Husky Mi Alman Çoban Mi

Denizgibi

Arkadaşlar Ankara'da yaşıyorum köpek almayı düşünüyorum daha şuan bahçesi olan bir evimiz yok ama evimizin hemen dibinde büyük bir park var husky ilk kararimdi ama hem ev korumasini istiyiyorum husky 320 psi oldugunu duymuştum doğruluğunu bilmem ama dostlarım akrabalarım korumaya yetmez veya seni başka köpekten pitbulldan koruyamaz beceremez diyorlar ve ilk köpek için uygun değil diyenlerde var zaten başka köpeklerle kavga etmesini hayata istemem. alman kurdunu öneren akrabalarımda oldu onunlada ilgili 230 civarında bir psi ya sahip olduğunu duymuştum hangisini tercih etmeliyim ve evimin yakınındaki parkda gayet büyük ama bize ait bir bahçe gerekirmi bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim☺️

17 CEVAP

theyusra

söylediklerinizden anladığım kadarıyla köpek bakmaya hazır değilsiniz, bir kaç ay daha köpek eğitimini vs araştırmaya devam edip ondan sonra almanız en mantıklısı. ırka gelince huskyler seni pitbulldan koruyamaz kadar komik bir şey duymadım hayatımda :D huskyler istese bırakın pitbullu dobermanı/rottweilerı bile yerle bir eder ama şöyle bir sorun var ki asla umrunda olmaz, huskyler kendinden başka hiç kimseyi korumazlar koruma köpeği istiyorsanız (lütfen bu guard dog eğitimini kendiniz vermeye çalışmayın bu eğitim sadece profesyonellerin yapabileceği bir şey, yanlışlıkla köpeğini vahşileştirebilirsiniz oysa koruma köpekleri sadece komutla hareket eder) seçeneklerinizde asla husky olmamalı. ayrıca huskyler apartmanda yaşayamazlar sürekli koşmak istedikleri için bahçeli olmayan evlere uygun değildir, günde 5 saat gezdirebilecek vaktim var diyorsanız bilemem tabi. daha sonra huskyler ilk köpek kez köpek sahiplenecekler için uygun değildir çünkü onların diğer köpekler gibi sizi memnun etmek gibi bir amacı yoktur, eğitimde sizi çok zorlayabilir ve bu da istenmeyen sonuçlar doğurur, iki tarafı da üzer. alman kurtları ise koruma köpeği olarak yetiştirilmek isteniyorsa yavruyken alınmalı çünkü aslında tehlikeli köpekler değiller, yetişkin bir köpeği koruma köpeği yapmak zor olabilir. alman kurtlarının çene kuvveti çok yüksek olmasada eğitime aşırı açık ve sahibinin gözünün içine bakan bir ırk olduğu için üstüne düşenden fazlasını kendi rızasıyla çok rahat yapar. alman çoban köpeklerini en iyi şekilde yetiştirmek istiyorsanız sizin alfa olduğunuzu, onun ise sürünün en değerli üyesi olduğunu ona hissettirmeniz gerekir yani ne çok fazla şımartmalısınız ne de çok fazla sert olmalısınız (bunun temel kuralı köpeğe görevler vermek ve yerine getirdikten sonra ödüllenirmektir ayrıyeten bir çaba göstermenize gerek yok yani) şimdilik bu kadar başka sorunuz olursa ulaşabilirsiniz her zaman.

Warriorsans

Hayvanlar ne sizin oyuncağınız ne de korumanız. Kendi çıkarlarınız doğrultusunda hayvan satın almanız hiç etik değil. Bir köpek bakabilecek imkana sahipseniz sokaktan bir canı kurtarın.

AdaCoco

Ben satın almaya karşıyım. Barınakta ve sokakta sahiplenilmeyi bekleyen bir sürü can var. Bu koruma olayı sadece belirli ırklarda olacak diye bir şey yok. Eğitimle de olabilen bir şey. Bu ırklardaki köpeğe düzgün bir eğitim vermezseniz o da koruma vs. bir şey yapamaz. Ayrıca büyük boyuttaki bir köpeğin tasmasız şekilde koşup oynayabildiği ve enerjisini atabildiği bir alanı olması gerekebilir. Böyle bir alanınız yoksa lütfen köpek sahiplenmeyin. İlk kez sahipleniyorsanız bu ırkları tercih etmeyin bence de. Daha önce hazırlıksız bir şekilde eğitimsiz bir köpeğe geçici yuvacık yapmış biri olarak bunu söylüyorum. İlk kez sahipleniyorsanız lütfen başka ırklar tercih edin sizi zorlayabilir eğitim açısından ve sonrasında da sokağa gidebilir.

