karma aşıda yaşadım . Çok canı yanıyor sürekli sırtını yalıyordu çok şükür iyileşti .