En Doğru Kedi Maması Seçiminde Dikkat Etmen Gerekenler

duman_cat_world

Merhaba. 🐾 Bu konu hakkında çok soru görüyorum, topluca cevaplamak istedim. Kedi maması önerisi yapmak çok doğru değil. Tabii belli başlı markalar var ama her kedinin bünyesi ve ihtiyaçları farklıdır. Aşağıda belirttiğim kriterlere göre mama seçiminde bulunmak en doğrusu olacaktır.

🔎 Kedinin sağlık durumu (kısır mı, herhangi bir hastalığı var mı)
🔎 Kedinin yaşı (yavru, yetişkin, yaşlı hangi kategoride)
🔎 Mamanın içeriği
🔎 Mamanın fiyatı

Birinci kriterden başlayalım. Kediniz kısırsa, kısır kedi maması tüketmeli. Kediler kısırlaştırıldıktan sonra kilo almaya ve böbrek sorunları yaşamaya meyilli olurlar. Kısır mamaları bu sorunları önlemeye yönelik hazırlanır. Bu yüzden kediniz kısırsa kısır kedi maması kullanmak sağlığı açısından önemlidir.
İkinci kriter, kedinizin yaşı. Kedinin yaşı gereği ihtiyaçları farklı olur. Büyüme ve gelişim evresinde oldukları için yavru mamalarında protein ve vitamin değeri daha yüksektir. Yaşlı kedilerde ise daha düşük. 1 yaşına kadar yavru kedi maması, 1 yaşından 6 yaşa kadar yetişkin kedi maması, 6 yaştan sonra yaşlı kedi maması kullanmanız gerekmektedir. Yavru mamaları KITTEN, yetişkin kedi mamaları ADULT, yaşlı kedi mamaları SENIOR olarak geçmektedir.

Üçüncü kriter, mamanın içeriği. Mamanın içeriğinde mümkünse taze et olmalıdır. O yoksa da kurutulmuş et. Unutmayalım ki, kediler zorunlu etçillerdir, protein ve yağ beslenmedeki en önemli unsurlardır. Mamanın içeriğindeki vitamin eklemeleri de önemli. Buna bakarak; yüksek bütçe için ND, Acana, Orijen; orta bütçe için Brit Care, Bozita, Sanabelle önerebilirim. Kaliteli, içeriğinde taze et içeren markalar.

Dördüncü ve son kriter, mamanın fiyatı. Önceki kriterlere bakarak güzel bir mama seçtiniz. Son bakacağınız şey mamanın fiyatı. Zaten önceki kriterde bütçeye göre mama önerilerinde bulunmuştum. Bütçenizin yettiği mamalar arasında en kalitelisini bu kriterlere bakarak seçebilirsiniz.
Patili günler. 🐾🐾🐾

10 CEVAP

duman_cat_world

@kedililililerle
Yorumunuz için teşekkür ederim. 🤗🐾

duman_cat_world

Herhangi bir sorunuz varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarım. 😊👍

mrcasper

Tebrik ederim çok bilgilendirici kısa ve öz bir yazı olmuş 👍

bayranc

Ben direkt şunu soriim çünkü kafam çok karışık:( kısır kedilerim 2 tane malum mama yetişmiyor ama bütçeden geçtim artık sağlıklı ve iyi olsunlar derdim.. çok şükür bi şeyleri yok sadece tavuk alerjileri var kaşınma yapıyor veterinerimizde balıklı mama daha iyi olur dedi 2 senedir nd somonlu yediler ama göbek yaptılar:) bebeklikleri hep rc le geçti bu kadar bilgim yoktu çünkü 1 aydır da acana indoor yiyolar ama o da tavuklu yavaştan kaşınmalar başladı şu an mama arayışım bitsin artık diye iyice araştırmadan almak istemiyorum bi de tahılsıza alıştılar diye mi bilmem advance deneme almıştım balıklı kusma yaptı 2 günde bir kusuyolardı ne alcağımı şaşırdım iyice :(

bayranc

Ben direkt şunu soriim çünkü kafam çok karışık:( kısır kedilerim 2 tane malum mama yetişmiyor ama bütçeden geçtim artık sağlıklı ve iyi olsunlar derdim.. çok şükür bi şeyleri yok sadece tavuk alerjileri var kaşınma yapıyor veterinerimizde balıklı mama daha iyi olur dedi 2 senedir nd somonlu yediler ama göbek yaptılar:) bebeklikleri hep rc le geçti bu kadar bilgim yoktu çünkü 1 aydır da acana indoor yiyolar ama o da tavuklu yavaştan kaşınmalar başladı şu an mama arayışım bitsin artık diye iyice araştırmadan almak istemiyorum bi de tahılsıza alıştılar diye mi bilmem advance deneme almıştım balıklı kusma yaptı 2 günde bir kusuyolardı ne alcağımı şaşırdım iyice :(

noface

Yaş evrelerine ve ırklara göre üretilen mamalar yalnızca birer satış strateji benim gözümde. "Kediler zorunlu etçildir." deyip de mamadan yağı alıp karbonhidratı ve bitki bazlı proteini arttırmak anlamsız olur. (Kısır kedi mamaları için konuşuyorum.) Mühim olan iz elementi oranlarıdır, bu da benden olsun dedim. 😉 Elinize sağlık.

@noface kısır kedi konusunda size katılıyorum. Porsiyonlu besleme yapılarak da kilo alımının önüne kolaylıkla geçiliyor. Neden acana orijen gibi mamaların sizce kısır kedi maması şimdiye dek yoktu? Orijenin tüm çeşitlerinde %20 yağ var eski seri acanalar da öyle keza. Böbrek sorunları için önemli olan kalsiyum magnezyum fosfor ve tuz oranı aslında. %10 yağ içerikli kısır mamalar ne kadar iyi gelebilir kedilere bilemiyorum. İz element oranına içerik okurken nasıl dikkat ediliyor?

duman_cat_world

@mrcasper
Yorumunuzu bugün gördüm kusura bakmayın. Teşekkür ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu. 🤗🐾

duman_cat_world

@bayranc
Yorumunuzu bugün gördüm, kusura bakmayın. Nd ringa balıklı deneyebilirsiniz, ben memnunum. Ya da Acana'nın sadece balıklardan oluşan Pasifica serisi var, ona bakabilirsiniz. 👍

duman_cat_world

@noface
Yorumunuzu bugün gördüm, kusura bakmayın. Bu konuda katılıyorum, porsiyonlu besleme yapılarak da kilo kontrolü sağlanabilir. İlaveniz için teşekkürler. 🤗🐾
@kedilililerle
Doğru, Acana ve Orijen'in kısır maması yok, paketteki besleme talimatlarına göre besliyorsunuz. 👍