AhsenAise

Zeka ve koruma açısından kangal , akbaş, muhteşem ötesi eğitilebilir köpekler ,yalnız eviniz müstakil değilse yeterli oyun ve yaşam alanı olmayacaksa minik ırk dışında beslemeniz doğru olmaz

theyusra

ben miyim anlayamayacak kapasitede olan :D ben bir kere ne zaman satın alın dedim çok merak ediyorum, ırklar üzerinden konuşmuyor muyuz eee?? sokaklar golden, rottweiler ne ararsan dolu.
istediğimiz özelliklere göre seçmeyelim mi? kedi ve köpek bakımının ayrımını anladığım kadarıyla bu sitede kimse bilmiyor, çünkü hep aynı muhabbet, kedilerinizi köpekler gibi zannediyorsunuz. oldu o zaman hiç isteklerimize, yaşam stilimize, durumumuza bakmadan gözümüz kapalı seçelim bir tane. diyelim ki ben fotoğrafçıyım ve bütün günüm gezmekle geçiyor ama ben gittim gerizekalı gibi yorkie kırması aldım sokaktan, nasıl ayak uyduracak o hayvan bana hiç düşünüyor musunuz? ya da evden çalışıyorum ama gidip golden kırması alıyorum ne kadar mantıklı değil mi? köpek sahiplenmek sizin zannettiğiniz gibi öyle sokaktan şak diye almakla olmuyor, köpekleri zamanında ırklara ayırıp hepsine farklı özellikler yükleyenler biziz, şu anda da hayvanlar onu istiyor o yüzden düşünmeden sırf "ben onu satın almadım sahiplendim" diyebilmek için hem hayvana hem kendinize eziyet ediyorsunuz.
ayrıca sen onu eğitmesen bile bu hayvanın içinde yatıyor zaten, biz sadece nasıl ve ne zaman kullanması gerektiğini öğretiyoruz değişmiyor bir şey. hem o zaman rehber köpekleri de eğitmeyelim, ihtiyacı olan engelli insanlarımız sürünsün öyle dimi ne güzel. öyle bir konuşuyorsunuz ki bazılarınız sanki hayvanları eğitirken dövüyoruz.

Denizgibi

Teşekkürler çok yardımcı oldunuz

AdaCoco

Ben satın almaya karşıyım. Barınakta ve sokakta sahiplenilmeyi bekleyen bir sürü can var. Bu koruma olayı sadece belirli ırklarda olacak diye bir şey yok. Eğitimle de olabilen bir şey. Bu ırklardaki köpeğe düzgün bir eğitim vermezseniz o da koruma vs. bir şey yapamaz. Ayrıca büyük boyuttaki bir köpeğin tasmasız şekilde koşup oynayabildiği ve enerjisini atabildiği bir alanı olması gerekebilir. Böyle bir alanınız yoksa lütfen köpek sahiplenmeyin. İlk kez sahipleniyorsanız bu ırkları tercih etmeyin bence de. Daha önce hazırlıksız bir şekilde eğitimsiz bir köpeğe geçici yuvacık yapmış biri olarak bunu söylüyorum. İlk kez sahipleniyorsanız lütfen başka ırklar tercih edin sizi zorlayabilir eğitim açısından ve sonrasında da sokağa gidebilir.

irmtnc3

Hem husky hem Anadolu çoban hem de küçük ırk köpeğe sahip biri olarak bu yorumu yapacağım
Şu ana kadar köpeklerim yoldan geçen bir köpekle asla kavga etmediler eğitimli değiller yani Bahçeli bir evimiz olduğu için ve amacımız bizi korusun vb olmadığı için eğitim aldırmadım sadece temel şeyleri (otur yat gel git bekle) biliyorlar bahçede olduğu için bizim için üç köpekte sorun olmuyor sabah 8 akşam 4 aralığında genellikle evde olamıyorum bu sorun olmuyor ama eğer sizin böyle bi temponuz varsa sıkıntılı olabilir tuvalete çıkarma vb açısından
Korumacılık huskylerde asla ama asla yok kendine müslüman derler ya aynısı bahçeye biri geldiğinde küçük ırk köpeğim kendini parçalıyor havlıyacam diye diğerlerinin umrunda bile değil küçük ırk evimi vs daha iyi sahipleniyor
Huskyler enerjisi yüksek köpekler bizimki bahçede olmasına ve arkadaşları olmasına rağmen yorulmuyor bu enerjiyi eve kullansa ve bir de yavruysa koltuk falan kalmaz benim kız 7 yaşında :) Saat tam 00.00 uluma seyansı var bir başlıyor arkasından diğerleri ile birlikte 20 dakika falan uluyorlar şu ana kadar kimse şikayet etmedi ama apartman dairesi sıkıntılı olabilir tüyleri açısından da çok zor ev için 5-6 yıllık tecrübem ile yani huskyler bence ev için hiç uygun değiller
Gelelim Anadolu çoban köpeğine ev için tabi ki uygun değiller cüsse olarak eşşek gibiler :D Korumacılıkta genellikle hayvanlar ve insanlar cüssesinden korkuyorlar ve yaklaşmıyorlar bile
Küçük ırk köpeğim
Ev için ideal bence çünkü minik tüy vb açısından iyi sahiplenici, yaygaracı :)

