Saat 12:00'De!

PumCatLitter

Arkadaşlar, biliyorum ki buradaki birçoğumuz maddi güçlük yaşıyor ve birçok şeye yetişemiyoruz.
Ama bu durum hepsinden önemli ağaç ölürse, kuş ölür, sincap ölür, ayı ölür, kedi ölür, köpek ölür ve en nihayetinde insan ölür.

Ağaçlar, milli servetimiz, geleceğimiz, aldığımız nefesimiz.
Tema vakfı sosyal medya hesaplarından şu bildirimi paylaştı.

**Ülkemizde çıkan orman yangınları sebebi ile zarar gören bölgelerin tekrar ağaçlandırılması için 30 Temmuz saat 12:00'da kampanyamızı başlatıyoruz.

Hep birlikte, yaşamı da umudu da yeniden yeşerteceğiz! 🌳"**

kampanya nasıl ilerleyecek bilemiyorum ama elden ele yayalım.. maddi destek sağlayamazsanız bile manevi destek sağlayın lütfen

8 CEVAP

PumCatLitter

Bilgi için çok teşekkür ederim, ancak TEMA bu konuda ne yazık ki çok tecrübeli,
Hatay'da yaşananlar da aklımızda. Hemen bir dikim işlemi yapılmıyor. Daha öncesinde aktif TEMA gönüllüsüydüm. toprak ıslah edildikten sonra dikim işlemleri yapılıyor.
özellikle böyle büyük afetler bizlerce çok çabuk unutuluyor, toprak ıslah olana kadar bizler bu yangını da unutacağımız için olay daha sıcakken bağış toplaması yapıyorlar.

Superisi814

Merhaba,
Aninda fidan dikilemez ..Bir sürenin gecmesi, topragin islahi gerekir.Toprak da yandi degil mi ? @ pumcatlitter dogru söylüyor TEMA oldukca tecrübeli.Normal zamanda mesela dogumgünü , düğün, mezuniyet gibi zamanlarda da çok cüzzi rakamlara 12 tl idi sanirim sevdiklerinize fide dikimi hediye edebiliyorsunuz.Ya da TEMAnin ihtiyaç alani olarak google map ile gosterdiği ülkemizin her hangi bir noktasina fidan dikimi icin bagiş yapabiliyorsunuz.
Bu toparlanan bagislar ile vakitlice TEMA gerekeni yapicaktir, inaniyorum.
Hepimiz üzülüyoruz , ağliyoruz .Fakat elimizi taşin altina koymak gerektiğini ve harekete geçmemiz gerektigini düşünenlerdenim.
Bu ay gerekirse evcilinizinmamasini premium almayiverelim , ekstrasindan kaciniverelim , bir fincan kahvenizi icmeyiverelim
.Olmadi bir öğün aç kaliverelim, o da olmadi iki satir borclaniverelim.Yeter ki bir sekilde elimizi tasin altina yeniden koyalim.🌼

noface

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/26/doc-tavsanoglu-agac-dikme-seferberligi-ekolojik-felaket-getirir
Ağaçlandırmanın bu aşamada olumsuz bir şey olduğunu dile getiren bir yazı okudum bugün, sizlerle de paylaşıyorum.

Renklipati

Güzel paylaşım teşekkürler
Biz yeşertelim ekelim büyütelim şerefsizler gelip yakıp kül etsin güzelim doğayı onca ağaç hayvan ev hatta insan öldü degdimi buna ülkeyi anca felakete sürüklesinler barajlar da su kalmadı diyip durdular şimdi kaç ton su gitti.. Allah bunları bilerek isteyerek yapanları aynı ateşte yaksın inşaAllah 🙏

PumCatLitter

İnanın içimde öyle öfke var ki, iki gündür, ne içim soğuyor ne gözyaşım diniyor..

Soruyorum, sorguluyorum, bu yapan canilerle bile empati kurmaya çalışıyorum ama bu yapılanların hiçbir açıklaması yok. 18 il, 60dan fazla yangın..

yeni yeni yangınların çıktığını söylüyorlar. ben bir sebep bulamıyorum ya, cani de olsan bu kadarını yapamazsın ya..

bir ağaç, bir kozalak sana ne yapmış olabilir ki?

PumCatLitter

@superisi şu an sms üzerinden 10 ₺ ile bir fidan dikebiliyorsunuz
https://www.tema.org.tr/fidan-bagisi-secenekleri buradan adetli ya da bir miktar(taban sınır var) da bağış yapabiliyorsunuz; büyük mutlulukla söylüyorum ki temanın sitesi yoğunluk sebebiyle şu an çok donuyor , sms ile devam edebilirsiniz.

Superisi814

Tema vakfinin site yogunlugunun farkındayiz.Smsi biz de kullandık.
Tvda ağac dikiminin ekolojik dengeyi bozucagindan bahseden birisini duydum.
Çeşitli bir sekilde ağaclandirmayi TEMA da aklediyor.
Ben ah ile , vah ile , lanet ve beddua ile degil, olanin seyrindeyken aciya yandigimiz kadar , iyilestirmek icin harekete gecmemiz gerektigini düşünenlerdenim.
Vatan söz konusu olunca bahanesiz ilerlemeliyiz.Varsin darda olan da gerekirse keyfinden ya da bogasindan kisiversin.Damlaya damlaya göl olacaktır..

Renklipati

Devlete türk milletine güç yetiremedikleri için işte böyle anca ağaç yakarlar yakın yenisi dikeriz böylemi eylemlerle bizi yıldıracaklar acıyorum size zavallı yaratıklar