Ainu

Ainu
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Ainu Açıklaması

Orta büyüklükte, güçlü yapılı ve sadık köpekler olan Ainu'lar pek çok farklı isimle anılırlar. Bunlar arasında en yaygınları Hokkaido, Ainu-ken ve Hokkaido-Ken isimleridir. Küçük, üçgen kulakları ve gülümsemeye benzer çene hatları ile oldukça sevimli gözüken bu köpekler cesur ve sadıklardır. Soğuğa dayanıklı olmaları, başarılı yön bulma ve koku alma duyguları onları ayırt edici kılar. Bir aile ile yaşamaya uygun olsalar da aynı zamanda başarılı birer avcıdırlar. Oyun oynama şekilleri saldırgan köpeklerin hareketleri ile benzerlik gösterseler de aslında iyi bir yetiştirme ile kesinlikle çok uysal olacaklardır. Japonya dışında çok popüler olmadıkları için onların aileler için uygun olduğu henüz yaygın bir inanış olmasa da bu ılımlı köpeklerle vakit geçirmek herkes için çok keyifli bir deneyim olabilir.

Ainu Kaç Kilo Olmalı?

Ainu’lar AKC tarafından orta ırk olarak tanımlanmıştır. Yetişkin erkekler için ideal yükseklik 48,5 - 51,5 cm aralığındadır ve bu yüksekliğe göre kilolarının da 21 - 31 kg aralığında olması beklenir. Yetişkin dişiler ise 45,5 - 48,5 cm aralığında yüksekliğe sahiptirler ve ideal kilolarının da 19 - 28 kg aralığında olması gerektiği saptanmıştı

Ainu Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Akita, Shiba Inu, Kai Ken, Kishu Ken ve Shikoku ile birlikte Japonya’nın Spitz ırkları arasında yer alır ve bu ırkların en eskisidir. Geçmişinin 1140’lı yıllara kadar dayandığı düşünülmektedir. Ayı ve geyik avlarında kullanılan bu köpekler zamanla insanlarla birlikte daha çok zaman geçirmeye başladılar. 1937 yılında Japonya’da özel olarak sınıflandırılmışlardır.

Ainu Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yetişkin dişilerin genel sağlık durumlarına, çiftleştikleri erkeğe, fiziksel yapılarına ve yaşlarına bağlı olarak doğuracakları yavru sayısı değişiklik gösterir. Her batında 5 - 10 yavru dünyaya gelebilir. Ancak bu sayıların dişinin durumuna göre değişeceği unutulmamalıdır.

Ainu Çok Tüy Döker mi?

Mevsimsel tüy dökümü normaldir. Normal dönemde çok fazla tüy dökmeseler de ilkbahar ve sonbaharda fazla tüy dökülmesi meydana gelir. Bu dönemlerde kürkün sağlıklı olabilmesi için haftada 2-3 kere taranması yeterli olacaktır. Banyo için de tüy dökme mevsimlerini değerlendirmek iyi bir tercih olacaktır. Irkın genetik özelliği sebebiyle kürkü çok kolay bir şekilde kirlenmez. Bu nedenle tıraş önerilmemektedir.

Ainu Kaç Saat Uyur?

Yetişkinler için günlük ortalama olarak 12 - 14 saatlik uykuya ihtiyaç duyarlar. Yavruların uyku ihtiyacı çok daha fazladır. Bir yavru özellikle 6 aya kadar 20 saate kadar uyuyabilir. 7 yaş ve sonrasında ise uyku ihtiyacı yetişkin döneme kıyasla artar. 16 - 18 saatlik uyku yaşa bağlı olarak ihtiyaç haline gelenidir. Ancak ırkın egzersiz ihtiyacı olduğu ve mutlaka hareket etmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Ainu Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Erken dönemde eğitim almak Hokkaido gibi enerjisi yüksek ve atletik ırklar için önemlidir. Yavrular 6 - 8 haftalık olduğu zaman eğitime başlanmalıdır. 6 ay eğitim için oldukça geç olacaktır. Sadakati ve sakinliği ile tanınan bu köpekler iyi bir eğitim almazlarsa ya da köpek bakma deneyimi olmayan bir sahip tarafından büyütülürlerse agresif ve gürültülü olabilirler. Erken haftalarda köpek mutlaka sosyalleştirilmeli, çocuklarla ve evcil hayvanlarla tanıştırılmalıdır. Ayrıca atletik yapıları ve enerjileri sebebiyle de mutlaka itaat eğitimleri tamamlanmalıdır. Köpeğin enerjisine uyum sağlamanın güç olacağını düşünenler ve sakin yürüyüş yapmayı sevenler Ainu’nun mutlaka temel yürüme eğitimi almasını da sağlamalıdır. Ainu’lar iyi atlayıcılardır ve hızlı koşarlar. Evde kapalı kalmak onların sıkılmasına, endişeli davranışlar göstermesine neden olabilir. Bu nedenle de mutlaka erken dönemde iyi bir eğitim almaları ve egzersiz yapmaya alıştırmaları gerekir. Eğer bir bahçede zaman geçireceklerse bahçe duvarlarının yeterince yüksek olması önemlidir. İyi bir eğitim bu önemlerin minimize edilmesinde etkili olacaktır.

Ainu Nasıl Beslenmeli?

Enerjisi yüksek ve hareketli ırkların beslenme planı da günlük aktivitelerine göre belirlenmelidir. Protein, yağ ve karbonhidrat açısından dengeli mamalar bu Hokkaido’lar için uygun olacaktır. Büyüme döneminde ve sonrasında düzenli olarak kilo kontrolü yapılmalı ve beslenme bu kontrollere uygun planlanmalıdır. Orta ırklar için özel olarak formüle edilmiş köpek maması çeşitleri Hokkaido’lar için tercih edilebilir. Yavru, yetişkin ve 7 yaş üzeri için özel olarak sunulan köpek mamalarına sitemize üzerinden ulaşabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Ainu Yorumları

Diğer Adları

Hokkaidoken, Hokkaido Köpeği, Ainu-Ken, Ainu Inu


Renkleri

Kızıl, beyaz, siyah-beyaz, kahverengi ve 8 benekli.


Çıkış Yeri

Japonya


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Kuzeyli


Orjinal İşlevi

Kızak köpeği, savunma, koklayarak iz sürme, ayı avı, askeri hizmetler


Günümüzdeki İşlevi

Kızak köpeği, savunma köpeği


Ortalama Ömrü

10-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

23-27/22-25 kg


Boy (Erkek/Dişi)

40-50/38-47 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Ainu sahiplenmek istiyorsanız, Ainu sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Ainu dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

alienesfatmaoznurgmailcom kullanıcısının #1543 peti
SuleymanEr kullanıcısının #9315 peti
alienesfatmaoznurgmailcom kullanıcısının #1542 peti
ayberk5353 kullanıcısının #7151 peti
Mert1905 kullanıcısının #14449 peti
Polismert92 kullanıcısının #22602 peti
Nedim1 kullanıcısının #22989 peti
Berraksenel kullanıcısının #45775 peti
DarQ_Anqel kullanıcısının #62655 peti