Ev için bence küçük ırklar daha iyi veya orta ırklar ama husky gibi gür tüylü köpekler ne kadar vitamin iyi mama vs kullanılsa da tüy dökümü diğer köpeklere göre fazla. Korumacılık yani verdiğiniz örnek saçma olmuş eğer köpek seni sahiplenmiş ise biri sana zarar verirken bir şekilde en azından havlar vb tepki gösterir her ırk, her köpek
Değerlendirmenizi düşünürüm ama husky ırkı ev için bence uygun değil onun yerine golden veya golden kırması gibi birçok köpek barınaklarda, barınaktan alarak size minnettar kalması da sağlayabilirsiniz
satın almayın sahiplenin

Linç yemeden :)
Husky cinsi köpeğimiz sokakta başı boş gezerken gördük tasması vardı ama yine de bahçeye aldık sahibi olsa 3 gün içinde aramaya başlardı ve aramadı bile hayvanın sahibini biz bulduk gibi bir şey oldu öyle olunca umursamaz bir adam olduğu için açıkça geri vermek istemedik adam da geri almak istemedi :D ne karnesi ne bir şeyi, hiçbir şeyi bile yoktu adam köpeğin boynundan tasmayı aldı ve gitti İnsanlar ilginç :D Diğeleri de küçük ırk olan köpeğim barınaktan mutlu yuvaya geçiş yaptı Anadolu çoban köpeğimizide babamın arkadaşı getirmişti

theyusra

kendi çıkarlarımız için köpek almayalım mı? hiç köpeklerin koruma görevini yerine getirirken ne kadar mutlu olduğunu gördünüz mü? insani duygularla onların duygularını karıştırıyorsunuz. pozitif eğitim bir köpeğin en büyük mutluluk kaynağıdır, bi tane avustralyan çoban köpeği alıp evinize koyun bakalım noluyor? hayvan çalışamadıkça depresyona girer sonra neyi var diye veteriner veteriner dolaşırsınız, kendi beyninize göre düşünmeyi bıraksanız keşke.

duman_cat_world

Husky soğuk iklimlerin köpeğidir Türkiye’de yaşamaya pek müsaait ırk değiller. Alman çoban köpeği müthiş bir korumacıdır türkiyede de yaşayabiliyor iklime uyum sağlayabiliyor lar ancak shaiplenecekseniz glukozamin vermelisiniz çünkü eklem hastalıklarını yatkınlar biraz.

zfrshn

Koruma için kamera alın kapıyada kamera ile gözlemlenmektedir yazın köpeğe 1 tane zehirli et yeter kendini dahi koruyamaz en iri köpek dahi olsa dost istiyorsanız o başka.
Haskiler başına buyruk özgür ruhlu itaati düşük ve en çok kaçan bir ırk.

Warriorsans

@theyusra keşke söylediğimi anlayabilecek kapasitede kosaydınız.. ben avustralyan çoban köpeği al ama çalıştıramazsın kendin için demedim. Bir köpek satın almak en başta yanlış. Kendi istediğin özelliklere göre eşya seçermiş gibi hayvan seçmek yanlış. Eğer köpek bakabilecek imkanın varsa sokakta yaşayan bir canı kurtar ve onun ihtiyaçlarını karşılamaya çalış, gidipte satın alma.

Evet

sana onerebilecegim tek kelimeyle ikisi arasında Alman coban kopegi olur.
hem akıl ve zeka acısından hem de egıtılebilirlik acısından

zfrshn

The yusra Köpeği sırf koruma için alan o hayvana yeterli sevgi ve ilgiyi veremiyen sağlık sorunlarına eğilmiyen kişiler tabiki tenkide açık.Canlılar eşya değildir hakkını yerine getirmezseniz dünya ahiret hesap sorulur bunu biliyorsunuz değilmi.Usri yusra;)
Bir diğer konu aşşağılamadan tartışmak çokmu zor genel sorum