Lütfen Okuyun Ve Uygulayın

mrybetul

Konya'da yaşıyorum eski oturduğum mahalleyi alistirmiştim hayvanları sevmeye onlara mama ve su verdirmeye her binanın önünde kesinlikle bir mama kabı ve bir su kabı olurdu. Öyle bir mahallede büyüyünce her yer aynı saniliyor maalesef. Şimdi yeni bir mahalleye taşındım. İşlerden dolayı çarşıya çıkmak zorunda kaldım çarşı gibi bir bölgede daha fazla bilinçli olunması gerekirken durakta oturuyordum. Bir köpek ağzı açık nefes nefese dolaşıyordu o halini görür görmez zaten susadigini anladım. Kendi sisemdeki suyu avucuma dökerek biraz biraz icirdim. Kendi suyum bitince durakta olan başka bir kızın suyunu da biraz verdim ama hala susuzdu ıslak elimi falan yalamaya çalıştı yakınımda çeşme olsa kap olsa bir şekilde ona daha fazla su vermek isterdim ama hiçbir şey yoktu. Herkes köpekten korkup kaçmaya çalışırken ben avucumla besledim onu. Ya evet tamam korkabilitsiniz ama onların da bir canı var en azından bir kap su koyabilirsiniz dışarıya. Bu sıcağa onlar da dayanamıyor. Ben kendi mahallemde bu etkinliği başlatacağım. Ama tek ben yaparak bu kadar hayvanı kurtaramayız elimden geldiğince her yere yazdım belediye falan devreye girse belki daha hızlı olur ama nerde? Lütfen sadece kendi hayvanınıza müslüman olup diğer hayvanları dışlamayın. Böyle yapan çok kişi gördüm bu sitede belki yoktur ama bu yazıyı yayarsanız belki sokaktaki hayvanların susuzluk durumunun ciddiyetini anlayıp herkes kapısının önüne bir kap su koyar. İyi günler sevgiyle kalın :)

14 CEVAP

duman_cat_world

👍👏👏👏
Çok duyarlı ve haklısınız. 🌸🌸 Bazı insanlar evlerinde cins kedi besliyorlar, sokaktaki kediler umurlarında değil, gelmişler burada hayvan sevgisinden bahsediyorlar. Yazık gerçekten. Unutmayalım ki onlar da can, sadece bur kap mama bir kap su, çok bir şey istemiyorlar. Hadi bunu yapamadınız diyelim, bari bol bol sevin, bol bol sevgi gösterin. Onu da yapamıyorsunuz en azından zarar vermeyin. Size ne zararları var. Kendi eşitlerine değil, kendinden küçüklere nasıl davrandığı insanın insan olup olmadığını anlamanızı sağlar. Yorumum bi kisinin bile azıcık durup düşünmesine yol acarsa, ne mutlu bana. 🤗 Azıcık insan olmak gerek. Dünya tek bize ait değil. Zaten yaşam alanlarını mahvettik bari oara bakalım bi zahmet. Teşekkürler, herkese sağlıklı günler. 🌸🌸

Superisi814

Merhaba,
Güzel yüreginize bereket olsun💫
Taşınıp farkli bir mekanda , farkli gerçeklerle yüzleşmeniz güzel olmuş.Simdi belki de bir cok insanin duyarli olmasina v , coklarinin elini taşin altina koymasina vesile olursunuz.
Bakar da görmez olanlarin görmesini saglayan her kişiye, yaratilmiş mevcudata bir an olsun merhamet ve şefkat ile el uzatan her kişiye duaciyim.
Hatta bir kere olsun , sevgi penceresinden bakip da görebilenlere 🐾🙏
Su gibi aziz olun..
Dilerim bir cok gönüllere de su gibi akar , bu konuda bilinç saglarsiniz..🙏

simbakedi

ya sormayin insanlar yaninda kedi kopek agliyo donup bakmiyorlar bile. kedi kopek sevgisi olmak zorunda degil kimsede ama yani su koymak da onlardan hicbir sey eksiltmez. biz tatile gitmistik orda hep kopekleri terk etmisler boy boy cins kopekler sitede geziyordu. birine su verdik kopege sarildigimda kopek aglamisti yani daha ne denebilir ki buna. sadece bir su icin yani. onu bile cok goruyolar. gerci kopegini terk edenden herhangi bir sevgi bile beklenmez

deryaguler

iyi ki böyle duyarlı insanlar var, iyi ki varsınız allah razı olsun 🌸🌸

duman_cat_world

Yorum yapıyorum arkadaşlar siz de yapın, üstte kalsın herkes görsün. 💜

diablerose

bizim mahallede de hayvan yok. yok yani. cok aradim gezindim ama yok. kedimi o yuzden burdaki bi ilandan sahiplendim. degilse mahalledekileri besleyip severdim. evde beslemezdim hatta. ama iyi ki suanki kedimi sahiplendim. melek şebek kedi ve kelebek kırması bi yavrum oldu 😍

mrybetul

Umarım tek ben değil herkes öyle olur tek ben sadece bir iki mahalleye yardımım dokunur.

Badem22

Umarım herkes sizin gibi duyarlı olur. 🌼
Benim mahallemde de çok kedi yok gördükçe vermeye çalışıyorum, belli başlı mama ve su olan yerler var mama vermeye gittiğimde bile zaten mama kapları dolu oluyor.

simbakedi

bu arada instagram hesabi acip mama kumbarasi olusturabilirsiniz (nasil olusturuluyor bilmiyorum ama) mahalledekiler tanidikca yardimci olmak isteyen cikacaktir elbette. instagram da buyudukce belki baska gonulluler yardim eder. ayrica baska sayfalar da paylasirsa daha da buyursunuz.

Palyaco

Cins kedi besliyorum kapımın önünde dışarıdaki canlara için hergun şu ve mama koyuyorum neden burda cins kedi besleyenler on yargı var cayirova mesire alanına kedi evleri ve mama evleri var oraya haftada 2 kilo mama döküyorum canlar için

Palyaco

Bazı insanlar öyle ama kedi besleyen köpek besleyen kuş besleyen herkes öyle deyil hayvan seven besleyen herkes inanmanın öyle deyil

mrybetul

Cins kedi besleyip sokak hayvanlarına tiksinç gözlerle bakanları kast ettik biz

mrybetul

Herkesi genellemedim zaten yanlış anlamayın lütfen :)

Palyaco

Tesekkurederim on yargıyla eleştirenlere